USB 3.0

Sopiiko kaikki tavalliset USB kaapelit USB 3.0:an??
9219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ulkoisesti ei ole muuta eroa kuin että 3:n liitin on sininen. Tietävämmät korjatkoon.
MAP

Äänestä
Aloittaja

Niin mutta toimiiko se kuitenkin siinä?

Äänestä
  • USB3.0:ssa on neljä uutta datalinjaa, jotka pitää kytkeä (eli siis pitää olla oikeanlainen kaapeli), jos haluaa USB3.0 nopeuden. Liittimet on kuitenkin suunniteltu niin, että niissä voi käyttää vanhempia USB2.0 kaapeleita. Tietenkään silloin ei voi päästä USB3.0 nopeuksiin.
    Eli kyllä toimii, mutta lisänopeutta et saa kuin oikealla kaapelilla.

    Äänestä

Kaikki USB kaapelit on samanlaisia 2kpl virtaa - ja 5v, 2kpl dataa, Kaikki toimii samalla periaatteella, eli vanhat piuhat käy 3.0 systeemiin. Laitteet on sitten eri juttu. Ei ole erikseen mitään USB3.0 kaapelia.

Äänestä
  • Etkö osaa lukea? Minähän olen yläpuolellasi selvästi maininnut USB3.0n tuovan NELJÄ UUTTA DATALINJAA, eli kaapeleissa ON OLTAVA myös neljä lisäjohdinta jos sillä meinataan saada lisänopeus käyttöön!
    Avaappa huviksesi AITO USB3.0 kaapeli ja ylläty.

    Äänestä

  • EL-suunnittelija kirjoitti:

    Etkö osaa lukea? Minähän olen yläpuolellasi selvästi maininnut USB3.0n tuovan NELJÄ UUTTA DATALINJAA, eli kaapeleissa ON OLTAVA myös neljä lisäjohdinta jos sillä meinataan saada lisänopeus käyttöön!
    Avaappa huviksesi AITO USB3.0 kaapeli ja ylläty.

    Joo ja kaikki perus-USB johdot ei toimi edes USB2n kanssa, eli saattaa tiputtaa nopeuden tai ei toimi ollenkaan.

    Äänestä

  • Kokemusta on kirjoitti:

    Joo ja kaikki perus-USB johdot ei toimi edes USB2n kanssa, eli saattaa tiputtaa nopeuden tai ei toimi ollenkaan.

    Jep. Jotkut USB-johdot on tarkoitettu vain tasavirralle, esimerkiksi laturikäytöön.

    Äänestä

  • 135 kirjoitti:

    Jep. Jotkut USB-johdot on tarkoitettu vain tasavirralle, esimerkiksi laturikäytöön.

    Toimii. Kokeilin ja liitin sopi aivan yhtä hyvin USB2 ja USB3 johdon kanssa.

    Äänestä

  • kyllä pelaa kirjoitti:

    Toimii. Kokeilin ja liitin sopi aivan yhtä hyvin USB2 ja USB3 johdon kanssa.

    No pelaa pelaa, sitähän täällä on toitotettu useampaan otteeseen. Liittimet ovat kyllä yhteensopivia, mutta täyttä nopeutta et saa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_9862036 kirjoitti:

Sopiiko kaikki tavalliset USB kaapelit USB 3.0:an??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu