talouteen
Lauantai 07.01.2012 klo 09:52
Jos Suomesta tulisi sotilasliitto Naton jäsen, Venäjä reagoisi siihen talouspoliittisin keinoin, arvioi Suomen puolustusvoimien tiedustelupäällikkö Georgij Alafuzoff Talouselämä-lehdessä.
Alafuzoffin mukaan Venäjän reaktio Suomen Nato-jäsenyyteen ei todennäköisesti olisi niinkään sotilaallinen tai poliittinen vaan taloudellinen.
- Venäläiset todennäköisesti miettisivät, onko joku pakottanut Suomen jäseneksi. Venäjän sotilaallisia ja poliittisia toimia merkittävämpi olisi taloudellinen reaktio, Alafuzoff sanoo torstaina ilmestyneessä Talouselämän haastattelussa.
Alafuzoffin mukaan nyt Suomella on Venäjän kanssa ainoana maan rajanaapureista tasavertainen keskusteluyhteys talousasioissa.
- Jos Suomi liittyy Natoon, en ole varma, keskustelemmeko talousasioissa enää tasavertaisesti, hän sanoo.
Tiedustelupäällikön mukaan Venäjä on nyt historiallisessa murrosvaiheessa tai vallankumouksen partaalla.
Alafuzoff arvioi myös, ettei Suomen tarvitse huolestua Venäjän sotilasmenojen kasvusta. Venäjä pyrkii rahalla pysäyttämään asevoimiensa rappeutumisen.
Tiedustelupäällikön mielestä Suomen puolustusvalmius on tasolla, joka vastaa Venäjän mahdollista uhkaa. Hän sanoo, ettei Suomeen kohdistu uutta painetta Venäjältä.
Tiedustelupäällikkö Talouselämälle: Jos Suomi liittyy Natoon,
Venäjä iskee
1
<50
Vastaukset
- Emil Von Axe
Plaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832