Mitä ne ovat ja mistä niitä saa ostaa Patongilla? Näin niitä matkaohjelmassa ja tietyn päivän johdosta haluaisin sellaisen lähettää siellä taivaalle illalla.
Hassu kysymys varmaan ...mutta jos joku tietää ,niin kiitos vastauksesta-
Tulileijat?
12
825
Vastaukset
- m.y.m
http://www.thaimaaopas.fi/262/loy-krathong-on-valon-juhla
olisko kyseessä *khom fai* ?
maksaa n. 150thb - kitewind
Mä ostin katukauppiaalta, joita kulkee siellätäällä. Sanoin mitä haluan ja kävi hakemassa jostain.
Toin kotiin, mut turvatarkastuksessa phuketissa ottivat pois tulilähteen(parafiinia, steariinia tai jotain).
Löydät kyllä sieltä. - huvittaa
Eivät takuulla ottaneet sen takia....mutta usko sinä mitä uskot. Suomessa ovat kiellettyjä koko värkit. Tulilähde lyhdyssä on tuikkukynttilä eli se ei ole se syy.
- kitewind
Kuuleppas kuomaseni.
Lyhdyt on mulla kotona ja tullimiehet näkivät suomen päässä mitä ne on, ei saanut vaan viedä koneeseen paloainetta Thaimaasta lähtiessä.
Näillä sun sanomilla tuikkukynttilöillä ei nouse leija ilmaan.
Huvittaa minuakin sun tietämättömyys :)). - kim il kitewind
kitewind kirjoitti:
Kuuleppas kuomaseni.
Lyhdyt on mulla kotona ja tullimiehet näkivät suomen päässä mitä ne on, ei saanut vaan viedä koneeseen paloainetta Thaimaasta lähtiessä.
Näillä sun sanomilla tuikkukynttilöillä ei nouse leija ilmaan.
Huvittaa minuakin sun tietämättömyys :)).Kappasvaan kitewindistä on tullut samanlainen kaikkitietävä ylimielinen kuspää kuin monesta niin monesta muustakin täällä. Olen pettynyt :(
- Outu juttu?
kitewind kirjoitti:
Kuuleppas kuomaseni.
Lyhdyt on mulla kotona ja tullimiehet näkivät suomen päässä mitä ne on, ei saanut vaan viedä koneeseen paloainetta Thaimaasta lähtiessä.
Näillä sun sanomilla tuikkukynttilöillä ei nouse leija ilmaan.
Huvittaa minuakin sun tietämättömyys :)).yrititkö viedä lyhdyn käsimatkatavaroissa? Matkalaukussa ei olisi ollut mitään ongelmaa ja miksi sinä jouduit tullin tarkastukseen Helsingissä? 24 kertaa käynyt Thaimaassa enkä ikinä ole tullin tarkastukseen joutunut?
- kitewind
Outu juttu? kirjoitti:
yrititkö viedä lyhdyn käsimatkatavaroissa? Matkalaukussa ei olisi ollut mitään ongelmaa ja miksi sinä jouduit tullin tarkastukseen Helsingissä? 24 kertaa käynyt Thaimaassa enkä ikinä ole tullin tarkastukseen joutunut?
Phuketin kentällä on turvatarkastus jo rakennukseen sisään mennessä.
Leijan kehän vuoks(46cm) ei mahtunu mun matkakassiin.
Solmin ne ulkopuolelle.
23 kertaa käynyt ja 1 kerran Helsingissä ovat tutkineet kamat tullessa, mutta ei tuolla kerralla..
Näkivät kyllä tullin tyypit siinä vihreän linjan alkupäässä (josta ottavat joskus pistokokeita)et on leijat.
- thaikkutuikku
toi tuikkukynttilä on kyllä aika hauska. tossa linkin kuvassa näkyy hyvin *tuikku kynttilä* itse en moisia tuikkuja sisällä polttaisi.
ja tavallinen tuikku tuskin palaisi montaa metriä ilmassa, jos nyt moisen ilmaan voisi saada. - Omansa lähettänyt
Hei
Patongin rannalla on illalla "leijan" myyjiä. Sytyttävät sinulle valmiiksi sen ja senkun lähetät toiveiden kera taivaalle. - Kysyjä äippä
Kiitos vastauksistanne.
Lähetän tuon tulileijan enkeli lapsellemme taivaalle-- jane 2
Ne "tulileijat" ovat henkienlyhtyjä. Rannalla myydään aina iltaisin niitä, joka puolella Thaimaata! Me tuodaan niitä AINA Thaimaasta (matkalaukussa tietysti) ja viimeksi laitettiin uuden vuoden yönä kax taivaalle. Riisipaperin sisällä on veskipaprurullasta leikattu renkaan muotoinen siivu, jossa on parafiinia.Nämä ovat tosi kauniita taivaalla ja kantsii laittaa leijailemaan ne pienellä tuulella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1231964Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1311874Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101794Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561465Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341392Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5161076Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50972Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115916Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347882