Kuinka onnistuu oletusavainnipun salasanan muuttaminen? Ja mistä asetukset yleeensä löytyy?
Se mikä löytyy kun menee esim langattomaan verkkoon. Sen kyselyn saa kyllä pois ruksaamalla wlan asetuksista mutta missä sen salasanan voi muuttaa toiseksi?
Tämä ei ole sama kuin normaali käyttäjätunnus.
Se mikä löytyy kun menee esim langattomaan verkkoon. Sen kyselyn saa kyllä pois ruksaamalla wlan asetuksista mutta missä sen salasanan voi muuttaa toiseksi?
Tämä ei ole sama kuin normaali käyttäjätunnus.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Löysinkin jotain tietoa:
http://ubuntu-tutorials.com/2007/07/06/clearing-or-resetting-the-gnome-keyring/
Mene kotikansioon, näytä piilotetut kansiot. gnome2, poista default.keyring tiedosto.
Sitten kait se kysyy uutta kun tulee tilanne eteen taas.
Mutta valikoista?
Eipäs auttanut. Automaattisesti kysyy kun wlan menee päälle niin tuota avainnippua.
Latasin ohjelman seahorse (http://live.gnome.org/Seahorse ) jolla voi salausavaimia hallinnoida.....poistin sieltä tuon wlankohdan ja laitoin wlanin päälle ja nyt kun se kysyi avainnippua vaihdoin sen ja nyt se hyväksyi uuden salasanan mikä oli tarkoituskin.
Paras olisi jos joutavan kyselyn saisi pois kokonaan.
Sovellukset/Apuohjelmat/Salasanat ja salausavaimet/Salasanat, klikkaa hiiren oikealla ja muuta salasana, anna vanha salasana ja jätä uusi salasana tyhjäksi ja hyväksy.
Unity: Dash/Salasanat ja salausavaimet/Salasanat, klikkaa hiiren oikealla ja muuta salasana, anna vanha salasana ja jätä uusi salasana tyhjäksi ja hyväksy.