Rakennusaikaisessa tilinpäätöksessä on yhtiön omaan sidottuun pääomaan merkitty rakennusrahastoon hurja summa rahaa.
Tuleeko tuo summa jatkossa tilinpäätöksiin sidottuun omaan pääomaan? Mitä se käytännössä tarkoittaa? Onko se rahaa, joka on mennyt asunto-osakeyhtiön perustamiseen ja rakentamiseen?
Kun rakennusrahaston summa ja maksettu osakepääoma lasketaan yhteen omaksi pääomaksi tulee summaksi x €.
Tämä sama summa x € näkyy taseessa (tase vastaavaa) kun lasketaan yhteen aineelliset hyödykkeet "maa- ja vesialueet" "rakennukset ja rakennelmat" "muut aineelliset hyödykkeet".
Ja Tase vastattavaa kertoo taas tuon oman osakepääoman määrän ja rakennusrahaston määrän eli sen saman x €.
Kuuluuko tuo rakennusrahaston summa tulla jatkossakin tilinpäätöksiin rakennusrahastoon merkittynä? Kun olen ymmärtänyt, että rakennusrahastolla tarkoitetaan varoja, joita on etukäteen säästetty tulevia remontteja varten?
Rakennusrahasto
Katri
1
423
Vastaukset
- Katri
Löytyikin jo vastaus aiempia keskusteluja selaamalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832