Lyijyhyytelöakku rikki?

Mulla on ollut 12v 7,2ah lyijyhyytelöakku varmistamassa peltimoottorin toimintaa nyt 1,5 vuotta. Se on ollut löaturissa, joka lataa ensin 0,3a virralla 13,5 volttiin ja sitten purkaa 0,1a virralla 13 volttiin, lataa taas jne...

Nyt tänään mittasin huvikseni akun jännitteen, irroitin kaapelit ja tunnin päästä mittasin 11,8v. Pienelläkin kuormalla jännite meni alle 10v.

Olen nyt laittanut joka kennoon muutaman millilitran akkuvettä ja latailen parhaillaan sitä, mutta onko tuo laturi voinut rikkoa akun? Eikö lyijyhyytelöakkua pitäisi ladata n. 13,8v tasaisella jännitteellä.
4394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Miksi helvetissä varmistusakkua pitää purkaa ja ladata edestakaisin.
Tuollaisen ylläpitoon paras on vakiojännitelaturi, mieluummin reguloitu sellainen.
Tuollaisen laturin antovirraksi riittää melko vähän, jos akun käyttö (purkaus) on satunnaista.

Lyijyhyytelöakut ovat myös herkkiä ylijännitteelle. Yleensä niitä ei pitäisi ladata yli 13,8 voltin. Akun mukana tulee kyllä ohjeet, mikä on sopiva latausjännite jatkuvaan tai jaksottaiseen lataukseen.

Eli seuraavan kerran tuollaiseen tarkoitukseen vakiojännitelaturi noin 13,8 voltin jännitteelle. Laturin antama jännitekin kannattaa tarkistaa. Sehän voi olla enemmän, kuin mitä tyyppikilvessä sanotaan.

Äänestä
  • Totta, ei tuo akku tule koskaan ihan täyteen 13,5 voltilla. Onko muuten tarkastettu, ettei laturi ole jopa sipannut aikojen saatossa? Kun Nokia aikoinaan käytti lyijyhyytelöakkuja Talkmannissa, neuvottiin, ettei niitä saa milloinkaan varastoida tyhjänä eikä pitää jatkuvasti latauksessa, koska se lyhentää niiden ikää kumulatiivisesti. Tuota nesteen lisäystä en kyllä ymmärrä, koska kyse on huoltovapaasta akusta eikä venttiilejä pidä mennä väkisin avaamaan. Jos akku on miltei tyhjä, se ottaa latausvirtaa muutaman amperin, mutta virta putoaa alas, kun se täyttyy. Tämä edellyttää tietysti, että latausjännite on vakio.

    Äänestä

  • akkuviisas kirjoitti:

    Totta, ei tuo akku tule koskaan ihan täyteen 13,5 voltilla. Onko muuten tarkastettu, ettei laturi ole jopa sipannut aikojen saatossa? Kun Nokia aikoinaan käytti lyijyhyytelöakkuja Talkmannissa, neuvottiin, ettei niitä saa milloinkaan varastoida tyhjänä eikä pitää jatkuvasti latauksessa, koska se lyhentää niiden ikää kumulatiivisesti. Tuota nesteen lisäystä en kyllä ymmärrä, koska kyse on huoltovapaasta akusta eikä venttiilejä pidä mennä väkisin avaamaan. Jos akku on miltei tyhjä, se ottaa latausvirtaa muutaman amperin, mutta virta putoaa alas, kun se täyttyy. Tämä edellyttää tietysti, että latausjännite on vakio.

    Tuo veden lisääminen on yksi konsti elvyttää noita, yhden totaalisen kuolleen sain nimittäin toimimaan keväällä. Nimittäin ajettavassa ruohonleikkurissa on myös lyijyhyytelöakku 18ah.

    Siitä oli mennyt kenno pimeäksi kun pääsi liian monta kertaa täysin tyhjäksi nollaan volttiin (starttisolenoidi johti jatkuvasti virtaa, meni kauan ennenkuin vika löytyi, aina akku tyhjä vaikka vehje latasikin), avasin kannen ja ne kumitulpat, vähän akkuvettä joka kennoon ja sitten 16 voltilla latausta 2vrk.

    Tuon jälkeen vielä purin sen 1kw invertterillä ja hiustenkuivaajalla niin tyhjäksi kun invertteri antoi, sitten latasin apukaapeleilla autosta auton laturilla suurella virralla sen täyteen ja taas tyhjensin jne. tuota tein muutaman kerran ja vielä 16 voltilla latausta vuorokausi niin akku heräsi henkiin.

    Ennen lepojännite oli 10v vuorokauden päästä ajosta, nykyään pysyy 13v tuntumassa ajon jälkeen viikkotolkulla. Jaksoi tosin pyörittää 10 voltillakin motin käyntiin.


    Tuo lataus/purkuhomma johtuu siitä, että tuli ostettua sellainen laturi kun autotarvikeliikkeessä kehuivat että sitä voi pitää jatkuvasti kiinni ja soveltuu myös hyytelöakuille...

    Äänestä

Eihän tuossa akun purkamisessa mitään järkeä ole, sehän vain vanhentaa akkua sähkökemiallisesti samoin kuin jatkuva lataus. Muuten tuo lataustapa on ok.
Lyijy-akun latausjännite riippuu lämpötilasta, kylmässä korkeampi ja kuumassa matalampi. 13.8V on varmasti turvallinen jännite, mutta jos sen ihan piripintaan haluaa saaada, niin sitten kannataa katsoa valmistajan spekseistä oikea jännite ko. olosuhteisiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


akkupekka kirjoitti:

Mulla on ollut 12v 7,2ah lyijyhyytelöakku varmistamassa peltimoottorin toimintaa nyt 1,5 vuotta. Se on ollut löaturissa, joka lataa ensin 0,3a virralla 13,5 volttiin ja sitten purkaa 0,1a virralla 13 volttiin, lataa taas jne...

Nyt tänään mittasin huvikseni akun jännitteen, irroitin kaapelit ja tunnin päästä mittasin 11,8v. Pienelläkin kuormalla jännite meni alle 10v.

Olen nyt laittanut joka kennoon muutaman millilitran akkuvettä ja latailen parhaillaan sitä, mutta onko tuo laturi voinut rikkoa akun? Eikö lyijyhyytelöakkua pitäisi ladata n. 13,8v tasaisella jännitteellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu