Onko kellään kokemuksia Sardinian Oasis-hotellista tai Finnmatkojen Sardinian kohteista yleensä? Esite ylistää paikkaa, onko se tosiaan niin hyvä kuin sanotaan? Matkaan on lähdössä itseni ja mieheni lisäksi 2 ala-asteikäistä lasta, onko muuta tekemistä kuin olla uima-altailla? Onko ruoka hyvää, maistuisko myös nirsommille lapsille?
Sardinian Oasis
Eppu
3431
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei taida olla ihan Blue Star -hotelleiden parhaimmistoa - ei mikään huomiota herättävän houkutteleva, tosin ei nyt mitään erityistä valitettavaaakaan. Ranta lähellä, sijainti rauhallisella paikalla on plussapuolet. Huoneista on tiedä kun en ole majoittunut siellä.
samaisessa hotellissa. Hotelli on tasoltaan mielestäni aika huono. Huonesitoissa ei ole ilmastointia, ei tv:tä, ei veden tai kahvinkeitintä ja astiastokin oli todella puutteellinen. Olen esim. Turkissa tottunut asumaan paljon halvemmalla huomattavasti tasokkaimmissa huoneistohotelleissa. Myös äänieristys oli olematon.Alakerran asukkaan pieraisu kuului ihan selvästi yläkertaan. Lähellä oli myös koiratarha josta kuului räksytystä yöaikaan. Sardinia sinänsä on kaunis ja tutustumisen arvoinen saari. Auto vaan alle ja kiertelemään. Myös rannat olivat erittäin lapsiystävälliset, mutta vesi vielä kylmää kesäkuun alussa.
Hei!
Tästä on jo muutama vuosi aikaa kun sattumalta tuli valittua kokeilla Oasista...kun kiertelimme autolla Sardinian saarta, omatoimisesti.
Ainakaan silloin Oasis ei vastannut esitteen antamaa kuvaa.
Sardiniaa kierrellen tämä pettymys unohtui...
Huoneisto Oasiksessa oli kylläkin siisti, siinä kaikki.
Ruokapuolesta Oasiksessa jäi negatiivinen kuva. Melusta ja kiireestä tuli mieleen työpaikkani teollisuusruokala. Ei oikein tuntunut maukkaalta italialaiselta ruualta, niinpä kävimme kaupungilla syömässä tai herkuttelimme pikkukylissä kierrellessämme. Kaupungille muistaakseni muutama kilometri rantatietä.
Mainiolle hiekkarannalle muutama sata metriä, ensin tien ylitys ja sen jälkeen polkua metsikön läpi. Oasiksella näkyi olevan oma uima-allaskin.
Meitä oli kaksi aikuista reissussa, ja kuten jo tuli sanottua, aikaa tästä reissusta on muutama vuosi.
Tavallisesti valitsemme lomapaikkojen kortteereiksi pieniä paikallisia nukkumapaikkoja, joissa saa paikallista "maalaisruokaa". Niin että negatiivinen kuva voi olla Oasiksesta tälläisten henkilökohtaisten mieltymysten takia.