Mummu kysyy

Mistäköhän johtuu että aiemmin päästiin kahdella läppärillä helposti nettiin. Sit jossain vaiheessa pojan koneella ei päässy ennenkuin olin sammuttanut oman yhteyden, ja nyt minä en pääse jos pojalla on netti auki. Hän kyllä pääsee taas takas sammutettuaan.
13271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Sattuuhan sitä paremmissakin perheissä, et laps nielasee kirveen ja sahaa
pyytää.

Äänestä

noh, minkäänlaisia tietoja ei annettu laitteista eikä yhteyden tarjoajista tässä vaiheessa, joten joudut odottelemaan kunnon vastausta seuraavat 10000000 vuotta...

Äänestä

Kristallipallo näyttäisi, että jos kyseessä wlan ja modeemi, niistä voisi käyttää sähköt pois, samoin läppärit voi käynnistää uudelleen.

Äänestä
  • Kyseessähän oli otsikolla apua alottelijoille, eli kuvittelin että meille tumpeloille. Olen vissiin liian tumpelo .Siis on Wlan ja modeemi. Sähkön pöis käyttäjälle kiitos! Ollaan koitettu tota, mut ei auta.

    Äänestä

  • Hammu 3 kirjoitti:

    Kyseessähän oli otsikolla apua alottelijoille, eli kuvittelin että meille tumpeloille. Olen vissiin liian tumpelo .Siis on Wlan ja modeemi. Sähkön pöis käyttäjälle kiitos! Ollaan koitettu tota, mut ei auta.

    Kai siinä tuntemattomassa tietokoneessa, tuntemattomassa modeemissa ( ja tuntemattomassa yhteydentarjoajassa) jotain tuntemattomia säätöjä on?

    Äänestä

  • Hammu 3 kirjoitti:

    Kyseessähän oli otsikolla apua alottelijoille, eli kuvittelin että meille tumpeloille. Olen vissiin liian tumpelo .Siis on Wlan ja modeemi. Sähkön pöis käyttäjälle kiitos! Ollaan koitettu tota, mut ei auta.

    Ei Apua aloittelijoille tarkoita, että sopii olla uusavuton aivan kaikessa. Palstan otsikko tarkoittaa erityisesti ja vain tietokoneitten käyttöä.

    Tavallisesta päästä löytyvällä normaalilla arkijärjellä tajuaa esimerkiksi sen, että vastaajat eivät näe Teräsmiehen röntgenkatseella kysyjän koneelle eivätkä voi tietää siitä mitään sellaista mitä kysyjä ei suostu kertomaan. Eikö mielestäsi ole näin?

    Äänestä

Jos meillä ongelmia netin kanssa. (2 konetta ja langaton WLAN- reititin)
Otan kaikki virrat pois kaikista koneista ja Resetoin WLAN-reitittimen (löytyy reitittimen kyljestä pieni reikä, jossa lukee reset. Sitä painetaan neulalla) Sitten kokeillaan onnistuuko nettiin meno...

Jos nämä toimenpiteet eivät auta pitää katsoa reitittimen asetukset, vaikka tarpeen tullen asentaa uudelleen. Myös tietokoneen verkko ja jakamiskeskuksen asetuksia kannattaa katsoa (Windows/verkko). Voi joutua kokeilemaan useaan otteeseen. Myös tarkistettava, että kaikki kaapelit kunnolla kiinni ja ehyet! Netistä löytyy myös apua, jos Googlettaa ahkerasti.

Äänestä

Reitittimen asetuksista panee joka koneelle oman kiinteän IP:n.
Esim. minulla 192.168.1.100, 192.168.1.101, ...102 jne. Tai mikä reititin ja mitkä IP:t nyt on käytössä.
DHCP etsii muuten aina alimman vapaan ja IP muuttuu, eikä kone "pysy perässä".

Äänestä

Mielestäni tuo aloitusviesti oli sen verran selkeä, että asiasta jotain tietävä saattaisi tietää sen perusteella mahdollisesti vastauksen. Eiköhän vika ole jossain aika periaatteellisessa eikä niinkään mallista riippuva asia. On mallista riippuvaa miten tämä ongelma poistetaan.

Ehkä joku asetus on päällä, joka sallii vain yhden yhteyden tai estää yhteyden jakamisen? Veikkaisin, että vika on Wlanin asetuksissa. Katsokaa sen asetuksia ja asentakaa mahdollisesti uudestaan.

Äänestä
  • Siitähän ne pöhköt vastukset palstalla sikiävät kun sinunkin juttusi on:
    "... vika ... periaatteessa eikä mallista riippuva asia. on mallista riippuvaa miten ....".
    "Ehkä ...... ? Veikkaisin ....."
    No olipa selvää ja valaisevaa.
    On se nyt paljon helpompi vastata kuin arvailla. EHKÄ.

    Äänestä

Kiitos kaikille tumpelolle vastaanneille. Katkaisin taas virrat kaikista laitteista ja nyt toimii! Oiskohan noi sähkökatkot voinnu aiheuttaa häiriöt?

Äänestä
  • korjaa 75% "vioista"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hammu 3 kirjoitti:

Mistäköhän johtuu että aiemmin päästiin kahdella läppärillä helposti nettiin. Sit jossain vaiheessa pojan koneella ei päässy ennenkuin olin sammuttanut oman yhteyden, ja nyt minä en pääse jos pojalla on netti auki. Hän kyllä pääsee taas takas sammutettuaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu