voisiko joku ystävällinen kertoa kummassa kaupungissa kannattaisi olla kauemmin, olemme ajatelleet ilta 3 koko päivää singaporessa ja ilta 2 koko päivää kuala lumpurissa, nähtävyyksiä ja ruokaa ja ostoksia ajatellen.
Kiitos vinkeistä!
singapore vs. kuala lumpur
3
452
Vastaukset
- Juuri palannut
Hei! Oltiin juuri Singaporessa 3, Balilla 4 ja Kuala Lumpurissa 4 päivää. Singapore oli kallis ja siisti paikka, ja parasta oli yömaisema pilvenpiiirtäjiin joen rannalta kuvattuna ja ehkäpä Night Safari. Taksilla ajaminen oli halpaa.
KL yllätti siisteydellään ja moderniudellaan. Dubai Mall ja Burj Khalifa on selvästi muotoiltu Petronas Twin towersin ja sen aukion mukaan. Ostareita oli niin paljon ja niin suuria, että yhdessäkin olisi saanut koko päivän kulumaan. Voit itse valita, menetkö kalliille merkkiliikeostarille vaiko kansan suosimalle halvalle tai jollekin siltä väliltä. Ruoka ja taksilla ajaminen oli halpaa KL:ssä- Kuala Pore
Komppaan sua ihan kympillä.
KL on todellakin tosi mahtava paikka. Kaikkialla on siistiä, hienoa ja jotenkin utopistisen futuristista. Noh, meni kehuminen ehkä hieman överiksi mutta kaiken kaikkiaan tosi nasta mesta. Paras kaupunki missä oon ikinä ollu, ja niitä on nimittäin monia ympäri maailmaa.
Kuala Lumpurin shoppailumahdollisuudet on tosi hyvät ja ostareita tosiaankin on joka lähtöön.
Singapore ei paljon häviä Kuala Lumpurille mutta jotenkin Kualalumpurista jää vain todella hyvä jälkimaku.
Singapore on huomattavasti kalliimpi
- Lispe
Olen käynyt 2 vuotta sitten Kuala Lumpurissa ensimmäisen kerran ja nyt joulun aikaan oltiin ensin Singaporessa ja sieltä sitten ajeltiin bussille Kuala Lumpuriin. Voin todeta, että tykkään paljon enemmän Kuala Lumpurista.
Mukava jotenkin "hallittavissa" oleva kaupunki. Edullista verrattuna Singaporeen. Ei ole niin kuumaa ja kosteaa kuin Singaporessa.
Kyllähän Singapore on näkemisen arvoinen, siisti ja toimiva kaupunki, mutta elämisen meininki on enemmän Kuala Lumpurissa.
Kuala Lumpuriin voisin mennä kolmannenkin kerran :).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7193174Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3622882Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o692698Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä342606Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582118- 491669
- 831648
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise131641Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181639- 571529