Morjesta! Elikkäs olen 15v poika ja olen miettiny että hakisin kaivosalalle amikseen.
Nyt kysyisin näitä asioita:
Onko työ kuinka likaista kun nykyisin puhutaan että työ on siirtynyt paljon koneisiin joissa on pölytytön ja äänetön koppi, joissa miehet vain siemailevat kahvia eikä hengitys sairauksista ole enää tietoakaan?
Joutuuko maan alla paljon tekemään raskaita nostelemisia käsin tai muuta fyysisesti raskasta työtä ?
Minkälaista palkkaa kaivoksissa saa?
Ja onko esim suuri mahdollisuus suomalaisissa kaivoksissa että kaivos vaikka romahtaisi, Eli miten työ turvallisuus on kaivoksissa?
Kiitos jo etukäteen :)
Kaivosmies (Maanalainen työ)
2
3989
Vastaukset 2
- kaivosmies
Terve! Tässäpä muutamia vastauksia.
Onhan se likaista. Riippuu työtehtävästä millä tavalla. Panostajat saavat ottaa vastaan kaiken liejun mitä porareikiä puhdistaessa lentää, Sementin kanssa työskentelevät (esim pulttarit) ovat sementtipölyn ja märän vellin kanssa tekemisissä. Uudet koneet ovat hytillisiä, mutta komukatoksella varustettujakin vielä tapaa.
Kaikkein eniten räjäytyksestä irronneelle kivipölylle altistuvat lastaajat. Maan alla poraus tapahtuu vesihuuhtelulla joten varsinainen kivipölylle altistuminen on vähäistä mikäli tuuletukset ovat kunnossa ja riittävästi mitoitetut. Kaivoksen autot ja koneet liikkuvat dieselmoottoreilla, ja kone saa käyttövoiman varsinaiseen työhön joko sähköverkosta taikka omasta dieselmoottoristaan. Dieselin pakokaasua on siis ilmassa. Kalliosta irtoaa radonia joka on syöpää aiheuttavaa, radonpitoisuuksia seurataan viranomaisvalvonnalla. Radon poistuu riittävällä tuuletuksella.
Raskaita nostoja joutuu tekemään kyllä. Porausjumbon tangot painavat nelisenkymmentä kiloa(4,7m tanko), ja se on vaihdettava käsin kun se katkeaa. Kun kone ajetaan asemiin on vesiletku liitettävä vesijohtoon ja sähköpistoke keskukseen ja ne ovat painavia. Joskus porauspaikkaa on myös retkottava eli käsin kuokittava puhtaaksi kivistä.
Räjähdysainelaatikot ja säkit painavat yleensä 25 kiloa kappale ja niitä on nosteltava välillä korkeallekin. Panostustyö on nopeatempoista ja fyysistä. Rusnaus eli irtokivien pudottelu kangella on lämmintä hommaa. Tuuletustorvet ovat raskaita nostella ja ripustaa kattoon mutta koneella tehdessä oikeat työtekniikat auttavat.
Kallioon asennettavat pultit ovat terästä ja pitkiä eli siis painavia. Koneellisessa asennuksessa kone tekee asennustyön mutta pulttien nostelu autoon ja koneeseen asettelu on tehtävä usein itse.
Kallio on kovaa ja sen irrotus vaatii raskaita koneita joiden pienetkin osat ovat usein painavia. Koneet ovat suuria ja tarvitsevat paljon vettä ja sähköä joten letkut ja kaapelitkin painavat. Kaivosmiehet eivät kuitenkaan ole mitään pakastimen kokoisia kehonrakentajakarpaaseja vaan ihan tavallisen kokoisia miehiä. Kuvatun kaltaisissa raskaissa töissä oikeiden työtapojen ja tekniikoiden hallinta on paljon tärkeämpää kuin raaka voima. Itse olen vain vähän yli kuusikymmentäkiloinen mutta hyvin pärjään. Jos jonkun painavan esineen voi nostaa koneella, niin nosta sillä. Pölyhaitoilta voi suojautua hengityssuojaimilla.
Kaivoksissa voi saada hyvääkin palkkaa! Reilusti enemmän kuin tavallisesti konepajoilla taikka tuotantotyössä.
Ja sitten se romahduksen mahdollisuus. Kaivoksen tunneleiden eli perien lujituksessa käytetään pultitusta, vaijeripultitusta, ruiskubetonointia ja verkotusta. Lännenfilmeistä ja Aku Ankoista tuttuja puupukituksia ei enää näe. Työturvallisuus on hyvällä tasolla Suomen kaivoksissa ja kaivosalalla tapaturmia sattuu vähemmän kuin rakennusalalla joka on varmaan tapaturmaherkin ala. Lujitukset ehkäisevät sortumia hyvin, mutta silti niitä joskus tapahtuu. Ihmishengen vaativat sortumat ovat olleet harvinaisia Suomessa. Maanalaisissa louhoksissa tapahtuu usein suuriakin sortumia, jonka vuoksi niistä lastataan kivet ulos kauko-ohjattavalla koneella eli ihmisten ei tarvitse mennä avoimeen louhokseen.
Sortuman alle jäämistä paljon todennäköisempi vaara on jäädä yksittäisen putoavan kiven eli komun alle. Tämän vuoksi oma työpaikka on rusnattava ennen töiden aloittamista. Kaivoksissa tehdään säännöllistä rusnausta. Rusnaus on kaivosmiehen perustaito, ja rusnauksen pystyy oikeilla välineillä suorittamaan turvallisesti.
Kaivoksessa ei tarvitse pelätä. On muistettava käyttää järkeä ja olla ottamatta turhia riskejä. Vaarallisiksi ilmoitetuille alueille ei ole syytä mennä. Kiven ja raskaiden koneiden kanssa pienetkin virheet tuottavat helposti pahoja vammoja.
Itse olen viihtynyt kaivoksessa hyvin, vaikka työ on raskasta on se myös palkitsevaa! Rohkeasti alalle jos ala kiinnostaa, työpaikkoja on tulevaisuudessa tarjolla paljon. Etsi youtubesta Atlas Copcon videoita niin näet millaista kalustoa käytetään. - tuulihattu89
kuule, kaivosmies, sinuu ei kait haittaa jos lainaan tän meidän alan ohjeistukseen
sillä opiskelen ite kaivosalaa ja verrattuna varastoalaan niin kaivospuoli tuntuu mahtavalta hommalta näin opiskelijan näkökulmasta.
ja täällä torniossa ollaan panostamassa juuri rikastukseen
eli siis:
tornio - rikastus
sodankylä - louhinta
outokumpu - maanalainen louhinta (työkkärin kautta)
siinä erikoistumiset
jos mahollista niin kannattaa hakee kaivosalalle
ite sain ajatuksen lähteä opiskelamaan kaivosalaa työturvallisuus opettajalta joka on entisen keretin kaivoksen sähkömies
eli http://www.kaivosmuseo.net/ ollu myös outokummun vanhassa kaivoksessa töissä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?242513Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko871637- 1351033
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.143773Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv100740Älä unohda minua
Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si80721- 54712
- 13697
On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus43642Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12638Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan100637- 65571
- 142569
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44569- 47566
- 42540
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä54528S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan14526Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36520Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas29516