Ihan vihjeenä ja vinkkinä muillekin Ebookersin kautta varaamastamme hotellimajoituksesta Golden leaf parkhotel im Lehel. Kolmesta tähdestä lähdettiin liikkeelle eli ihan realistisin odotuksin. Hotellin henkilökunta tylyä ja vetämätöntä. Huoneessa ei ilmastointia (mitenkähän siellä voi olla kesällä!?). Suurin pettymys kuitenkin lähtiessä: kysyttiin syötiinkö aamiaista. Ihmeteltiin kysymystä, mutta vastattiin että kyllä tietenkin. Siis joka aamu? No, kyllä syötiin... Se maksaa sitten 72 euroa kahdelta (yövyttiin kolme yötä). Meille ei kerrottu missään vaiheessa aamiaisen olevan maksullista! Mielestämme siitä olisi ehdottomasti pitänyt kertoa meille hotelliin kirjautuessamme. Jos olisimme tienneet sen maksulliseksi, emme olisi sitä nauttineet. Se oli nimittäin varsin vaatimaton kaiken lisäksi.
Asioimme saksan kielellä, joten kommunikoinnin puolesta keskustelussa ei pitäisi olla epäselvyyttä.
Olen kysynyt Ebookersilta kuuluuko kyseiseen matkapakettiin aamiainen. Se ei vastaa. Kohteen esittelyssä kehutaan hotellin runsasta aamiaista, joka antaa ymmärtää sen kuuluvan pakettiin.
Halpa ei siis aina olekaan edullista!
Hotellipettymys
10
1179
Vastaukset
Varsin valitettavaa, mutta näinhän se tuolla Euroopassa monesti on. No mutta kokemus tuo varmuutta ja lisää tietämystä. Kenties tuokin jo kesällä teitä naurattaa. Samaa mieltä olen noista hotellien aamiaisten hinnoista, Berliinissä scandic hotellit ottavat 20 € vauvasta vaariin aamiaisesta. Melko tyyristä.
- biffe stuun
Berliinin hotelleissa valtaosassa saa buffet aamiaisen 8-10 eurolla. Voihan varata hotellihuoneen ilman aamiaistakin ja ostaa sitten vaikka joka aamu jos haluaa. Ei tule pettymystä kun näkee aamiaisen tason ja/tai hinnan.
biffe stuun kirjoitti:
Berliinin hotelleissa valtaosassa saa buffet aamiaisen 8-10 eurolla. Voihan varata hotellihuoneen ilman aamiaistakin ja ostaa sitten vaikka joka aamu jos haluaa. Ei tule pettymystä kun näkee aamiaisen tason ja/tai hinnan.
Näinpä näin. Itse jätän useimmiten aamiaiset hotellissa väliin ja suuntaan lähimpään kahvilaan tai vastaavaan, jossa lähes aina tarjolla hyvät aamiaispöydät. Berliinistä ei tosiaan ole vaikeuksia aamiaista löytää :)
- 12+17
Jos teidän hotellivarauksesssa ei lue aamiaisen sisältyvän hintaan niin se ei siihen kuulu vaikka sitä mainostettaisiinkin tavalla tai toisella.
Kuulostaa hiukan oudolta jos sisäänkirjautumisen yhteydessä on kerrottu missä ja milloin aamiainen tarjoillaan eikä ole mainittu sen hintaa ollenkaan. Ei ole tainnut respalla olla paras päivä tuolloin...
Jos jotain hyvää pitää etsiä niin onneksi aamiainen oli "vain" 12 € per naama. 20 € aamiainen ei tosiaan ole mikään mahdottomuus. Kallein aamiainen jonka mä olen bongannut hotelleja katsellessa on ollut 27 €. - Kaikki maksaa aina
Jos missään ei ole mainittu, että aamiainen sisältyy huoneen hintaan, hotelli hinnoittelee sen taatusti erikseen. Siitä huolimatta en olisi tapauksessanne maksanut aamiaisesta jälkikäteen, sillä kaikkea tarjottavaa on täysi oikeus pitää ilmaisena, ellei sille ilmoiteta selvää hintaa etukäteen. On myös aivan mahdollista, että maksoitte tyhjästä, sillä aamiainen saattoi kuuluakin huoneen hintaan, ja ehkä respa vain kokeili onneaan kanssanne. Muistakaa siksi seuraavalla kerralla kysyä tarkemmin, mitä mikin maksaa.
- katyanlukija
Jos tilattaessa ei mainita aamiaisen kuuluvan huoneen hintaan, niin se ei kuulu. Samoin hotellivarauksessa on aina maininta aamiaisesta, jos se kuuluu huoneen hintaan. Jokaisessa hotellissa sanotaan, missä tarjotaan aamiainen, kuuluipa se sitten huoneen hintaan tai ei. Missään en ole kuullut ilmoitettavan samalla sen hintaa. Tämä käytäntö on Saksassa aivan yleinen.
- vaihdavälittäjää
Kävin huvikseni tsekkaamassa. Ebookers ei tosiaan mainitse aamiaisesta mitään. Sen sijaan booking.com varaussivustolla kerrotaan että ko. hotellissa aamiainen maksaa 12 egee/hlö/kerta.
Suosittelen käyttämääm booking.comia. (itse ole tehnyt viimevuosina kaikki varaukset ko. sivuston kautta) - vertailu kannattaa
Olen aina vertaillu eri välittäjien tarjontaa hotellia varatessa. Hotels.com sivustolla on aina kaikki hinnat selvästi esillä, ei voin erehtyä aamiaisen kuulumisesta hintaan yms. maksuista.
Hotels.comilla ei tosin välttämättä ole sitä ko. hotellin halvinta huonevaihtoehtoa myynnissä. Joskus olen löytänyt toiselta välittäjältä samaan hotelliin halvemman huonetyypin kuin hotels.com ilmoittaa omalla sivustollaan. - TMP-CIA
Ebookersin sivu on kieltämättä vaikealukuinen, booking.com on paljon selkeämpi;
siellä on maininta - aamiainen 12€ - siinäkin jekku
http://www.booking.com/general.fi.html?tmpl=docs/customer_service
Meidän vakkarit Münchenissä Ibis-ketju -ostamme aamaisen, jos sataa, muuten lähistön http://www.fruehstueck-muenchen.de/
http://www.munichx.de/essen/fruehstueck.php
nyt mennään http://www.acanthushotel.de/
hiukka kuikuilua
http://www.hotel-mueller-muenchen.de/index.php
http://www.ricksteves.com/graffiti/helpline/index.cfm/rurl/topic/85632/munich-hotels-or-pensions.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai999530Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764947Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.524657Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92411Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1051632- 451448
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota561377Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.491321Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441296Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651281