Morieeensta.
Olen 16, tänävuonna 17 -vuotias jätkä, kavereita ihan semisti. Tiedä vaikka olis enemmänki, muttakun ongelmana on mutsi. Se ei tykkää, jos oon ulkona myöhään. Lukenu liikaa lehtiä kun "teinityttö on raiskattu kadulle" jne jne. Tyttö, hei haloo. Kyllähän poikien raiskauksia tapahtuu mut oon kuitenkin siinä iässä et pistän hanttiin jos tositilanne uhkaa.
Esimerkkinä, jos oon menossa viikonloppusin nuorisotalolle, 18.00-21.00, alkaa armoton keskustelu että "älä mene, vietetään koti-iltaa", vaikka todellisuudessa viettäisin senkin ajan tietokoneella :D En kuitenkaan halua tuottaa mutsille pettymystä. Molemmat vanhemmat tietää varsin hyvin etten tupakoi saati juo alkomahoolia.
Tässä uutenavuotenakin kaveri soitti ja pyys ulos jossain kaheksan aikaan, mutta kieltäydyin ja sanoin et "vietetään rauhallista koti-iltaa", vaikka todellisuudessa syy oli em. asia.
En kuitenkaan koe olevani mikään mammanpoika, yksinkertasesti en vaan haluu tuottaa pettymystä saati huolta/pelkoa siitä, missä meen ja oonko hengissä. Vinkkejä?
Ei ulkona myöhään, täh?
3
97
Vastaukset
- Luulis et..
No voisit yöllä kuitenkin nukkua etkä 2 aikaan kirjoittaa netissä.Tuo oli kyllä aika paha jos vanhempasi ei uutenavuotenakaan anna valvoa kavereiden kanssa.Mielestäni liikaa holhoavat vanhemmat sinulla ehkä 18 v täytettyäsi helpottaa osittain ainakin.
- gymclasshero
Kerranki joku joka aattelee muitaki ku itteään :D
Keskustele asiasta sun vanhempien kanssa, kyllä ne tietää että sä oot järkevä ihminen joka osaa huolehtia itestään. Voittehan te sopia että pistät aina viestiä missä oot menossa ja että oot kunnossa jos ei muuten päästä.
Kysy mikset saa elää omaa elämääsi muualla kuin aina kotona. Sano että aika kuluu muuten koneella niin mikset voisi viettää sitä jossain muualla tekemässä jotain järkevämpää ja olla kavereiden kanssa.- jeespoks13123
:D:D:D kyllä mä nukkumaanmenoajasta saan päättää IHAN ITE, se ei kuitenkaaan ollu pointti :P
Kiitti gym, kokeillaan :P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242022Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1341933Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101807Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561474Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5311103Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115921Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348894