Maataloustuet eivät ole sosiaali tukea..

Viljelijä..

Pitää muistaa että nämä tuet eivät óle sosiaali tukea. Maatalous pyörii tappiolla ja näillä korvataan niitä. Eivät siis ole viljelijän palkkatuloja. Ja viljelijä kyllä mieluummin luopuisi koko tuki showsta ja ottaisi sellaisen hinnan tuotteelleen, että sillä eläisi. Mutta minkäs teet, kun näin ovat viisaat päättäneet.

16

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -

      -

    • -

      -

    • -

      -

    • ei tukea 40 v yrittä

      kyllä maataloustuet ovat sosiaali tukea koska ne maksetaan verovaroista

    • jäävi

      Joopa joo.Viljelijä on yrittäjä niinkuin kuka tahansa muukin joka ylläpitää liiketoimintaa. Mitä tapahtuu yritystoiminnalle mikä ei kannata,se menee konkurssiin ja lopetataan.Mutta maatalousyrittämistä tuetaan vaikka se ei kannatakkaan,siinä se suuri ristiriita.Jos tuotetta ei saada kilpailukykyiseksi,niin se pitää silloin lopettaa tai kehittää sitä niin että se kannattaa.Näin yksinkertaista se on.

      • Tuki suusi

        kun et mistään ymmärrä tai selosta jotenkin ymmärrettävästi miksi viljelijöitä lyötiin pampulla kun ne vastusti tukitalouteen siirtymistä ?


      • ............

        Miksi jäävi purnaa täällä eikä tee asioille mitään?Sitähän täytyy valittaa suoraan sinne ketkä sanelee mitä tuottajalle maksetaan.Ei maajussi mahda mitään keskusliikkeiden monipolille hinnoittelussa.Lisäksi herrat sanelee ja viljelijät kumartaa ei se ihan ole niin helppoa.Eikä maataloutta voi verrata millään tapaa muuhun yrittämiseen.Kyllä se on lähimpänä duunaria kun yrittäjää.Mutta jusseja on aina helppo haukkua kun ensiksi ollaan niin kovaa sossua tai kokoomusta että kaikki maailmakin nähdään sinipunana.


    • ...

      Miten on laita terveydenhoidon, koululaitoksen, maanpuolustuksen, järjstyksen valvonnan, palo ja pelastustoimen, pitäisikö nekin muuttaa käyttäjärahoitteiseksi ja täysin kannattavuusperiaatteella toimiviksi. Eli jos tarvitsee sairaanhoitoa, pitää siitä käyttäjän yksin maksaa kaikki kulut ja sairaalat muutetaan kaikki yksityisiksi kuten valtaosa esimerkiksi USA:n sairaaloista.
      Jos ei kerran niinkin tärkeän asian kuin ruuan tuotannon tarvitse olla yhteiskunnan osittaisessa rahoituksessa niin ei sittten muidenkaan yhteiskunnan tärkeiksi kokemien toimien kuten esimerkiksi sairaanhoidon.
      Mutta miten vaan jos kerran kuluttajat haluavat että ruoasta maksetaan kaupan kassalla kaikki ilman valtion kompensaatiota, siinä vain vähävaraisempien ihmisten ruokalasku nousee heidän saamiinsa tuloihin nähden suureksi, rikkaammille se tunnu koska rikas ja köyhä kuitenkin syö yhtä paljon mutta rikkaammilla on paremmat tulot ja ruoan osuus heidän tuloistaan on pieni.

    • jäävi

      Eli maanviljelijät vertaavat itseään nyt jo sairaanhoitajiin ja palomiehiin yms. Aika paksua,ruoka ei suomesta lopu vaikka kaikki maanviljelys,karjatalous ym lopetetaan tässä maassa kokonaan.Johan se on kauan ollut tiedossa että "säilkeypurkkia" kannattaa kierrättää vaikka maailman ympäri ennenkuin teettää se suomessa.Ja turha vedota suomalaisen ruoan puhtauteen yms,tuskin se muualla maailmassa tuotettu ruoka sen epäterveellisempää on kuin täällä tuotettu.Sitä asiaa vaan on hakattu halolla suomalaisten päähän vuosikymmenet.Ja luulisi se amerikanmalli sopivan kepulaisillekkin,kun kerran niin kapitalistia ollaan.Ja jos tukitaloutta ei olisi niin ei olisi suomalaista maanviljelyäkään,että ei kannata sahata oksaa millä istuu.Eli se siitä tukitalouden vastustamisesta.

      • Valejtelet..

        enemmän kuin ehtii oikaista, no se on provoilijoiden menetelmä heitetään nippiu järjrttömiä syytöksiä ja syytöksien kohteen pitää todistaa syyttömuutensä. AJAN VOITTAMISEKSI TODISTA YKSIKIN VÄITTÄMÄSI TODEKSI NIIN JATKETAAN KESKUSTELUA ?


    • -

      -

    • ????????????????????

      Millähän tapaa maanviljelyä voi verrata normaaliin yritystoimintaan?Ei oikein millään tapaa.Normaali yritys määrä oman tuotteensa hinnoittelun.Maatalouden tuottajahinnat sanelee meijerit,keskusliikkeet ja lopulta valtio.Lisäksi maajussin eläkemaksut on vain murto-osa siitä mitä muut yrittäjät maksaa samoista tuloista.Lisäksi alkutuotannossa on vuosi alv eli maajussit laskee alvit kerran vuodessa ja saa palautuksen tai maksaa.Kun taas tavallinen yritys on kuukausi alvissa ja täten ei pysty rukkaamaan alveja niin helposti mitä maajussit,Lisäksi maataloudet saa polttoöljysta ja sähköistä valmistusveron palautuksen mitä ei mikään muu toimiala toistaiseksi saa.Lisäksi maataloutta tuetaan rahallisesti,mutta maataloustuet on veroitettavaa tuloa siinä kun muutkin palkat onnesta.Tukiaisista täytyy syyttää taas niitä jotka aikoinaan äänesti kyllä.Eli SDP ja Kokoomus olivat pahimpia ja ovat sitä edelleen mitä tulee eu asioihin.
      Näillä maataloutta ja maanviljelijää helpottavia lakeja on tehty taas siitä syystä että turvataan omavaraisuus elitarvikkeissa myös kriisin tai sodan syttyessä.Siksi maataloutta ei edes voida verrata millään muotoa muihin yrityksiin.Minä käyn kirjastoissa mistä löytyy täydellistä tietoa maataloudesta.Suosittelen perehtymään asioihin ennen kun purnaa turhasta.Samoin suosittelen maajusseille että ottaa selvää yhteiskunnan asioista ja narisee sitten vasta.Se sivistys kun ei tule maasudun tulevaisuudesta eikä Käytännön maamiehestä.Eli jussien kannattaa lukea vaikka yritysoppaita ja seurata yritysmaailmaa niin huomaa kuinka se eroaa aikalailla maanviljelyksestä.Ei eu-tuki ole sama kun johtajien bonukset.Eikä pörssikurssien lasku tarkoita samaa kun laskuojan putkitus.Vastaavasti kaupunkilaisille se sivistys ei tule Demarista vaikka niin luulevat.

      • Valehtelet..

        enemmän kuin ehtii oikaista, no se on provoilijoiden menetelmä heitetään nippiu järjrttömiä syytöksiä ja syytöksien kohteen pitää todistaa syyttömuutensä. AJAN VOITTAMISEKSI TODISTA YKSIKIN VÄITTÄMÄSI TODEKSI NIIN JATKETAAN KESKUSTELUA ?


    • sitähän sä kysyit...

      Selvitäpä sinä paljonko viljelijä maksaa todellisista tuloista eläkemaksuja.
      Jos et osaa voin kyllä antaa esimerkin, nimittäin vakutusmaksut saattavat olla vaikka puolet todellisista tuloista. Ne taulukot joita olet nähnyt missä puhutaan 10% maksuosuuksista ovat laskennaista tuloista, ei siitä mikä on se tulo mikä todella menee viljelijän pankkitilille.

      Miten alveja pystyy rukkaamaan ja mitä hyötyäkään siitä olisi viljelijälle ja yrittäjälle olisi, eihän yrittäjät, eivätkä viljelijät maksa alvia tuotannostaan. Mitä enemmän tuloa sitä enemmän myöskin alvia paitsi alvittomasta tulosta kuten maataloustuista.
      Alv on loppukäyttäjän vero jos et sattunut tietämään.

      Annapa esimerkki mistä viljelijöiden "rutinasta" on kyse ja mitä tietoa "rutisijoilta" puutuu.

    • !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      "Lisäksi maataloudet saa polttoöljysta ja sähköistä valmistusveron palautuksen mitä ei mikään muu toimiala toistaiseksi saa".

      "Sähköstä maksetaan erillistä sähkön valmisteveroa eli sähköveroa ja huoltovarmuusmaksua, joita molempia maksetaan kulutetun sähkön määrän mukaan. Sähkövero on porrastettu alempaan (II) ja korkeampaan (I) veroluokkaan. Teollisuudessa ja ammattimaisessa kasvihuoneviljelyssä käytetystä sähköstä suoritetaan alemman eli veroluokan II mukainen vero. Ylempää eli veroluokan I veroa suoritetaan sähköstä, joka käytetään esimerkiksi yksityistaloudessa, maa- ja metsätaloudessa...".
      http://www.energiamarkkinavirasto.fi/data.asp?articleid=201&pgid=39

      "Teollisuus taas saa sähkönsä halvemmalla. Suomessa teollisuuden käyttämän sähkön hinta oli vuoden 2007 vuoden lopulla 5,42 senttiä/kwh. Siihen lisätään VAT, 023 senttiä /kwh. Lopulliseksi Suomen teollisuuden käyttämän sähkön hinnaksi muodostuu 5,65 senttiä/kwh, sillä teollisuus ei maksa sähköveroa, kuten tavalliset kuluttajat.
      sähkön hinta normaalille kuluttajalle on 11.60 senttiä/kwh".
      http://roskanpoimija.puheenvuoro.uusisuomi.fi/43410-teollisuuden-maksama-sahkon-hinta


      "Suosittelen perehtymään asioihin ennen kun purnaa turhasta", nimimerkki "????????????????????".

      • ...

        Vaikeatahan sellaisesta on palautusta saadakkaan jota ei ole maksanut:)

        Mitenkähän maatalousyritys eroaa muista yrityksistä, esimerkiksi yritykset saavat myöskin tukia, jonkut enennmän toiset vähemmän. Otetaanpa esimerkiksi vaikkapa yksityinen terveydenhoito joka saa kelalta osan tuloistaan tai apteekit keläkorvausina lääkkeistä, joka siis on myös tukea.

        Mutta ainakin yhdessä suhteessa maatalousyritys ja osakeyhtiö poikkeaa toisistaan, maatalousyritys maksaa 30% pääomaveroa mutta osakeyhtiö yhteisöveroa 24,5%.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      412
      6016
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      82
      5356
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4394
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3951
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      52
      3739
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      172
      3447
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      110
      3209
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      62
      3202
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2279
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2205
    Aihe