9-tien ohjaus kaikkien Jämsän keskustan kiertoliittymien kautta aiheuttaa asukkaille kestämättömän helvetin ensi kesän ajaksi.
Joku konsulttiyhtiö lienee ottanut hyvätkin rahat, kun on laskenut montako uutta kävijää on paikallisella R-kioskilla.
Paikallislehti on jälleen viisaasti hiljaa kun ei uutisoi kuka ja mikä taho tämän päätöksen on tehnyt...
Kiertoliittymätaivas
23
309
Vastaukset
- Kovasti kiinnostaa
No mikäs sinun vaihtoehtosi on, kun se silta pitää korjata, eikä jokea voi tukkia vesiliikenteeltä?
- Koe-eläin
Miltä vesiliikenteeltä: Tuulikki-laiva liikennöimään Jämsän eteläisempiin satamiin, minne se alunperinkin kuuluisin ja muuta veneilyähän Jämsänjoellla ei oikeasti olekkaan, vai oletteko jonkun vierasveneen nähneet sitten 70-luvun,
Ponttoonisilta siis joen yli ja liikenevalot ohjaamaan, näin se toimii, mutta joku taho luulee että joku näistä 9000 vuorokautisesta autosta poikkeaa paikallisessa cittarissa.
Erehdys, sanon minä ja tästä vielä puhutaan. - Ympyränpympyrä
Mitäs se nyt sinua haittaa jos muutama auto ikkunan ohi ajaa? Semmosta se on kun asuu kaupungissa. Senhän tietää jo sieltä luukun hankkiessaan, että autoja ajelee. Kannattaisko ostaa joku vanha rintamamiestila vähän syrjemmältä? Kyllä niitä siellä on autioina.
- Ihme juttu
Niin, onko joku nähnyt paikallisessa lehdessä uutisoitavan miten kaupungin taholta on tätä asiaa käsitelty?
- Öööööööö.
No mites sitä sitten pitäis käsitellä? Ja minkä takia?
- tie-uuno
No ÖÖÖ, kuka sen läpiajon sallii, jos ei kaupunki itse, vai hallitseeko Destia kaiiki kadut ja tiet?
- Katu-Tauno
Destia hallitsee tietysti Destian tiet. Mutta mitä pahaa siinä kaupungin läpiajossa on? Antaa liikenteen rullata. Ei kai kaupungin tehtävä ole ryhtyä mitään piikkimattoja tielle levittelemään?
- road-danny
Ei taida Tauno ymmärtää mitä tarkoittaa moinen liikennevirta... jaa rullata. Ensimmäinen rekka kun kyykähtää kyljelleen ahtaaseen liittymään niin jo on valmista.
Jaa rekat Juokslahden ja Kosken kautta, samoissa lopuissa pylpyröissä nekin pyörii. - Taunon toveri
road-danny kirjoitti:
Ei taida Tauno ymmärtää mitä tarkoittaa moinen liikennevirta... jaa rullata. Ensimmäinen rekka kun kyykähtää kyljelleen ahtaaseen liittymään niin jo on valmista.
Jaa rekat Juokslahden ja Kosken kautta, samoissa lopuissa pylpyröissä nekin pyörii.Taunon ymmärryksestä en tiedä, mutta siitä olén varma, että liikenne pelaa.
- sera300
Ja taas valitusta vain... Joskus voisi kokeilla VAIN KESTÄÄ hieman epämukavuuksia ja säästää valittamiseen menevä energiaa kestämiseen.
- ylijoen
juu, oli tämä liikennöintiasia luottamushenkilöiden päätettävänä.
Loma-aikaan olisi tietty kiva jos halukkaille olis tarjolla myös vaihtoehtona ylitykseen kapulalossi.
- ?????
Varmaan suurin ongelma on tossa siltakadussa ettei se kestä sellaista liikennemäärää ja menee aika huonoon kuntoon,toivottavasti sit myös destian toimesta korjataan eikä jää kunnan korjattavaksi
- Aika pehmeetä
Kyllä silta varmaan kestää, mutta miten kestää siltakatu lamminsuon tai yhdystien kohdalla.
- TavallinenTauno.
Eiköhän meidän tavallisten pulliaisten ole ihan turha pähkäillä näitä teiden ja siltojen kantavuuksia. Uskokaa pois, kyllä ne kestää.
- Vilkutellaan
Eipä tarvii pähkäillä, mutta ikävä kyllä, yleensä kärsiä ja sitten maksaa.
No saaha sitten jälkiviisastella.
Taitaa tuo silti kaikkein halvimmaksi tulla.
Toivottavasti vaan ei tule montaa vakavaa liikenneonnettomuutta.
Muistakaa sit käyttää vilkkua, noi pikämatkalaiset ei ole tottunut jämpsän tapaan.- Antti-fantti
Pian tämä herkku alkaa, saadaan hyvää kokemusta ja koulutusta niille jotka vieläkään eivät osaa ajaa ympyrää, mukaan lukien ns. ammattiautoilijat.
- kärsivällisyyttä
Ei huoleta, eikä ärsytä kiertotie muuten, kun turvallisuuden takia.Siihen jää Paunun koulu ja Jokivarsi matkanvarrelle, eikä ne ulkopaikkakuntalaiset koulujen sijaintia voi tietää, kun tämän pikku-jämsän läpi hurauttavat.
Paikkakuntalaisethan kyllä osaa varoa, ja onneksi kai remontti osuu ainakin osittain lomien ajaksi.Toivotaan siis ettei onnettomuuksia satu.
Ja jämsäläisten kantsii kyllä unohtaa se "jalankulkija ensin"-asenne, sillä se tielle rynniminen ei ehkä enää kannata! - millo vilkuttaa
Tartteeks jämsässä näyttää vilkkua, kun vaihtaa kaistaa?
- Mukanakulkija
Kyllä siinä jalankulkijat mukaan mahtuu onhan siihen tulossa 40km/h rajoitus. Ja kesäruuhkassa autot seisoo jonossa Shelliltä hiidenmäkeen.
- kärsivällisyyttä
Totta! Jalankulkijathan voi vaikka loikkia konepellin yli kun jono seisoo.. ;) Tuota en tullu ajatelleeksi.
Mutta se mikä vähän valmiiksi huvittaa, on esim Juhannus yms Festarit, ja Nesteralli-vklp..
- D:-
Hyvin onnistui Jämsänkoskellakin rautatiesillan peruskorjaus.
Toinen kaista oli auki liikenteellä ja toista kaistaa kunnostettiin.
Näin on tähän saakka maantiesillat kunnostettu vilkkaampienkin liikennesiltojen osalta. Eihän ysitien liikenne ole poikki muuta kuin sillan kannen peruskorjauksen ajan. Muilta osin siltaa kunnostetaan vaikka liikenne toimii normaalisti.
Jämsän kaupungin yhdyskuntatoimi asian päätti kaupunginn puolesta. Vaarallista toimintaa. - Siltainsinööri
En usko, että Jämsän kaupunki on päättänyt minkälaisilla menetelmillä valtion siltoja korjataan.
- Uskomaton asia
Siltainsinöörin olisi aiheellista mennä kirkkoon aamuhartauteen vahvistamaan uskoaan.
Sivusta seuraavilta ei usko lopu. On nääs Jehovantodistajien valtakunnan sali vieressä ja vähän etäämmällä oikein kristillinen opisto.
Jos siltainsinööri katsoo siltatyössä tarvittavan vahvaa uskoa niin kannattaisi mennä sinne naapureihin vahvistamaan uskoaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1389808
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485383Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p393982Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1313595Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352654Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591572Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981567Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?731418Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376