Heispa!
Tässä kattelin että toisisssa koneissa on noita ingteroituja nyätönohjaimia, eli että siru on suoraan emolevyllä, eikä lisäkorttipaikassa.
Tuli vaan mielen ett mitäs muistia nämä tälläiset näytönohjaimet sitten käyttävät?
Siis kun lisäkorttipaikkaantulevissa on omat muistinsa siinä samalla piirilevyllä.
Eli ilmeisesti tietokoneen keskusmuistia?
Ja onkohan tässä paljon säätöjä?
Integroidut näytönohjaimet ja muisti
3
168
Vastaukset
- Jepulis..
käyttävät koneen keskusmuistia, se miten paljon se on biosissa säätetävissä. Nykyään emo-leyvllä oleva muistikin alkaa olla sen verran sukkkellaa (DDR3) että se kelpaa jo jonkilaiseen pelamiseen kunhan ei ihan uusimpia 3D räiskintöjä harrasta.
- intel HD 3000
On joo. Ja intelin puolella on jonkun aikaa jo integroitu näytönohjain suoraan prossuun. Tosin mitään 3D pelitason juttuja ne ei ole mutta perus surhhaukseen riittänevät kylläkin.
- ovat riittävän hyviä
Ovat ne integroidut aika nopeita, hitaammat gpu:t löytyy pleikka3:sta ja xbox360:sta.
Esim. Intel HD Graphics 3000 on 3D-peleissä sellaiset 2-3x nopeampi kuin esim. GeForce GT6600 (joka oli aika hyvä kortti 2006 aikoihin kun tuli oblivionia pelailtua). Skyrimiä pelaa jo 1024x600 wide resoluutiolla ja high tekstuureilla ja asetuksilla, toimii täysin sulavasti pelkällä i5:lla ilman näytönohjainta. AMD:n iGPU:t ovat vielä tehokkaampia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M597219Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1223939Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463856Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn542705Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e592275Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362112KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2492032Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu21872Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj361680- 801362