Mielen tutkimisen yliopisto Suomeen?

1234-abc

Suomeen kannattaisi Aalto-yliopiston rinnalle - yhtenä huippuyliopistoista - perustaa mielen tutkimisen yliopisto.

Siinä perusopetuksena olisi ensin kuusi vuotta kestävä mielen systemaattinen harjoittaminen:
- keskittymiskyvyn parantaminen
- tarkkaavaisuus
- instrospektiokyvyn kehittäminen (mielen havainnointi)
- metakognitiiviset taidot (omien kognitiivisten toimintojen tietoinen käyttö)

Perusjakson aikana tehtäisiin tutkimusta näiden taitojen kehittymisestä, samaan aikaan kun kehitettäisiin ja vertailtaisiin eri oppimismenetelmiä (jokaiselle eri menetelmälle voisi olla oma ryhmänsä - näin saataisiin vertailukelpoista tietoa millä menetelmillä kutakin mielen kykyä voi parhaiten kehittää).

Yhteistyötä tehtäisiin neuropsykologian, neurologian, lääketieteen, psykologian, filosofian ja sosiologian laitosten kanssa (taattaisiin puolueettomat, tieteelliset todentamismenetelmät)

Perusjakson jälkeen opiskelijat voisivat erikoistua jatkossa vaikkapa:
- yhteistyöhön Aalto-yliopiston mediapuolen kanssa, tuottaen dokumentteja sekä animaatioita mielen harjoittamisen vaikutuksista
- kehittämään sopivia harjoitusmenetelmiä ja oppimateriaalia eri kohderyhmille
- tekemään tutkimusta "kadunmiesten" parissa siitä, miten mielen kehittäminen vaikuttaa: itsetuntoon, omanarvontuntoon, hyvinvointiin, terveyteen, tunne-elämään, sosiaalisiin suhteisiin yms. (tarjolla olisi eripituisia kursseja, vertailuryhmiä jne, ja kaikista tutkimuksista tehtäsiin tilastot)
- tekemään ehdotuksia opetusministeriölle peruskoulun oppimäärän lisäämiseksi oppiaineilla, joilla olisi em. tutkimusten valossa kiistatonta näyttöä esimerkiksi ihmisen omanarvontunnon ja kriittisen ajattelun kehittymisessä
- tekemään yhteistyötä sairaanhoidon ja lääkäreiden kanssa ADHD-potilaiden tilan parantamiseksi
- tekemään yhteistyötä ja tutkimusta mielenterveyspuolen kanssa mielen harjoittamisen vaikutuksesta masennukseen
- tekemään yhteistyöprojekteja ja tutkimusta sekä luovien alojen että urheilun ja urheiluvalmennuksen parissa
- kehittämään ja testaamaan psykologisen valmentamisen menetelmiä

Mielen tutkimisen ylipisto olisi ensimmäinen laatuaan maailmassa, ja saisi osakseen paljon kiinnostusta ja huomiota, edelläkävijänä. Kymmenessä vuodessa tulokset puhuisivat puolestaan, ja psykologian saralla saataisiin merkittävää uutta tietoa mielen toiminnasta, oppimiskyvystä ja kehitysmahdollisuuksista. Äly ja viisaus olisivat hyviä vientituotteita joka puolelle maailmaa. Yliopistosta tulisi kansainvälisesti myös psykologisen valmentamisen lippulaiva.

Saisiko ehdotus teiltä kannatusta? Tällainen Suomessa vaikkapa uuden ydinvoimalaan sijaan.. (Ei varmaan maksaisi juurikaan enempää..). Kumpi olisi parempi vientivaltti?

"University of Mind and Science", Suomeen?

(taustatietoa: arviolta noin 90% suomalaisista ei kykene laskemaan mielessään kymmentä normaalitahtista hengitystään - keskittymiskyky herpaantuu jo kolmen, neljän hengityksen jälkeen, eli 90% suomalaisista ei pysty hallitsemaan mieltään (saati ajatuksiaan) edes minuuttia. Harjoittamaton mieli ei ole tahdonalainen. Sen sijaan keskittymiskyvyn systemaattisessa parantamisessa ei ole tutkimuksissa havaittu ylärajaa. Keskittymiskyky on luku- ja laskutaidon tapaan harjoiteltavissa.)

5

71

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meditointia

      Onpas mielenkiintoinen kirjoitus! Kerrankin järkevää tekstiä Heinola-palstalla!
      Mielentutkimus yliopisto sopisi Heinolaan.
      Ainakin tämän palstan kirjoittajista suurin osa tarvisi jonkinlaista koulutusta ajatusten suunnanmuutokseen. Monille kun näyttää seksi-porno yhdistelmä jääneen pyörimään aivoihin niin pysyvästi, että mitään järkevää ei voi enää sanoa, saati sitten tehdä!

      • Koulutus kunniaan.

        Juu.
        Heinolaan ja opekon tiloihin tämmönen sopis.
        Ja rahat EU:n kassasta.


    • 11+13

      Mielen?
      Se mieli pitäisi ensin löytää, ja sitä ei Hölmölästä löydy. Olen nimittäin etsinyt.

    • byebyehönö

      Hönöläläisen naispsykologin puheenvuoroko tämä aloitus? Lisää bisnestä pitäisi saada tehtyä niinkö? Bisneksessä sinällään ei ole mitään pahaa, mikäli se hyödyttää muullakin tavalla kuin tuomalla verotuloja ja lisäämällä ostovoimaa.

      Koulutuspalvelut ovat olleet ja ovat tulevaisuudessakin yksi niistä harvoista aloista, joilla ei ilmeisesti tunneta työttömyyttä. On oikeastaan samantekevää mitä opetetaan kunhan opettajille on ikuinen työllisyys taattu.

    • työtönrohvessori

      Tuun sinne sit rohvessoriksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      76
      971
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      823
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      71
      791
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      664
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      60
      595
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      554
    7. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      538
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      517
    9. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      36
      512
    10. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      509
    Aihe