Alanko olla psyykkisesti huonossa jamassa?

Kun työkkäri ehdottaa kaiken maailman kuntoutuskursseja, kun oon työtön. Vai onko sama kaikille alle 25-vuotiaille työttömille, vaikkei olisikaan mitään psyykkisiä tai syrjäytymisvaara tai muuten syrjäytymisjuttuja? Onko kellään nuorilla täällä kokemuksia kyseisistä kursseista? Ovatko olleet hyödyllisiä kursseja vai sellasta hyysäystä, että ihan kun ei osais tehdä mitään elämässä ilman tollasia kursseja? Eli kohdellaanko siellä kuin normaaleita ihmisiä? Koska ei psyykkinen mielenterveys musta aina viittaa työttömyyteen.
4467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itse olen samassa tilanteessa. Muutamassa palaverissa olen ollut ja on ollut alusta loppuun melkoisen turhia ja nykyään kieltäydyn niistä kohteliaasti.

Ärsyttävää hulluksi leipomista tuo virastojen työntekijöiden touhu. Paljon piilovinoilua, olettamista ja ennakkoluuloisuutta. Myös ihme sössöttely ja paijailu työkkärin puolesta ottaa hieman aivosta, mutta sellaista se kai on.

Vastaus kysymykseesi tuosta hyysäyksestä. Sitä se on ainakin omalla kohdalla ollut.

Äänestä

Jos ei itse löydä töitä, koulutusta tai yrittäjyyttä, alkaa työkkäri ehdottaa kaikkea mahdollista sopimatonta. Sopivuus on siis testattu niillä omilla kyvyillä kun on ensin etsinyt niitä sopivia töitä...

Hyvällä tuurilla (n. 80% tod.näk.) joutuu kurssille ja ryhmään, joka on kaikkea muuta kuin olet toivonut. Saat varmistua siitä että seuraava tapaaminen on mielenterveyspuolella ja työkyvyttömyyseläkkeellä. tai jotain... jos ei niin sitten työharjoittelu- ja palkkatuki yms. kuvioiden kautta tutkimuksiin... tai jotain...

Siis kun menet sinne kuntoutuskurssille, sinulle sanotaan että sinun pitäisi hieman kehittää/syventää tota sun itsetutkiskelua (ja -tarkkailua). Sitten kun olet siellä miekkarin puolella, sulle sanotaan että toi sun itsetarkkailu on tosi tyypillistä sunlaisille tyypeille että hei, lopeta jo!!! Sitten kun menet taas sinne työkkärin ulkoistamaan koulutukseen, niin siellä joku älykääpiö valistaa sinua: "Sinun kuule pitäisi hieman tutkiskella itseäsi..." Ota noista selvää!!!

Otapa siis niiden kurssien hyödyistä kaikki irti ja eläköidy. Tarvitaan aika vahva pääkoppa että pysyy järjissään.

PS: Kannattaa hankkia muuta harrastusta tuolle ajalle ja pysyä mieluummin erossa.

Äänestä

Eli liittyykö näihin siis joku psyykkinen juttu vai laitetaanko kaikki työttömät "normaalit" siltikin tuollaisille kursseille? Kyseessä siis oli tällainen oma polku-ohjaava koulutus nuorille-niminen kurssi. Onko hyysäystä tuollaisilla kursseilla vai oikeasti joitain hyödyllisiä juttuja työnhakua varten, eikä ajatella, että laitetaan nuo siksi tuonne kurssille, koska on työtön ja sen pitää nyt psyykkisesti parantua menemällä tonne tai syrjäytyy.

Äänestä

Korkea nuorisotyöttömyys on asian ydin: yhteiskuntatakuu, uuden hallituksen mestarituote takaa, että jokaiselle alle 25-vuotiaalle nuorelle etsitään joko opiskelu-, harjoittelu- tai työpaikka 3kk:n kuluessa työttömyyden alkamisesta.

Tähän tulee siis asianomaisten viranomaisten pyrkiä, epäilen etteivät siinä kuitenkaan aina onnistu. Työkkäri hoitaa oman osansa tyrkyttämällä sinulle kursseja, joihin sinun tulee pyrkiä työttömyysturvan menetyksen uhalla.

Koko jutun pihvihän on siinä, että kun olet kurssilla, opiskelemassa tai työharjoittelussa, et ole tilastollisesti työtön. Eli tällä kerätään pisteitä työkkärille ja hallitukselle. Kyse on tilastojen kaunistelusta, ei siitä että sinussa nähtäisiin mitään vikaa. Et siis ole "psyykkkisesti poikkeava", vaan systeemin uhri.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


työtönn kirjoitti:

Kun työkkäri ehdottaa kaiken maailman kuntoutuskursseja, kun oon työtön. Vai onko sama kaikille alle 25-vuotiaille työttömille, vaikkei olisikaan mitään psyykkisiä tai syrjäytymisvaara tai muuten syrjäytymisjuttuja? Onko kellään nuorilla täällä kokemuksia kyseisistä kursseista? Ovatko olleet hyödyllisiä kursseja vai sellasta hyysäystä, että ihan kun ei osais tehdä mitään elämässä ilman tollasia kursseja? Eli kohdellaanko siellä kuin normaaleita ihmisiä? Koska ei psyykkinen mielenterveys musta aina viittaa työttömyyteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu