Ihan vihjeenä ja vinkkinä muillekin Ebookersin kautta varaamastamme hotellimajoituksesta Golden leaf parkhotel im Lehel. Kolmesta tähdestä lähdettiin liikkeelle eli ihan realistisin odotuksin. Hotellin henkilökunta tylyä ja vetämätöntä. Huoneessa ei ilmastointia (mitenkähän siellä voi olla kesällä!?). Suurin pettymys kuitenkin lähtiessä: kysyttiin syötiinkö aamiaista. Ihmeteltiin kysymystä, mutta vastattiin että kyllä tietenkin. Siis joka aamu? No, kyllä syötiin... Se maksaa sitten 72 euroa kahdelta (yövyttiin kolme yötä). Meille ei kerrottu missään vaiheessa aamiaisen olevan maksullista! Mielestämme siitä olisi ehdottomasti pitänyt kertoa meille hotelliin kirjautuessamme. Jos olisimme tienneet sen maksulliseksi, emme olisi sitä nauttineet. Se oli nimittäin varsin vaatimaton kaiken lisäksi.
Asioimme saksan kielellä, joten kommunikoinnin puolesta keskustelussa ei pitäisi olla epäselvyyttä.
Olen kysynyt Ebookersilta kuuluuko kyseiseen matkapakettiin aamiainen. Se ei vastaa. Kohteen esittelyssä kehutaan hotellin runsasta aamiaista, joka antaa ymmärtää sen kuuluvan pakettiin.
Halpa ei siis aina olekaan edullista!
Hotellipettymys
10
1248
Vastaukset 10
Varsin valitettavaa, mutta näinhän se tuolla Euroopassa monesti on. No mutta kokemus tuo varmuutta ja lisää tietämystä. Kenties tuokin jo kesällä teitä naurattaa. Samaa mieltä olen noista hotellien aamiaisten hinnoista, Berliinissä scandic hotellit ottavat 20 € vauvasta vaariin aamiaisesta. Melko tyyristä.
- biffe stuun
Berliinin hotelleissa valtaosassa saa buffet aamiaisen 8-10 eurolla. Voihan varata hotellihuoneen ilman aamiaistakin ja ostaa sitten vaikka joka aamu jos haluaa. Ei tule pettymystä kun näkee aamiaisen tason ja/tai hinnan.
biffe stuun kirjoitti:
Berliinin hotelleissa valtaosassa saa buffet aamiaisen 8-10 eurolla. Voihan varata hotellihuoneen ilman aamiaistakin ja ostaa sitten vaikka joka aamu jos haluaa. Ei tule pettymystä kun näkee aamiaisen tason ja/tai hinnan.
Näinpä näin. Itse jätän useimmiten aamiaiset hotellissa väliin ja suuntaan lähimpään kahvilaan tai vastaavaan, jossa lähes aina tarjolla hyvät aamiaispöydät. Berliinistä ei tosiaan ole vaikeuksia aamiaista löytää :)
- 12+17
Jos teidän hotellivarauksesssa ei lue aamiaisen sisältyvän hintaan niin se ei siihen kuulu vaikka sitä mainostettaisiinkin tavalla tai toisella.
Kuulostaa hiukan oudolta jos sisäänkirjautumisen yhteydessä on kerrottu missä ja milloin aamiainen tarjoillaan eikä ole mainittu sen hintaa ollenkaan. Ei ole tainnut respalla olla paras päivä tuolloin...
Jos jotain hyvää pitää etsiä niin onneksi aamiainen oli "vain" 12 € per naama. 20 € aamiainen ei tosiaan ole mikään mahdottomuus. Kallein aamiainen jonka mä olen bongannut hotelleja katsellessa on ollut 27 €. - Kaikki maksaa aina
Jos missään ei ole mainittu, että aamiainen sisältyy huoneen hintaan, hotelli hinnoittelee sen taatusti erikseen. Siitä huolimatta en olisi tapauksessanne maksanut aamiaisesta jälkikäteen, sillä kaikkea tarjottavaa on täysi oikeus pitää ilmaisena, ellei sille ilmoiteta selvää hintaa etukäteen. On myös aivan mahdollista, että maksoitte tyhjästä, sillä aamiainen saattoi kuuluakin huoneen hintaan, ja ehkä respa vain kokeili onneaan kanssanne. Muistakaa siksi seuraavalla kerralla kysyä tarkemmin, mitä mikin maksaa.
- katyanlukija
Jos tilattaessa ei mainita aamiaisen kuuluvan huoneen hintaan, niin se ei kuulu. Samoin hotellivarauksessa on aina maininta aamiaisesta, jos se kuuluu huoneen hintaan. Jokaisessa hotellissa sanotaan, missä tarjotaan aamiainen, kuuluipa se sitten huoneen hintaan tai ei. Missään en ole kuullut ilmoitettavan samalla sen hintaa. Tämä käytäntö on Saksassa aivan yleinen.
- vaihdavälittäjää
Kävin huvikseni tsekkaamassa. Ebookers ei tosiaan mainitse aamiaisesta mitään. Sen sijaan booking.com varaussivustolla kerrotaan että ko. hotellissa aamiainen maksaa 12 egee/hlö/kerta.
Suosittelen käyttämääm booking.comia. (itse ole tehnyt viimevuosina kaikki varaukset ko. sivuston kautta) - vertailu kannattaa
Olen aina vertaillu eri välittäjien tarjontaa hotellia varatessa. Hotels.com sivustolla on aina kaikki hinnat selvästi esillä, ei voin erehtyä aamiaisen kuulumisesta hintaan yms. maksuista.
Hotels.comilla ei tosin välttämättä ole sitä ko. hotellin halvinta huonevaihtoehtoa myynnissä. Joskus olen löytänyt toiselta välittäjältä samaan hotelliin halvemman huonetyypin kuin hotels.com ilmoittaa omalla sivustollaan. - TMP-CIA
Ebookersin sivu on kieltämättä vaikealukuinen, booking.com on paljon selkeämpi;
siellä on maininta - aamiainen 12€ - siinäkin jekku
http://www.booking.com/general.fi.html?tmpl=docs/customer_service
Meidän vakkarit Münchenissä Ibis-ketju -ostamme aamaisen, jos sataa, muuten lähistön http://www.fruehstueck-muenchen.de/
http://www.munichx.de/essen/fruehstueck.php
nyt mennään http://www.acanthushotel.de/
hiukka kuikuilua
http://www.hotel-mueller-muenchen.de/index.php
http://www.ricksteves.com/graffiti/helpline/index.cfm/rurl/topic/85632/munich-hotels-or-pensions.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty391247Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä2971082Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s299910Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto25909Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33771Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte193662- 61585
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine100571- 40526
- 34501