Pissiasiaa

hikpksfp

MIstäköhän mahtaa johtua että alta 5kk pentuni pidättelee vanhempieni luona kyläillessä helposti sen 3-4h ajattelemattakaan pissimistä, ei siis välttämättä malta pissiä silloinkaan, ja minun luona eli kotonaan pissi tulee 1-2h päästä?

Osaa kyllä pidättää, siitä ei ole kiinni. Kun huomaan kämpälläni että koira menossa lehdelle päin, sanon sille että odota, mennään ulos ja koira jää odottamaan eikä tee pissejä vaikka joutuisi odottamaan sen 10 min. Ulkonakin ehtii hyvin haistella ennenkun pissaa.
Mutta joskus kun en huomaa hätää, niin on saattanut tunnin jälkeen edellisesta pissistä jo tullut jäljet paperille tai sen läheisyyteen.

Missä vika? Pissiikö koira vaan tekemisen puutettaan? En ole kämpälläni koko aika huomioimassa sitä vaikka se sitä varmasti haluaisi, vanhempieni luonakaan sillä ei ole jatkuvasti tekemistä, mutta seurailee mielellään etenkin äitini puuhia vierestä.

Kannattaako tuon ikäisellä pitää vielä lehtiä minun kotona ollessa lattialla? Mietin vaan kun olen lukenut että moni ei ole pitänyt ollenkaan..

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paperit pois vaan

      Onko vanhempiesi luona ollut lehtiä lattialla?? Jos ei niin siinä sinulle vastaus: lehdet lattialla :) Luonasi se tietää, ettei tarvitse pidätellä niin paljon kuin vanhempiesi luona, koska luonasi on lehdet johon on saanut tehdä tarpeensa.

      Itse en myöskään koskaan opettanut koiraani lehdille, joten tämä sisäsiisteys tuli opituksi nopeammin. Nyt on tulossa taas toinen pentu, mutta tällä joudun pitämään lehtiä lattialla, koska minulla on oma arkikin, joten en ole 8-15 välillä kotona kuin mitä käyn ruokatunnilla 11-12 välillä ruokkimassa pennun ja käyttämässä ulkona. Tiedostan, että tämän uuden kanssa sisäsiisteys tulee olemaan kauemmassa tulevaisuudessa kuin mitä nykyiseni, mutta sille ei voi mitään.

      Eli siis, ota lehdet pois, ja puhdista tosi tosi hyvin se alue, ettei varmasti jää mitään hajuja, laita vaikka jokin huonekalu tms siihen vielä päälle (cd-torniteline, lipasto, iso maljakko tms mikä estää koiraa pääsemästä siihen), ettei varmasti koiralle tule "kiusausta" et *tuo oli ennenkin paikka mihin sain käydä tekemässä*

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5020
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1590
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1169
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1089
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1083
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      997
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      959
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      862
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      759
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      723
    Aihe