Jos tililläni on kuun vaihteessa toimeentulohakemuksen laittaessani 100 euroa, joka on varattu kokonaan siihen, että maksan vuokrani heti kun yleinen asumistuki on tililläni, miinustaako sossu perusosastani tuon 100 euroa?
Mietin tässä, että miten on mahdollista koskaan maksaa vuokraa ajoissa sossun asiakkaana, kun kuun toimeentulotuki ei kuitenkaan ole koskaan tilillä 4. päivä (jolloin vuokran maksun eräpäivä minulla on). Voisin toki aina säästää edelliseltä kuukaudelta sen verran rahaa, että saisin vuokran maksettua ajoissa, mutta onko tässä säästämisessä mitään järkeä, jos sossu siitä kuitenkin aina rankaisee?
Olen siis hakemassa toimeentulotukea ensi kuussa ensimmäisen kerran, enkä näin ollen ole näissä asioissa mikään asiantuntija. En ole koskaan maksanut yhtäkään laskua myöhässä ja tuntuu pahalta, jos nyt joutuisin joka kuu maksamaan myöhässä. :(
Mietin tässä, että miten on mahdollista koskaan maksaa vuokraa ajoissa sossun asiakkaana, kun kuun toimeentulotuki ei kuitenkaan ole koskaan tilillä 4. päivä (jolloin vuokran maksun eräpäivä minulla on). Voisin toki aina säästää edelliseltä kuukaudelta sen verran rahaa, että saisin vuokran maksettua ajoissa, mutta onko tässä säästämisessä mitään järkeä, jos sossu siitä kuitenkin aina rankaisee?
Olen siis hakemassa toimeentulotukea ensi kuussa ensimmäisen kerran, enkä näin ollen ole näissä asioissa mikään asiantuntija. En ole koskaan maksanut yhtäkään laskua myöhässä ja tuntuu pahalta, jos nyt joutuisin joka kuu maksamaan myöhässä. :(
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos se 100 euroa on edellisen kuun tuista jäänyt niin eihän se silloin ole tämän kuun tuloa. Jos taas saat sen 100 euroa vaikka äidiltäsi tilisiirtona, niin sitten se on tuloa. Ja toimeentulotuen jatkohakemuksen voi sitten jatkossa palauttaa niin aikaisessa vaiheessa, esim. kuun puolivälin tienoilla, että päätös tulee valmiiksi ennen kuun vaihtumista ja tuki menee sitten maksuun 1. päivä.
Saan (jos saan) ensi kuussa ensimmäisen kerran koskaan toimeentulotukea. Eli 100 euroa tililläni olisi tämän kuun säästöjäni (juuri sen verran olen laskenut voivani pihistää, kun oikein köyhästi elelen). Mietin vain, että huomioiko sossu tuollaiset edellisen kuun tuloista säästöön jääneet (vähäiset!) rahat. Jos toimeentulotukea saavalla saa olla tilillä säästöjä (esim. 100-200 euroa, en puhu nyt mistään tuhansista euroista) niin silloin tässä ei ole mitään ongelmaa.
Sossu katsoo paljonko tilillesi on tullut rahaa kuukaudessa ja vertaa sitä siihen paljonko laskennallisesti tarvitsisit elääksesi. Jos olet saanut vaikkapa 2000 euroa palkkaa ja sitten sopivasti tuhlannut sen, niin sossu ottaa sen huomioon. Jos olet saanut niin vähän (esim. työttömyyskorvaus), että se satanen on tosiaan ainut mitä on jäljellä, niin sitten todennäköisesti olet oikeutettu toimeentulotukeen. Joka tapauksessa ne laskelmat tehdään kuukauden ajalta (tai ekalla kerralla pidemmältäkin) eikä sen hetken suhteen jolloin tukea haet. Ei sinulla siis ole "säästössä" sataa euroa, vaan olet kuukaudessa saanut X-määrän euroja. Se on se millä on merkitystä. Säästöt astuvat mukaan kuvaan vasta sitten kun et elä kädestä suuhun, vaan sinulla ihan oikeasti alkaa olla rahaa säästössä. Siis isompia summia, joilla pärjäisit ilman tukiakin.
TT-tukea ei tarvitse hakea tiettyyn aikaan.Voit ajoittaa hakemuksen niin,että tt-tuki on tilillä silloin 4.päivä.
Kuinka monta päivää/viikkoa aiemmin tukea pitää hakea, että tuki olisi tilillä kuun alussa, esim. 4.päivä? Olen ymmärtänyt, että hakemuksia ei käsitellä oikeasti seitsemässä päivässä ja että käsittely saattaa viivästyä syystä tai toisesta. (Itse aion kyllä palauttaa hakemuksen liitteenä kaikki mahdolliset vaadittavat paperit, että niiden puuttumisen takia ei sossun tarvitse vitkastella.)
Itse lähetän hakemuksen kuukauden 10.-15. päivänä, niin rahat ovat yleensä tilillä 31.-01.
Ja asumistuki kannattaa vaihtaa KELAN sivuilla, niin että se menee suoran vuokranantajalle. Niin oman osuuden voi aina maksaa vaikka kuukauden ensimmäisenä päivä, välittämättä siitä eräpäivästä.
"Kuinka monta päivää/viikkoa aiemmin tukea pitää hakea, että tuki olisi tilillä kuun alussa, esim. 4.päivä? "
Laittaisin 10 arkipäivää ennen eli noin kaksi viikkoa aiemmin.Jos päätös tehdäänkin ajoissa niin rahojahan ei tilille tule ennenkuin vanha tt-tukikausi on loppunut.Jos aikaisempi päätös on voimassa 4.päivään asti niin uutta tukea voit saada tille 4-5.päivä.AJoissa laittaminen siis kannattaa ja auttaa asiassa,meinaan siten ettei pääse syntymään katkoja rahojen saannissa.Mielummin siis uusi hakemus sisään kahta viikkoa ennen,että ehtii päätös tulla ajoissa.Ja jää vielä pelivaraakin JOS jokin liite esim.unohtuu.
Minulla oli joulukuun alussa tililläni sata euroa (säästin lasten joululahjoihin). Sossu otti sen huomioon joulukuun toimeentulotukipäätöksessä. Kyllä sapetti kun muutenkin tiukkaa kahden lapsen kanssa asuessa! Ja sossusta tuli muutenkin todella vähän...