Kertokaahan nyt mulle että millä tavalla tämä Österbackan "alasajo" oli Keuruulaisille veronmaksajille eduksi. Itte olen joutunut viimeisen 17kk. aikana käyttämään Östebackan sairaalan leikkaus palveluja 3 kertaa. Ensimmäisellä kerralla pääsin leikkaukseen seuraavana päivänä (todettakoon että se oli sattumaa "peruutuspaikka), sitten seuraavalla kerralla jono oli 9vrk. ja viimeksi 7vrk.
Olisinko tällä uudella systeemillä vielä toipunut työ kuntoon siitä ensimmäisestäkään leikkauksesta?
Eikö tämä nyt ole aivan hanurista että yksi akka sanoo/käsketään sanoa että Keuruulaiset ovat saaneet liian hyvää Ortobedista hoitoa, ja siihen tulee loppu nyt.
Ja oliko se Österbackan tekemän varovaisemman laskelmankin mukaan hänen tarjoamat leikkaus ja ortobediset konsultaatiot n.64000e edullisemmat kun tässä nykyisessä järjestelmässä.
Ja kuinka paljon se tulee maksaan kun polvi, olkapää ym muut potilaat odottavat sairauslomalla leikkaukseen pääsyä? No onpa sitten aikaa kirjotella vaikka tänne:)
ÖSTERBACK
10
208
Vastaukset
- Kultapossutko vaan?
Mitä kautta ja miten pääsit Ö:n vastaanotolle? Tunnen nimittäin henk.koht. 4 tk;sta lähetteen saanutta potilasta, joille ei ole vihjattukaan Ö:n palveluista. Ovat olleet jonossa keskussairaalaan ja sitä kautta saaneet hoitonsa 2-3 viime vuoden aikana. Ei ole ollut mitään tietoa että tuollaista palvelua voisi pyytää, eikä sitä kukaan ole liioin tullut tarjoamaan. Vähän ihmetyttää nyt tämä poru.
- Takaisn työhön
Se voi olla että se Österbackalle pääsy vaatii "kultapossu jäsenyyden", tosin ittellä se on jäänyt uusimatta viimeset 44 vuotta.
Mutta Österbackalle minut passitti ensimmäisellä kerralla työterv.lääk. ja kahdella muulla kerralla omalääkäri.
Ja henk.koht tiedän omalta työpaikaltani 7 henk. joilla on ollut jotain orttobedisia vaivoja, niin kaikki ovat käyneet Österbakalla leikkuussa.
Sitä en tiedä kuinka he ovat omaa kultaposuu jäsenkorttiaan vilauttellet, mutta joka ukolla on tullu leikkausaika "nopeasti" ja sitä myöden töihin paluu on ollut myös pikainen.
Ja se tämän päiväinen "surkeessa" ollut kirjotus niin...mielestäni sanoja voi pyöritellä monella tavalla mutta muuttaako se tosi seikkoja? - Possulan Hessu
Takaisn työhön kirjoitti:
Se voi olla että se Österbackalle pääsy vaatii "kultapossu jäsenyyden", tosin ittellä se on jäänyt uusimatta viimeset 44 vuotta.
Mutta Österbackalle minut passitti ensimmäisellä kerralla työterv.lääk. ja kahdella muulla kerralla omalääkäri.
Ja henk.koht tiedän omalta työpaikaltani 7 henk. joilla on ollut jotain orttobedisia vaivoja, niin kaikki ovat käyneet Österbakalla leikkuussa.
Sitä en tiedä kuinka he ovat omaa kultaposuu jäsenkorttiaan vilauttellet, mutta joka ukolla on tullu leikkausaika "nopeasti" ja sitä myöden töihin paluu on ollut myös pikainen.
Ja se tämän päiväinen "surkeessa" ollut kirjotus niin...mielestäni sanoja voi pyöritellä monella tavalla mutta muuttaako se tosi seikkoja?Saattaapi olla, että onni on suosinut juurikin raavaita työikäisiä ja hyvähän se on, että työkaverisi ovat nopeasti palanneet "sorvin ääreen". Toivotaan tosiaan, että ei ihan pelkästään pärstäkerroin olisi ollut se "Kultapossukerhon" valintaperuste. Ihan liian vähän ainakin minun mielestäni on silti ollut tiedossa, että Keuruulla on käynyt tuollainen erikoislääkääri. Ilman muuta olisin vaatinut kahdellekin läheiselleni vastaanotolle pääsyä, jos olisi ollut asiasta jotakin tietoa. Meille vaan ei omalääkäri pihahtanutkaan asiasta eikä kuntoutuksessakaan osattu vihjaista. Jonossa sitten vain kituutettiin kuukausia, kun yksityislääkäriin eivät rahat piisanneet. No olisivathan ne piisanneet jos/kun... Ärsyttää, kun tätä "menetystä" nyt näin isosti puidaan joka paikassa. Ei muuten ollut mikään tasapuolinen palvelu, jonka loppumista kaikki surisivat. Melkein on meikäläisen nupit vastakkaisessa asemassa. Kai sitä isonlaista palkkiorahaa voi jakaa muillekin kuin yhdelle ainoalle yksityislääkärille, ihmisillähän on kai sentään monenlaisia erikoissairauksia tutkittavaksi?
- terveterve56
Kyllä perusturvajohtajan Vanhasen sekoilut sotkee kaikki keuruulaisten terveyspalvelut. Poliittset päättäjät ovat voimattomia voimakaksikkoa Louna&Vanhanen vastaan.
- palvelut alas
Vanhasen ajatukset kuultavat Räsäsenkin kootuista selityksistä. Siinä on vakka kantensa löytänyt. Toinen tehtailee päätöksiä perusturvalautakunnassa selustansa turvatakseen ja toinen tahdottomasti toteuttaa ne ilman , että luottamusihmisillä olisi todellista tietoa asioista, mistä päättävät. Tähän on tultu, kun virkamiehille on annettu kaikki valta seututkssa.
- Totta kai Booossss
Tämän päivän suur-keuruusta nähtiin mistä suunnasta keuruun asioihin ja kuntalaisten kysymyksiin vastataan!!!!Se ei suinkaan ole Merja Ahonen itse vastaamassa vaan se korkeampi bossi.Ahonen nostaa keuruun edustajana palkkaa mutta vastaukset antaa muu taho.Keuruuta viedään kuin pässiä narussa ja siinä mukana letkassa kulkee Ahonenkin!!!!Sananvalta alkaa jo olla muualla kuin keuruun tuppukylässä.....
- Söinlounasta
Oli se Vanhanen joutanut vähän Räisäsen kirjoitusta korjailla, kun siitä ei saanut mitään selkoa.
- tkkks+
Olihan siinä selitelty niitä näitä sieltä täältä, mutta mutta
- Neporiini
Onpa Vanhasen Riitan ja Räisäsen eväät levällään, voimia muttei taitoja.
- valituksen paikka
Uppoavan laivan kapteeni Räsäsellä ei olisi ollut edes juridista oikeutta sanoa irti erikoissairaanhoitoon liittyvää sopimusta. Pysyisi vaan omassa himmelissään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1057361
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985243Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163506Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253441Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352534Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3421472Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?541314