löytyiskö tältä osastolta sitten vastausta kysymykseen

Toopelainen

Olen jo kysynyt Dobermannit osastolta, Koiramaiset pulinat, Pennut ja Yleistä koirista, ja mistään ei tunnu löytyvän apua. Löytyisiköhän sitten täältä joku, joka osaisi kertoa, koska terveysasiahan tuo periaatteessa kysymykseni on.
Eli siis.. Kyselisin tässä vähän tietoa dobermannista, että onko yleisesti miten sairas rotu, kun tässä on moinen ihanuus tulossa??
Ja puhun nyt siis ihan näistä sydän ym sairauksista, en mielenterveydellisistä. Sairauksiahan tästä löytyy vaikka muille jakaa, mutta yleisesti ottaen, onko miten terveitä??
Ja millä todennäköisyydellä koira pysyy terveenä loppuelämänsä (saamatta näitä rodulle ominaisia sairauksia), kun vanhemmat ja isovanhemmat ovat olleet terveitä koko elämänsä (en ole tutkinut siitä eteenpäin, ovatko terveitä isovanhempien vanhemmat jne)??

Olisin todella kiitollinen vastauksista :)

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tötsö

      Tuosta: http://www.sdy.fi/jalostus/Sairausliite.pdf
      Esiintyvyyksistä ei siinä toki juuri kerrota.
      Tosiasiassa rotu on on ollut ja on edelleen varsin suosittu joten sairauksia varmasti esiintyy mutta suhdeluku ei ole sen kummempi kuin muillakaan jalostetuillaroduilla.
      Todennäköisyyksiä on vaikea lähteä ennustelemaan mutta hyvä geeniperintö edesauttaa tottakai koiraan pysymään terveenä "pidempään". Loppujenlopuksi kyse on kuitenkin tuurista,mutta harva koira loppuikäänä terveenä pysyy. Geenien lisäksi asiaan vaikuttaa elinympäristö ja vahvasti mm ruokinta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1945
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1852
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1789
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1458
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1390
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      504
      1060
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      970
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      914
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      875
    Aihe