Lisävalo kysymyksiä muutama

tietämätön

Elikkä siis, mulla on 2 lisävaloa asennettuna ja laitettiin tossa toiset kiinni, voiko ne kaikki 4 kytkeä samanreleen kautta? vai pitääko toiselle kahdelle laittaa taas uudet sähköt?

jokaisessa valossa 100wattiset polttimot,
parkit kytketty auton omien parkkien kautta ryöstämällä

13

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oletkos ihan pöpi

      Joo kaikki samalle releelle, säästyy ylimääräisiltä johdotuksilta. Vilkut voi kanssa ryöstää.

    • Onnetonta yrittämist

      Olet taas yks jolla ei seiso provoilematta.

      • Onnetonta yritämist

        Oli tarkoitettu vastaukseksi aloittajalle.


    • tietämätön2

      joo en ole niin noihin sähköhommiin perehtynyt, sähköt pitäisi noille kahdelle vielä laittaa niin varmaan uudella johtosarjalla sitten vai?

      • miten sen ottaa

        Ilmeisesti kai, ei tiijä sanoa. Ainakaan varmaks.


    • . . .

      Laita vaan toinen rele toisille lisävaloille. Kytkennöistä riippuen voit sitten valita mitkä valot palavat ja releet kestää paremmin.

    • apina

      riippuu releen koosta, mut varmaan 20A rele ei kestä. laita toinen

      laskettuna

      400W / 12 = 33.3 A

    • mek.1981

      Riippuu releen virrankestosta jos sinulla on yli 35 amppeerin kestävä rele niin voit laittaa samaan

    • valofriikki...

      Aina on mulla ollut autoissa lisävaloja ja kavereille olen laittanut myös. Nykyautoissakaan ei ole omat kaukovalot kummalliset ja oikein harmittaa kun on jo valmiiksi tuommoiset naurettavat pikkusumarit puskurinkulmissa; niillä ei tee mitään ja enää et saa rinnalle asentaa kunnollisia !

      Sitä olen pohtinut, että valoja laittaessa saa aina miettiä näitä referenssejä ja olla huoliussaan, että poistattaako sitten katastuksen setä lisävalot. Kuitenkin raskaan liikenteen uusissa rekkavetureissa näyttää olevan yleensä katolla 4 isoa pönttöä ja alamaskissa vielä yleensä 2 kpl, että referenssirajat paukkuu moninkertaisesti; onko eri säännöt kuin hlö autoilla.

      Sekin mietityttää mahtaako olla sallittua laittaa 2 paria lisäkaukovaloja, joista vaan aina toinen pari kerrallaan palaa auton omien kaukovalojen rinnalla.
      Erilaisissa tieolosuhteissa olisi järkevää käyttää erilaisella valokuviolla varustettuja lisäkaukkareita...

    • Sinulla pitää olla ikivanha auto, jos kuvittelet voivasi asentaa 4 lisävaloa laillisesti ja vielä 100 wattiset. Joskus 80-luvulla sai tuplata sekä lyhyet että pitkät.

      Tokkopa tuolla on väliä, vaikka jättäisit joka ainoan releen pois, sillä toivottavasti poltat autosi josain yksityialueella, etkä edes kuvittele tulla sillä liikenteeseen.

      Ymmärrät kai, että olet todellinen valoterroristi likenteessä tuolla "valopatterilla", etkä tee tuota tietämättömyyttäsi, vaan tarkoituksella piittaamatta muista tiellä liikkujista,
      joten en sievistele sanomaani sinulle.

      • Bulkk

        Itse ajelen paljon Ruotsin Lapissa Kiisunaan ja sillee ja välimatkat on pitkiä ja joskus yöllä saattaa mennä joku sata kilsaa ettei vastaan tule ketään. Olen laittanut auton keulaan 'norrlandin malliin' 3 kpl pitkiä, joista keskimmäinen on 100w ja Saabissahan on erikseen omat kaukovalot. Lisäksi olen laittanut katkaisijat silleen, että voin polttaa pelkkiä auton omia kaukovaloja, omat 2kpl 'normaalilisäpitkiä' ja jos oikein huvittaa niin koko patteristo palaa kerralla. Pohjoisen poliisit ei ole kertaakaan sanoneet asiasta mitään sillä pohjoisessa näkee aika paljon tuollaisia asennuksia Ruotsin malliin. Katsastusmies on joskus vähä antanut ymmärtää, että tjaah, mutta mitäpä siitä kun Tornion katsastusmiehillä on itelläkin samanlaisia. YHTÄKAIKKI niin mun mielestä tuollaisia voi käyttää. Kun osaa vaihtaa ajoissa lyhyemmille niin harvoin kukaan vilkuttelee.


    • BOSCH,

      Laita jokaisele lampule oma rele ja vähintään 4mm2 johdoilla ettei tule jännitehäviötä ja hyvä maadoitus niin valot palavat mahdollisimman kirkkaana, jo voltinkin jännitehäviö hehkunkannalla himmentää valoa selvästi ja laturiin hiilisilta joka pukkaa 14,7v.

      • hapoghapohgoarhirg

        joo kannattaa laittaa vähintää 10mm2 toiseen ja 150A solenoidi siihen nii varmasti tulee hyvä


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      314
      6781
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      65
      3829
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      207
      3096
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2787
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1922
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1682
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1672
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1408
    Aihe