HS: Rekisteröityneet parit eroavat aviopareja useammin

http://www.kouvolansanomat.fi/Online/2012/01/07/HS: Rekisteröityneet parit eroavat aviopareja useammin/2012212690709/4
11305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

no kait seon,miks ylipäätään matkitaan hetskuja!miks sitoudutaan kaike maailman sopimuksilla kun yhdes voi muutenkin olla!

Äänestä
  • omasta puolestani ainaki siks että perinnöt siirtyy sitten puolisolle, ja että lapset saa kummatkin virallisiksi huoltajiksi.
    onhan siihen romanttisempiakin syitä monilla, mutta mä oon kans sitä mieltä että yhdessä voi olla täysin sitoutuneesti muutenkin.

    Äänestä

  • Jos on omaisuutta ja yhteistä elämää takana tai ehkä jopa yhteisiä lapsia, on todnäk juridisesti ja taloudellisesti erittäin järkevää sitoutua tällaisella sopimuksella. Avioliitto/rekkari on sopimuksena yksinkertainen solmia ja selkeästi määritelty. Muuten voi joutua hyvin ikävään tilanteeseen, jos on esim. yhteinen asunto ja toinen osapuoli kuolee yllättäen.

    Äänestä

Tästä saavat homovastaiset ihmiset taas uuden ivan aiheen.

Äänestä
  • Toisaalta jotkut hetskutkin varmaan erois useemmin, jos ei ois moraalista pakkoa pysyä yhdessä. Esim omat vanhempani, jotka uskovaisina kituuttaa avioliiton ikeessä, vaikka parempi ois varmaan ollu jos oisivat eronneet vuosikymmeniä sitten. Silti he ei koskaan tuu ottaa avioeroa, koska "se on syntiä". Varmaan kaikki mieltäis eron heidän tilanteessa elämänlaatua kohentavana, hyvänä ratkaisuna, ei pilkan aiheena .

    Toivottavasti rek.suhteiden erot nähtäis ns esimerkillisenä; ero ei ole väärin, virhe tai epäonnistumista. Sehän on ihan luonnollista lopettaa jokin sopimus, joka ei enää toimi.

    Äänestä

  • 20 kirjoitti:

    Toisaalta jotkut hetskutkin varmaan erois useemmin, jos ei ois moraalista pakkoa pysyä yhdessä. Esim omat vanhempani, jotka uskovaisina kituuttaa avioliiton ikeessä, vaikka parempi ois varmaan ollu jos oisivat eronneet vuosikymmeniä sitten. Silti he ei koskaan tuu ottaa avioeroa, koska "se on syntiä". Varmaan kaikki mieltäis eron heidän tilanteessa elämänlaatua kohentavana, hyvänä ratkaisuna, ei pilkan aiheena .

    Toivottavasti rek.suhteiden erot nähtäis ns esimerkillisenä; ero ei ole väärin, virhe tai epäonnistumista. Sehän on ihan luonnollista lopettaa jokin sopimus, joka ei enää toimi.

    Kun nyt otit uskovaisten avioliitot puheeksi, olisi reilua mainita myös kolikon kääntöpuoli: Se, että uskovat menee usein naimisiin hyvinkin lyhyen seurustelun jälkeen, koska pitää esiaviollista seksiä syntinä ja/tai sekoittaa rakastumisen huuman Jumalan johdatukseen. Ei ole lainkaan tavatonta, että 18-vuotiaana avioitunut uskova pari on jo 20- tai viimeistään 25-vuotiaina eronnut, kun tuli vähän hätiköityä sen papin aamenen kanssa... Ei-uskovilla ei ole samanlaista kiirettä naimisiin, kun avoliittoa pidetään hyväksyttynä yhteiselämän muotona.

    Äänestä

Henkilökohtaisesti mua kiinnostaisi perehtyä tarkemminkin noihin tuloksiin, erityisesti erojen taustalla oleviin syihin. Viime aikoina on myös medioissa kirjoiteltu yllättävänkin paljon näistä vanhempiensa luona asuvista nuorista (tytöistä), jotka rekisteröivät parisuhteen ihan vain hämätäkseen Kelaa, koska näin Kela maksaa huomattavasti parempaa tukea kuin ei avioliitossa/rekisteröityneessä parisuhteessa oleville nuorille... Erosta ollaan luonnollisesti sovittu jo etukäteen.

Äänestä

Miksi Kela muuten maksaa rek.par.suht. oleville parempaa tukea? Aika epäreilua mielestäni erotella rahallisesti heterot ja homot/lesbot toisistaan, ihmisiähän me kaikki olemme.

Ja itse olen bi, joten en yritä tässä nyt mitään heteroita puolustella, vaan ihan tasapuolisuuden nimissä ihmettelen asiaa.

Äänestä
  • Ai niin se olikin avioliitossa tai rek.par.suht. eläville parempaa tukea, ei pelkästään homoille/lesboille, onhan se sitten tasapuolista. :)

    Äänestä

  • Ihmettelevä tajusi kirjoitti:

    Ai niin se olikin avioliitossa tai rek.par.suht. eläville parempaa tukea, ei pelkästään homoille/lesboille, onhan se sitten tasapuolista. :)

    Sulla ois tossa sytytyksessä säätämisen varaa.

    Äänestä

Niin olisi, myönnän sen itsekin =D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Faktaa kirjoitti:

http://www.kouvolansanomat.fi/Online/2012/01/07/HS: Rekisteröityneet parit eroavat aviopareja useammin/2012212690709/4

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu