Älvsbytaloon?..

cccccccccp

Mitenkähän mahtaisiko päästä asumaan 150 000eur tai halvemmalla 101,5m2 1.krs tai 1 1/2 krs älsbyytaloon, jos vaikka jättää takan pois ja pihatyötkin olisi tekemättä.
Tontti olisi peltotontti ja kunnallistekniikka saatavilla..


Noita kustannus laskuja katsoo niin tuntuu, että kaikki menee sinne 200 000eur ja päällekkin¨tosin joku aina kehuu, että suorasta saa halvemmalla, mutta en tiedä kun en ole rakentaja.. Onko se rakentaminen niin kallista, jos ajattelee puun/eristeen hintaa... tosin kai ne tekniset laitteet ja kalusteet maksaa. Mitä hän muuten tuollainen ilmastointi pakollinen järjestelmä maksaa tuon kokoiseen ok-taloon...

5

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+4

      Voi onnistua, mutta itse joutuu tehdä töitä reilustikin. Lisäksi on mahdoton sanoa mitään maatöistä, kun tonttiolosuhteet saattavat vaikuttaa sen 20k. Mutta eipä taida alta 1500e/m2 onnistua oikein mikään omakotitalo vaikka tekisi valtavasti itse töitä.

      Nyrkkisääntönä on, että mitä pienempi talo, sen enemmän maksaa neliö. Toisena sääntönä on, että työt maksaa 1/3 ja materiaali 2/3. Ilmastointi riippuu paljolti mitä sinne laitetaan, tuleeko jäähdytystä jne. Mutta Talo-80 prosenttien mukaan LVIS on 15% koko talon kustannuksista, arvelisin että noin "pieneen" taloon kyllä jonkin verran enemmänkin.

    • kiloiu

      Voiko Touhon Älvsbyyhyn tehdä itse mitään, sellaista joka vaikuttaa hintaan?
      Niin mitähän siinä on tuo neliöhinta ilman mitään "lisävarusteita"?

    • juuri rakennuttanut

      Kyllä pystyy tekemään Älvsbyn 101,5 neliöiset 150 tuhanteen jos tontti on helppo ja asut jossain muualla kuin Uudellamaalla ja mitään yllätyksiä ei tule. Siinä jää 30 tuhatta pohjatöihin ja liittymiin.
      Mutta semmoset jutut kuin esim paalutustarve tai jos olet kunnallistekniikan ulkopuolella ja tarviit porakaivoa ja jätevesiratkaisua, voi helposti muuttaa tilannetta vaikka 20 tuhatta, joten parempi olisi jos pystyisit budjetoimaan sen 160-170.

    • issni

      Peltotontti vaatii yleensä paaluttamista, joka maksaa hiukan. Lisäksi kaivuutyöt maanvaihto, kuivatus ja paalutussuunnitelmat.
      LVI kuuluu tuossa yleensä hintaan. Eli ilmastointi myös. Ainostaan liittäminen ja liittymät maksavat LVI:stä.

      • ? ?

        Älsbytalo-ilmastointi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      195
      11788
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6206
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5136
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      42
      4891
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4470
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4383
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3855
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3343
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      50
      1853
    Aihe