ADHD lapsi on kirosana koulussa, opettaja ei toivo luokalleen.

Ota kantaa.

Kuuluuko lapsesi mielestäsi tavalliseen luokkaaan? Ota kantaa..

Toivottavasti tämä uutinen herättä päättäjiä ja opettajia pohtimaan, mtenkä lapsia tulisi kohdella koulussa, jottei heistä tulisi "syrjäytyneitä aikapommeja".

Tämä uutinen Lapsi leiman takana oli Aamulehdessä 16.10.2011.
Lue uutinen, kommentit, kommentoi..

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194701260874/artikkeli/puheenaihe lapsi leiman takana.html
----

3

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemusta on

      Meillä toisella pojalla tarkkaavaisuus häiriöitä ja vaikeuksia keskittyä. Ei ole diagnoosia annettu, mutta F-koodi kuitenkin. Ei missään nimessä kuulu tavalliseen luokkaan, mutta ei ole hyvä pikkuluokallaan. Luokanvalvoja (joka on tuttu jo toisen poikamme kautta) tuntuu hermorauniolta, eikä uskalla ottaa mistään asiasta vastuuta. Pyytää koko ajan hakemaan henkilökohtaista koulunkäyntiavustajaa, mutta tällaista ei aikaisemman linjavedon vuoksi myönnetä. ADHD ei ole meidän kunnassa peruste henkilökohtaiselle avustajalla, tämän tietää myös luokanvalvoja.

      Tehtiin eräänlainen ennätyskin syyslukukaudella, lapsi ehtinyt olla koulussa kahta kuukautta ennen kuin koulusta tehtiin lastensuojeluilmoitus. Perusteena oli epäily lasten pahoinpitelystä, vilkkaan lapsen kertomusten perusteella. Lapsen kertoman mukaan meillä jaetaan viikonloppuisin vuoronumeroita, joiden perusteella selkäsaunavuorot jakautuu. (Asia olisi voitu vahvistaa/kumota kysymällä esim. vanhemmilta lapsilta jotka ovat samassa koulussa). Tästä syntyi valtava huoli, jota puimme taas kerran lastensuojeluväen kanssa. Minulla on kovin suuri huoli ko. luokanvalvojan mielenterveydestä. Nykyisen ja aikaisemman kokemuksemme perusteella täysin soveltumaton tehtäväänsä. Vielä kun lisätään soppaan eläkettä odottava rehtori, joka pakoilee vastuutaan ja rikkoo perusopetuslakia tarpeen tullen, niin eiköhän vastaikkainasettelu ole valmis.

      Jos joku haluaa pitää lastensa puolta, kannattaa ottaa selvää lastensuojelulaista, perusopetuslaista ja hallintolaista jo etukäteen. Ne ovat vanhempien ainoat keinot vaatia kouluilta parempaa suoritusta. Me vanhemmat kuitenkin jätämme lapset kouluun huomaan vähintäänkin 9:ksi vuodeksi, joten pitää meillä olla oikeus vaatia täysjärkisiä luokanvalvojia ja muuta henkilökuntaa. Vanhemmat eivät voi paeta vastuutaan hallintokiemuroiden taakse, eikä vanhemman huolet lopu edes sinä päivänä kun lapsi täyttää 18 v. Miten on tilanne kouluissa? Meidän lapset ovat tilastotapauksia, joiden hyvinvointi ei kouluja kiinnosta. Lapset pitää viedä prosessista läpi, vaikka siten hampaat irvessä.

      • Tiedoksi.

      • Lapsiuhrit?
        Tiedoksi. kirjoitti:

        ADHD Liiton sivustoilla tietoa.

        Liiton toiminta.

        Diagnoosit.

        Hoito ja kuntoutus.

        http://www.adhd-liitto.fi/ADHD.htm
        ---

        Nuori -koulun vai kodin kasvatti?

        Awen luento 23.3 .2012.

        Juha kemppainen.

        Tarvitaanko kasvatusta uusien aivotutkimuksien jälkeen?

        Nuori päätyy päihdekäyttäjäksi, onko kasvatus mennyt pieleen?

        Luennon kohderyhmät. Terveydenhuolto, perhekasvattajat , ym lastensuojelun parissa työskentelevät..

        Mitähän uutta tämä luento tuo tullessaan?

        Joutavatko vanhat opit ja Freudin teoriat roskikseen?

        Freudin opit heitettiin romukoppaan jenkeissä 1990- luvun alussa, mutta ovat ilmeisesti vielä käytössä Suomessa.

        Luento.

        http://www.awen.fi/ohjelmat/Nuori-kodin vai kadun kasvatti_22.3.2012..pdf

        ----


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      1814
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1754
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      1728
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1434
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1380
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      483
      998
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      955
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      903
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      237
      894
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      858
    Aihe