Netti jumittaa ja palomuuri menee pois päältä

Itioottimina

Olen siis täysi idiootti kaikkien tietokone juttujen kanssa, joten en ihmettele vaikka koko kone olisi jo sekaisin.

Pari viikkoa sitten netti alkoi hidastelemaan. Olen tarkastanut jo kaikki johdot, tehnyt vianmääritykset ym. Aina kun avaan koneen palomuuri on pois päältä. Laitan sen päälle ja asennan päivitykset ja näytössä lukee, että tietokone on suojattu. Kun menen nettiin, ei kulu aikaakaan, kun se rupeaa jumittamaan ja pyörittää sinistä odotusrinkulaa. Ehkä tunnin päästä tulee sanoma, että palomuuri on pois päältä. Olen jumissa ja joudun sulkemaan koneen käynnistys napista. Aina toistuu sama kuvio.

Jos joku osaisi neuvoa olisi todella kiitollinen, sillä en tosiaan ymmärrä näistä asioista mitään :P

12

635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikä virustorjunta ohjelma sinulla on käytössä?

      • Itioottimina

        F-Secure Internet Security 2011
        En tiedä tarkoititko tuota :D


      • Itioottimina

        Ok kiitti :D
        Voisiko netin jumitus johtua tuosta, että päällä on kaksi palomuuria yhtäaikaa?


      • Itioottimina kirjoitti:

        Ok kiitti :D
        Voisiko netin jumitus johtua tuosta, että päällä on kaksi palomuuria yhtäaikaa?

        Yleensä F-secure ottaa asennuksen aikana Windowsin oman palomuurin pois käytöstä ja laittaa omansa päälle. Netin jumitus voi johtua tuosta. Oletko tarkistanut koneesi virusten varalta? Laita ennen täys tarkistusta F-securen manuaalisen tarkituksen asetuksista "Tarkista vain tunnetut tiedostotyypit" raksi pois ja laita myös raksi "Käytä kehittynyttä heuristiikkaa kohtaan. Tämä hidastaa tarkistusta, mutta F-secure tarkistaa nyt kaikki tiedostot ja tarkasti.


    • pupuparka

      voisiko vapunen kertoa minulle seuraavanlaisesta ongelmasta,mitä olen funtsaillut, ostin f-securen 2vuotisisen tietoturvan vai mikä se nyt lieneekin, onko siinä samassa paketissa kaikki palomuurit virustorjunnat ja haittaohjelmien estot. Pitääkö sille tehdä jotain itse sen 2 vuoden aikana vai hoitaako se kaiken omineen, ja mistä tietää milloin olisi tehtävä ja mitä olisi tehtävä jos pitää itse tehdä, tuleeko joku päivitys ilmoitus vai kuinka se menee. Olen senverran uusi netinkäyttäjä että olen täysin avuton tuon asian kanssa. Etukäteen kiittäen vastauksestasi.Olet ainoa kuka ei pottuile meille osaamattomille uusille käyttäjille.

    • F-secure 2012 mukana tulee virustorjunta ja palomuuri. Palomuuria ei yleensä tarvitse peruskäyttäjän säätää. F-securesta tulee aina uusi versio vuosittain eli seuraava versio olisi 2013... Se kannattaa käydä päivittämässä ilmaiseksi F-securen sivuilta sitten kun se julkaistaan. F-secure ilmoittaa aina jos se on havainnut viruksen/haittaohjelman. Sinun kannattaa myös tietyn väliaijoin tehdä tietokoneen täysi tarkistus. F-securen manuaalisen tarkituksen asetuksista kannattaa ottaa ruksi pois siitä " Tarkista vain tunnetut tiedostot" ja ruksi kannattaa laittaa "Käytä hierostiikkaa". Näin F-secure etsii kaikista tietokoneen tiedostoista viruksia huolellisesti.

      • pupuparka

        Kiitos vastauksestasi, eli voin siis olla huoleti niinkauan kunnes jonkinlainen ilmoitus tulee haittaohjelmasta/viruksesta... vai jääkö se jotenkin piileväksi esim. tämä joka nyt pankista rahoja nyppii hiljalleen.Onko se ostettu f-secure 'vahvempi' kuin joku ilmaiseksi ladattu, jonka mukana uskoisin tulevan jo valmiiksi istutetun 'pöpön'.


      • pupuparka

        kuinka se tehdään, mistä sen saa näkymään. Toimintokeskus näyttää kaiken olevan kunnossa ja kaikki sen takana olevat turvatoimet ovat 'käytössä'Mistä löydän sen täyden tarkistuksen, voitko laittaa sen ohjeen, niin saan sen talteen tulevia ongelmia varten, sillä niitä tulee jossain vaiheessa kuitenkin ja olisi hyvä tehdä se täysi tarkistus ajoittain kun tietäisi miten se tehdään..


    • Täysi tarkistus laitetaan päälle silleen että aukaiset F-securen pääikkunan ( Jossa on Tila/Tehtävät/Tilastot kohdat) ja valitset sieltä Tarkista->Tietokoneen täysi tarkistus. Mene ennen tätä F-securen asetuksiin: Asetukset->Manuaalinen tarkistus-> ja laita ruksi pois "Tarkista vain tunnetut tiedostot/tiedostotyypit, Ja sen jälkeen laita ruksi " Käytä kehittynyttä hierostiikkaa".

    • pupuparka

      voi kiitos sinulle kultainen ihminen, nyt olen 'viisaampi' ja osaan tuonkin tempun, kaikki oli ajan tasalla ja viimeisin päivitys oli tehty hetki sitten. Löysin kaikki tarvittavat 'laatikot' ja ohjeillasi varmaan osaan hoitaa homman kun sen aika tulee. Kiitos vielä kerran.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3645
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      114
      2600
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      597
      2302
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2046
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      78
      1847
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1688
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1658
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      1602
    9. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      95
      1469
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1466
    Aihe