löytyiskö tältä osastolta sitten vastausta kysymykseen

Toopelainen

Olen jo kysynyt Dobermannit osastolta, Koiramaiset pulinat, Pennut ja Yleistä koirista, ja mistään ei tunnu löytyvän apua. Löytyisiköhän sitten täältä joku, joka osaisi kertoa, koska terveysasiahan tuo periaatteessa kysymykseni on.
Eli siis.. Kyselisin tässä vähän tietoa dobermannista, että onko yleisesti miten sairas rotu, kun tässä on moinen ihanuus tulossa??
Ja puhun nyt siis ihan näistä sydän ym sairauksista, en mielenterveydellisistä. Sairauksiahan tästä löytyy vaikka muille jakaa, mutta yleisesti ottaen, onko miten terveitä??
Ja millä todennäköisyydellä koira pysyy terveenä loppuelämänsä (saamatta näitä rodulle ominaisia sairauksia), kun vanhemmat ja isovanhemmat ovat olleet terveitä koko elämänsä (en ole tutkinut siitä eteenpäin, ovatko terveitä isovanhempien vanhemmat jne)??

Olisin todella kiitollinen vastauksista :)

1

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tötsö

      Tuosta: http://www.sdy.fi/jalostus/Sairausliite.pdf
      Esiintyvyyksistä ei siinä toki juuri kerrota.
      Tosiasiassa rotu on on ollut ja on edelleen varsin suosittu joten sairauksia varmasti esiintyy mutta suhdeluku ei ole sen kummempi kuin muillakaan jalostetuillaroduilla.
      Todennäköisyyksiä on vaikea lähteä ennustelemaan mutta hyvä geeniperintö edesauttaa tottakai koiraan pysymään terveenä "pidempään". Loppujenlopuksi kyse on kuitenkin tuurista,mutta harva koira loppuikäänä terveenä pysyy. Geenien lisäksi asiaan vaikuttaa elinympäristö ja vahvasti mm ruokinta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe