Hei!
Olen 28-vuotias mies ja olemme poikaystäväni kanssa jo pitkään haaveilleet lapsesta. Me molemmat käymme vakituisesti töissä ja olemme asuneetkin jo onnellisesti yhdessä monta vuotta. Ainoa asia, mikä meiltä puuttuu on lapsi. Olemme keskustelleet asiasta jo pitkään ja nyt olisimme vihdoin täysin valmiita adoptoimaan lapsen. Suomen valtio ei kuitenkaan tue homopareja, joten haluaisin kuulla muiden mielipiteitä siitä, mitä meidän kannattaisi tehdä. Itse olemme jopa harkinneet kulissiavioliittoa, sillä lähipiiristä löytyy naispuolisia ystäviä, jotka olisivat tämän valmiita tekemään.
Mitä vaihtoehtoja meillä olisi? Onko mielestänne liian riskialtista huijata valtiota näinkin tärkeässä ja suuressa päätöksessä?
Omakohtaiset kokemukset ovat myös enemmän kuin tervetulleita.
Kaksi miestä neuvottomana
2
154
Vastaukset
- tsemppiä!!
Omakohtaisia kokemuksia ei ole, sillä olen nainen ja naimisissa miehen kanssa. Mutta mielestäni valtio on vanhoillinen paska, kun ei tue homoparien adoptiota.
Tsemppiä teille! Toivottavasti löydätty ratkaisun asiaan. :) - onnellisesti
Mä olen itse päättänyt, että jonain päivänä hankin jollekin homoparille vauvan, jos lainsäädäntöön ei tule muutosta. Vaikka olen hetero, musta homopareilla on oikeus vanhemmuuteen. Tosin itse voisin olla kuitenkin etä-äitinä. Sellaisena vähän niin kuin kummitätinä. Ainoa ongelma se on, että mieheni ei välttämättä tykkäisi.
Koska kyllä voi hankkia muumimuki tekniikalla vauvan (ei tarvi harrastaa edes seksiä tai käydä kalleissa hedelmöityshoidoissa.) ja sitten homopari voi tehdä isyystunnustuksen ja sisäisesti adoptoida lapsen. Lisäksi huoltajuus voidaan sopia isällä suoraan. Rekistöröityneet homoparit voi toistensa lapset adoptoida. Musta se on edistysaskel. Näin ei jää kiinni.
Tuttava miehelläni on tytär lesboparin kanssa. Se on tuttavalleni todella raskasta, kun näkee omaa ainoaa biologista lastaan niin harvoin kuin synttäreillä. Mut kyllä se on onnistunut.
Tarvitsette vain oikean avarakatseisen naisen antamaan 9 kuukautta aikaa. Mut sellaisen naisen, jonka kanssa tulette toimeen, jos aiotte sopia etä-äitinä olemisesta. Ja ennen kaikkea sellaisen, johon voitte luottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1231964Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1311874Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101794Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561465Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341392Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5161076Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50972Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115916Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347882