voisiko joku ystävällinen kertoa kummassa kaupungissa kannattaisi olla kauemmin, olemme ajatelleet ilta 3 koko päivää singaporessa ja ilta 2 koko päivää kuala lumpurissa, nähtävyyksiä ja ruokaa ja ostoksia ajatellen.
Kiitos vinkeistä!
singapore vs. kuala lumpur
3
499
Vastaukset 3
- Juuri palannut
Hei! Oltiin juuri Singaporessa 3, Balilla 4 ja Kuala Lumpurissa 4 päivää. Singapore oli kallis ja siisti paikka, ja parasta oli yömaisema pilvenpiiirtäjiin joen rannalta kuvattuna ja ehkäpä Night Safari. Taksilla ajaminen oli halpaa.
KL yllätti siisteydellään ja moderniudellaan. Dubai Mall ja Burj Khalifa on selvästi muotoiltu Petronas Twin towersin ja sen aukion mukaan. Ostareita oli niin paljon ja niin suuria, että yhdessäkin olisi saanut koko päivän kulumaan. Voit itse valita, menetkö kalliille merkkiliikeostarille vaiko kansan suosimalle halvalle tai jollekin siltä väliltä. Ruoka ja taksilla ajaminen oli halpaa KL:ssä- Kuala Pore
Komppaan sua ihan kympillä.
KL on todellakin tosi mahtava paikka. Kaikkialla on siistiä, hienoa ja jotenkin utopistisen futuristista. Noh, meni kehuminen ehkä hieman överiksi mutta kaiken kaikkiaan tosi nasta mesta. Paras kaupunki missä oon ikinä ollu, ja niitä on nimittäin monia ympäri maailmaa.
Kuala Lumpurin shoppailumahdollisuudet on tosi hyvät ja ostareita tosiaankin on joka lähtöön.
Singapore ei paljon häviä Kuala Lumpurille mutta jotenkin Kualalumpurista jää vain todella hyvä jälkimaku.
Singapore on huomattavasti kalliimpi
- Lispe
Olen käynyt 2 vuotta sitten Kuala Lumpurissa ensimmäisen kerran ja nyt joulun aikaan oltiin ensin Singaporessa ja sieltä sitten ajeltiin bussille Kuala Lumpuriin. Voin todeta, että tykkään paljon enemmän Kuala Lumpurista.
Mukava jotenkin "hallittavissa" oleva kaupunki. Edullista verrattuna Singaporeen. Ei ole niin kuumaa ja kosteaa kuin Singaporessa.
Kyllähän Singapore on näkemisen arvoinen, siisti ja toimiva kaupunki, mutta elämisen meininki on enemmän Kuala Lumpurissa.
Kuala Lumpuriin voisin mennä kolmannenkin kerran :).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1371976Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja180903Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91897- 60830
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.37818Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔47752- 73701
Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat49701Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö278690Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol34632