Loma USA:ssa

Hei.

Kävin viime kesänä new Yorkissa viikon ja lähtisin tänä kesänäkin sinne, mutta kuukaudeksi. Tarkemmin viikko Orleansissa Disneylandiassa ja kolme viikkoa New Yorkissa. Eli tarvitsenko jotenki erityislupaa lomaani? Viisumia? Turismipassia vaiko jotain? Ymmärtääkseni jos minulla mukanani hieman yli 7.500€ (eli n. 10.000USD) pitääkö ilmoittaa tullille jos varainrajani menee yli?
8928
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

viisumia ei tarvi alle 3kk matkalle. ja jos täytit viime vuonna estan se saattaa olla viel hyvällä säkällä voimassa. tai ainakin meillä oli kun käytiin 2010 elokuussa ja sit heinäkuussa 2011 samalla estalla.

joo tais olla toi 10 000$ mistä ylöspäin pitää ilmottaa tulliin.

Äänestä
  • kiitokset tiedosta. Koska olen kuuro siksi en halua antaa väärää käsitystä loman käyttötarkoitukseen kuin selventää miten oikein menisi näin. Esta on voimassa 2013 asti, eli ei tarvi uusia? vain uuden osoitteen muutos riittää?

    Äänestä

Estaa ei tarvitse uusia, se on voimassa kaksi vuotta. Korjaat siihen vain uuden osoitteen.

10.000 dollaria ei ehkä kannata ottaa käteisenä. Ota vähemmän käteisenä, pankkiatutomaateista voit nostaa käteistä tarvittaessa luotokortilla (nostosta peritään maksu, mutta toisaalta kurssi on parempi kuin rahanvaihtopisteissä) ja maksaa kortilla.

Äänestä
  • Itselläni ei ole luottokorttia, en tiedä onko mahdollista matkasekki? Itselläni ei ole kokemusta ulkomailla kortinkäyttöä kun aina käteisenä. Viime kesänä minulla oli 2.000€ eli 1850$ (jos muistin väärin) viikon lomaillessa ja nyt mietin mitäs tälle suuremmalle summalle voisin?.. Itselläni luottomerkintä ja tuloraja alhainen joten näemmä matkasekki? Ehdotuksia?.. En tohdi raahata suurta summaa joka paikkaan mutta katson asiaa vielä ratkaisuja varmaankin löytyy?..

    Äänestä

  • Matkashekkien kanssa kannattaa huomata, että joissain paikoissa ei olla ikinä nähtykään sellaisia. Isommat kaupat kuten tavaratalot ottavat niitä vastaan ja jos eivät ole ennen nähneet sellaisia, niin ainakin he selvittävät miten sellainen lunastetaan. Kun vaimoni aikoinaan ennen tapaamistamme oli ensimmäistä kertaa Yhdysvalloissa kielikurssilla, hän otti mukaansa matkashekkejä. Moni liike kieltäytyi ottamasta niitä vastaan ja isommissakin tavarataloissa kommenttina oli Oh my god... ja perään pitkät puhelut ja selvittelyt asiaa paremmin tuntevien kanssa siitä, miten sellaisen kanssa toimitaan. Siinä mielessä käteinen on helpompaa, jos luottokorttiin ei ole mahdollisuutta. Periaatteessa sinun pitäisi maahantulossa ilmoittaa, mikäli omaat yli $10k käteistä. Siinä ei ole mitään kiellettyä, joten tuskin siitä suurta ongelmaa tulee. Jos haluat kuitenkin välttää pieniäkin mahdollisia ongelmia ja samalla omata hyvän omatunnon, niin ota mukaan vain 9990 dollaria.

    Äänestä

  • 9990 kirjoitti:

    Matkashekkien kanssa kannattaa huomata, että joissain paikoissa ei olla ikinä nähtykään sellaisia. Isommat kaupat kuten tavaratalot ottavat niitä vastaan ja jos eivät ole ennen nähneet sellaisia, niin ainakin he selvittävät miten sellainen lunastetaan. Kun vaimoni aikoinaan ennen tapaamistamme oli ensimmäistä kertaa Yhdysvalloissa kielikurssilla, hän otti mukaansa matkashekkejä. Moni liike kieltäytyi ottamasta niitä vastaan ja isommissakin tavarataloissa kommenttina oli Oh my god... ja perään pitkät puhelut ja selvittelyt asiaa paremmin tuntevien kanssa siitä, miten sellaisen kanssa toimitaan. Siinä mielessä käteinen on helpompaa, jos luottokorttiin ei ole mahdollisuutta. Periaatteessa sinun pitäisi maahantulossa ilmoittaa, mikäli omaat yli $10k käteistä. Siinä ei ole mitään kiellettyä, joten tuskin siitä suurta ongelmaa tulee. Jos haluat kuitenkin välttää pieniäkin mahdollisia ongelmia ja samalla omata hyvän omatunnon, niin ota mukaan vain 9990 dollaria.

    Mielenkiintoista, kun minä taas tuossa viimeksi joskus -90 luvun loppupuolella American Express matkashekeillä pelasin Amerikan matkoilla, niin ei ollut koskaan mitään ongelmia maksaa noilla.
    En muista että olisi koskaan tullut eteen tilannetta etteikö shekki olisi kelvannut jossakin kaupassa tai ravintolassa.

    Äänestä

Olehan tarkkana mihin olet menossa. Disneyland on Anaheimissa; Kaliforniassa, Los Angelesin lähellä. Disneyworld on Orlandossa Floridassa (oletan sinun tarkoittavan tätä). New Orleans on taas Louisianassa, mutta siellä ei ole Disneyä.

Matkashekeilla pärjäilet varmaankin aika hyvin, suuremmissa hotelleissa voit ehkä vaihtaa niitä käteiseen. Yleensä luottokortti tarvitaan hotelliin mennessä ja auton vuokrauksessa, mutta sen tiedät jo varmaankin viime kesän reissultasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lomasusi kirjoitti:

Hei.

Kävin viime kesänä new Yorkissa viikon ja lähtisin tänä kesänäkin sinne, mutta kuukaudeksi. Tarkemmin viikko Orleansissa Disneylandiassa ja kolme viikkoa New Yorkissa. Eli tarvitsenko jotenki erityislupaa lomaani? Viisumia? Turismipassia vaiko jotain? Ymmärtääkseni jos minulla mukanani hieman yli 7.500€ (eli n. 10.000USD) pitääkö ilmoittaa tullille jos varainrajani menee yli?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu