Marsuja varastoon?

marsurakaaas

Meillä on talossamme autotallin ja asuintalon välillä sellainen pieni, katollinen välikkö, jossa on myös autotallin vieressä lämmitetty varasto (toimi ennen isäni työhuoneena). Voisinko hankkia sinne kaksi tyttömarsua, kun tietenkin kuitenkin kävisin joka päivä niitä paijaamassa ja ruokkimassa vapaana juoksuttamassa. Kesäisin saisivat olla ulkona aitauksessa :)

Ja isäni allergian takia siis tuollainen sijoittelu, muuten sietää marsuja, mutta ei saman katon alla. Ja tuonne varastoon on siis ulko-oveltamme noin 1,5 metriä :-D Tuonne tyhjään varastoon marsut myös saisivat suuremman asumuksen kuin esimerkiksi huoneeseeni.

6

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Krissssse

      Mielestäni tuo on ihan hyvä idea! Mutta varmistathan että siellä on huoneenlämpöistä? Ja muistathan varmasti pitää marsuja vapaana joka päivä... =)

    • !!

      Käy hyvin, jos vain siellä on tarpeeksi lämpöä!

    • Cylli

      Eläinsuojelulaissa määrätään että lemmikillä täytyy olla näkö/kuuloyhteys perheeseen ja sinne missä tapahtuu. Eli jos tässä varastossa ette aikaanne vietä, niin sinne on valitettavasti laitonta ostaa eläimiä syrjään yksin.

      • Lakilaki

        Mikäs pykälä eläinsuojelulaissa määrää, että "lemmikillä tulee olla näköyhteys perheeseen"?


    • Häh...

      Minun tietääkseni ei mikään. Mielestäni riittää että hoitaa(ruokkii..) ,juoksuttaa ja leikkii ainakin useimmiten.

    • en suosi

      Ei kannata ollenkaan hankkai marsuja, jos joku on allerginen ja sellaiseen paikkaan niitä pitäs raahata. Ja se ois todellaki plussaa jos niillä ois kuulo / näköyhteys sinne, missä tapahtuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      1814
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1754
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      1728
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1434
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1380
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      483
      998
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      955
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      903
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      237
      894
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      858
    Aihe