Mietin tälläistä ostin viikko sitten uuden läpppärin eikä tullut mukana käyttöjärjestelmän asennuslevyä. Kone asensi itse itsensä,kun laitoin sen päälle avattuani sen laatikosta.
Edellisessä läppärissäni sekosi noin 5kertaa käyttöjärjestelmä.
Mietin vain mitä jos tässä nykyisessä koneessa joku kaunis päivä sekoaisi käyttis
pitääkö kone vaan viedä huoltoon?
vai miten saa käyttiksen uudelleen asennettua jos se sekoaa..
jos käyttöjärjestelmä sekoaa?
10
119
Vastaukset
Nykykoneissa ei pahemmin tule asennuslevyjä mukana, vaan ne pitää itse tehdä. Kyseessä on palautuslevyjen teko. Tietokoneessa on siihen tarkoitettu ohjelma, joka löytyy käynnistä valikosta.
>Edellisessä läppärissäni sekosi noin 5kertaa käyttöjärjestelmä.
Ja silti ostit uuden koneen samanmerkkisellä käyttiksellä? Hei haloo!
Enpä tiedä toista alaa kuin tämä tietotekniikka, jossa tyytymätön asiakas palkitsee huonon tuotteen tekijän ostamalla siltä uudenkin tuotteen.
Sekoamisen ja hidastumisen vaara on Windosissa yhä todellinen. Itse en enää edes muista, milloin olisin joutunut asentamaan tämän toisen, nykyään jo Microsoftia isomman firman tekemän käyttiksen uusiksi. Siitä on aikaa vissiin seitsemän vuotta, ja puhutaan kymmenistä koneista kuluneena aikana kaikkiaan.
Paluatuslevyjen teosta Windows-koneisiin on täällä pälätelty muutamia satoja kertoja. Tutustu käyttöohjeisiin.- srtywe66
Kyllähän minkätahansa käyttiksen rikki saa jos tahallaan sen rikkoo. Ja kysymyksestä jo näkee minkä tason "osaajasta" on kysymys.
Repe ei itse osaa mitään ja käyttää uusavuttomana paskamaccia. Täälläpäin windows 7 pelittää oikeen hyvin:)
- maccimiäs™
randomi_ukko kirjoitti:
Repe ei itse osaa mitään ja käyttää uusavuttomana paskamaccia. Täälläpäin windows 7 pelittää oikeen hyvin:)
Macci on paska koska jokainen saa sen pysyyn kunnossa...mitäs on ukolla jalkovälissä kun akkojen logiikkaa esittelee..???
- ..
maccimiäs™ kirjoitti:
Macci on paska koska jokainen saa sen pysyyn kunnossa...mitäs on ukolla jalkovälissä kun akkojen logiikkaa esittelee..???
Jokainen... Älä homo lässytä.
- ..
""""pitääkö kone vaan viedä huoltoon?""""
Et ole ollenkaan tyhmä, et ollenkaan. - Miese Entrollaa
Ennen koneen käynnistämistä luetaan koneen mukana tullut manuaali. Siinä on kehotus tehdä palautuslevyt. Teepä siis niin luettuasi manuaalista miten ne tehdään.
Jos edellinen käyttis sekosi 5 kertaa niin sama homma on edessä nytkin, käyttäjähän on aivan sama. - Kill Bates
Microsoftin puolelle terveisiä että laittaisivat mielummin ohjeen levyimagen tekoon alussa aikaa ja hermoja säästäen...
http://fi.wikipedia.org/wiki/Levykuva
Tässä hieman ohjeita tuolta henkilöltä http://nekon-blogi.blogspot.com/2011_09_01_archive.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422184- 241590
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.261349- 1041175
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!151129- 181015
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71934Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333853Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut107844Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad74826