Supin metsästyksestä koiran avuin ?

fgdgdfgd

Voiko supikoiraa metsästää ajaen, kuten kettua ja jänistä ? Itse en ole metsästäjä, joten en tiedä kaikkea metsästysmenetelmistä, mutta saatan tulevaisuudessa ollaa ainakin supikoirien ja minkkien osalta. Muu riista ei itseäni sitten kiinnostakaan, vaan ainoastaan nämä kaksi vieraslajia. Kiinnostaa tällainen tieto supikoiran metsästyksestä koiran avuin. Ja jos olen tämän perusteella tyhmä, niin anteeksi kun yritän saada selville eri metsästysmenetelmiä, sillä millä muulla tavoin tietoa saa kuin sitä keräämällä ? Supikoira- ja minkkiviha ovat ensimmäistä kertaa saaneet minut kiinnostumaan metsästyksestä. Mutta jos olisin metsästäjä, tykkäisin metsästää koiran avuin.

23

7218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomi-rodun edustaja

      Ei ole tyhmiä kysymyksiä! :)

      Supikoiran metsästys on arvokasta työtä Suomen luonnon hyväksi.

      En itse sitä varsinaisesti harrasta, mutta olen vähän siinä uskossa, ettei ajavalle koiralle ole supista paljoa haastetta. Enemmänkin se taitaa pysähtyä koiran edessä tai mennä jonnekin piiloon.

      Itse olen vaan haukkukokeissa näillä pysäyttävillä koirilla törmännyt jonkun verran siihen, että ovat ensin haukkuneet supia pari tuntia ja kun ihminen tulee paikalle, niin on sitten tappanut supin.

      MUTTA, kuten sanoin, en ole asiantuntija tässä asiassa.

      • fgdgdfgd

        Kiitos mukavasta vastauksesta :-)


    • Karjalankarhukoira

      Karjalankarhukoira metsästää supikoiria oikein mielellään omatoimisesti. Ei lähde erityisemmin jäljille, mutta kohdalle sattuessaan tappaa melkeinpä samantien. Ainakin minun koirat tekevät näin. Saattaa siinä pieni, lyhytkestoinen rähinä olla aluksi, mutta kohta on supi jo vainaa.

      Monta ovat tuoneet omineen näytille pihaan, kun ovat vapaalla juosseet.

      Syö niitä ei, korkeintaan pään rouhaisee pois. Sen jälkeen kaivaa maahan sula-aikana.

      Koulutuksessa pitää huomioida edellinen, ettei hirvijahdissa innostu supista liikaa.

    • ,supimies,

      petoveriset suomenajokoirat ovat kiinostunneet supeista pysäyttävät tai tappavat 30 supia suokilta parhaana syksynä monta,jäi löytymäättät, tappoi ja, pilotti ,

    • fgdgdfgd

      Kiitos vastauksista :-) Hyvä jos homma sujuu koirilta noin yksinkertaisesti.

    • pystis

      Suomenpystykorva on mitä mainioin supien metsästyksessä. Jos koira on rohkea niin se tappaa supin itse, jos vähän arempi niin joutuu isäntä mennä apuun pistoolin kanssa. Jos supi on menny luolaan, Pystykorva on sen verran pieni että se mahtuu melko pieniinkin koloihin. Joskus kuitenkin esim. mäyräkoira on ainoa mahdollisuus saada supi pois luolasta. Pystykorva itse etsii supin kun taas luolakoirille usein täytyy isännän etsiä kolo missä supi on . Koiraa ei niinkään käytetä minkin metsästyksessä, vaan ne melkeenpä saalistetaan loukuilla.

      • fgdgdfgd

        Kiitos vastauksesta :-)

        Luolametsästys ei kumminkaan itseäni paljoa kiinnosta, vaikka hyödyllisin tapa supin metsästyksessä taitaa ollakin. Minua kiinnostaa lähinnä supien metsästys maan päältä, eli aikoisin hankkiakin sellaisen rodun, joka on suht. nopea ja kookaskin, ainakin supia nopeampi ja selvästi kookkaampi. Sillä ei ole väljä tappaako koira sitten supin itse vai joudunko ampumaan sen (koiran pitämällä haukunnallaan sen karkaamattomissa), kunhan supi vain kuolee.


      • Anonyymi
        fgdgdfgd kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta :-)

        Luolametsästys ei kumminkaan itseäni paljoa kiinnosta, vaikka hyödyllisin tapa supin metsästyksessä taitaa ollakin. Minua kiinnostaa lähinnä supien metsästys maan päältä, eli aikoisin hankkiakin sellaisen rodun, joka on suht. nopea ja kookaskin, ainakin supia nopeampi ja selvästi kookkaampi. Sillä ei ole väljä tappaako koira sitten supin itse vai joudunko ampumaan sen (koiran pitämällä haukunnallaan sen karkaamattomissa), kunhan supi vain kuolee.

        Pitbull tappaa supin 2 sekunnissa. Löytää jäljen ja on nopea. Meidän koira ei muusta riistasta välitä, Supi on se suosikki. Eilen tappoi kaksi.
        Ja varmistaa että on kuollut, ei jätä kitumaan.


    • 1 metsästäjä vain

      Äkkiä sanoista tekoon ni sul syksyllä peto valmis ja eikun iltahämärissä liikkeelle, tai aikaseen aamulla.

    • -Lotta-

      Hei, meillä metsästetään supeja suurehkolla parsonuroksella. Kierrellään iltahämärässä metsässä, koira hakee ja jos haistaa supin jäljet, etsii ja pysäyttää sen. Painostaa sitä ja pitää paikoillaan haukkumalla. Me mennään sit paikan päälle ja joko koira on tehnyt ratkaisunsa ja käy itse kiinni tai me ammutaan supi. Luolaan meidän koira on hiukan iso, mutta toimii myös latojen alla. Mäyriä ja kettujakin on siltä saatu. Jännittäviä hetkiä on ollut myös vedessä. Supi yritti päästä pienen kanavan kautta karkuun, ja koiralla ja supilla oli taistot vedessä. Supi hävis. :)

      • Parsson

        Missä päin metsästätte tällä koiralla?


    • metsastaja

      Olen varma että tulet myös kiinnostumaan muusta metsästyksestä fgdgdfgd

      meillä on sekarotunen jossa on kajalankarhukoiraa ja porokoiraa.
      On yleensä tappanut jo itse supin ennen kun tulemme lopettamaan supin.

    • fgdgdfgd

      Kiitos vastauksista :-)

    • supit pois

      Supia voi pyytää monella tapaa.

      Pinnalta hyvin monenrotuiset koirat nappaavat supin ja se ei ole koiralle ihmeempi vastus. Maanalle käyvät terrierit ja mäyräkoirat, tosin niitä voi käyttää myös maanpäälläkin, niinkuin Lottakin Parsoniaan.

      Mutta ilman koiraakin metsästys onnistuu hyvin jäljittämällä, loukuttamalla tai haaskalta, joten ei muuta kun metälle!

    • akka saaresta

      Minulla on amerikan bulldogi, joka metsästää mielellään supeja. Itselläni ei ole edes asetta, enkä harrasta metsästystä ollenkaan. Joten isommat supit joudun viimeistelemään lapiolla, kun en viitsi jättää kitumaan. Pienemmät supit koira tuo yleensä näytille hengettämänä. Koirani on aika pienikokoinen narttu. Uskon, että isolle urokselle ei isokaan supi ole ongelma. Itse pelkään eniten sitä, että koirani vahingoittuu tapellessa ison supin kanssa. Supit ovat hitaita, joten seurakoirani saa ne helposti kiinni, mutta ei supikaan luovu hengestään ihan vapaaehtoisesti. Voikohan koira saada supilta sairauksia, ja kuinka pahasti supi voi koiraa vahingoittaa?

      • hkjhjh

        Kapinen supin täytyy olla, että koira saisi siitä sairauden. Vain pienellä todennäköisyydellä koira sairastuu supikoirasta, koira kumminkin kulkee jatkuvasti kuono maassa ulkona, jossa on kaikkia näiden sairauksien levittämiä bakteereita, eli jos koira supista helposti sairastuisi, se olisi kuollut jo aikoja sitten pelkillä lenkeillä. Koiralla on hyvä vastustuskyky.

        Amerikanbulldoggi on nykyään melko yleinen rotu Suomessa, niitä kasvatetaan täällä ja tuodaan suurina määrinä ulkomailta. Minä olen nähnyt niitä. Ei supikoira amerikanbulldoggia vahingoita, ainakaan liian pahasti, supikoira kumminkin painaa normaalisti alle 10 kiloa ja amerikanbulldoggi on yksi alkukantaisimmista taistelukoiraroduista nykyään. Pieniä, 7-9-kiloisia terriereitä käytetään luolametsästyksessä ajamaan supit ulos luolistaan tai tappamaan ne sinne, eikä koira siitä kärsi paljoakaan, terrierit eivät metsästyksessä pikku naarmuista vaikuta piittaavan. Ja pienikokoinenkin amerikanbulldoggi on paljon isompi kuin sellainen luolaterrieri.

        Tiedän paljon koiria, jotka ovat tappaneet lukuisittain supikoiria, eikä mikään niistä koirista ole siinä vahingoittunut vakavasti tai saanut tartuntaa mistään sairaudesta.


    • MOIT!

      ...jos ne aiheuttavat lähialueellasi haittaa, käy porisuttamassa paikallisia metsästäjiä, jos et tunne - "höpötä" naapureille, ja luultavimmin löydät tekijän ja pääset oppiin..

      ...pienpetojen pyynnin aloittaminen on helpointa Luokkupyynnillä. Varsinkin jos niistä on haittaa omalla tontillasi/maillasi... (halvempaa ja helpompaa kuin koiran kanssa).

      ...käy kirjastossa katselemassa vaikka "pienpetopyynnin opas". maksaa 5€ toimitus riistapistefiissä...

      ...supikoiraa ja minkkiä ei varsinaisesti ajeta, vaan koira etsiytyy niiden luokse eläimen hajujälkeä pitkin, jotkut merkkaa työn haukulla, ja parhaat tuo eläimen sitten lopulta isännälle...

      ...jotkut ja valtaosa metsästyskoiraroduista osaa ilmeisesti itsestään "hoidella" pienpedot, joten varsinaista koulutusta ne tarvitsee Luoksetuloon, käytöstapoihin ja jotkut noutoon... vaatii oikeasti asiaan sitoutumista ja ottaa aikaa jopa muutaman kauden, jotta koira on sitten ajatellun kaltainen...

      ...jonkusen koiranomistaja...

      ...erällenetissä juttua asiasta on varmaan riittämiin..
      T:JPe

    • Kysyn, siis olen

      Tyhmä ei ole koskaan se joka kysyy. Mutta se jonka ylpeys estää kysymästä pysyy tyhmänä.

    • J.H

      saako pintapyyntiä harrastaa 28.2 jälkeen esimerkiksi Pyystykorvalla joka jäljittää supin ja jää haukkumaan paikalle ja joss saa niin kuinka kauan 28.2 jälkeen.
      Vai onko se pelkästää luolakoiralla 28.2 jälkeen

    • Metsästys aika

      Naarasta, jolla on pentue ei saa tappaa 1.5.–31.7. välisenä aikana.
      Pennut saat tappaa aina, samoin uros, jos tunnistat sen urokseksi.

    • juoksuaika

      On syytä muistaa myös säännökset koirien kiinnipidosta. Niitä kun ei saa juoksuttaa maastossa vapaana ympäri vuoden!

      • en piittaa

        Laista viis, minä juoksutan.


      • Anonyymi
        en piittaa kirjoitti:

        Laista viis, minä juoksutan.

        Idiootti


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      93
      10605
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      143
      8855
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6097
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      63
      4345
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      64
      4276
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      82
      4108
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3739
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      70
      3241
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3137
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      70
      2995
    Aihe