Kyseessä 250 neliön pari vuotta vanha kivitalo, jossa ilmanvaihtokoneena Enervent Pandion ilman jälkilämmitystä (toiminut kuin junan vessa). Lämmitys vesikiertoinen lattialämmitys.
Haluaisimme talviaikana saada talon sisäilman kosteutta nostettua. Nyt mittari näyttää EE eli putoaa välillä jopa mittausalueen alarajan 20% alle. Tosin mittari nyt ei ole mikään markettimittari kummempia, mutta joka tapauksessa liian kuivaa on.
Talon koon vuoksi "kotikonstit" eli pyykkien kuivaus ja normaalit markettien ilmankostuttimet ei auta yhtään mitään eikä niiden kanssa jaksa lotrata jatkuvasti. Onko olemassa jotain järeämpää kostutinta, jonka saisi kytkettyä tuloilmaan iv-koneen perään ja sitä kautta kosteampaa ilmaa saisi kaikkialle? Jos nyt edes 30-35 prosenttiin nostaisi kosteuden talviaikana niin tuskin tulee mitään ongelmia iv-koneen talteenotonkaan suhteen vaikka olisi pakkastakin.
Miten saada talo kosteammaksi?
5
203
Vastaukset
- Melkein samoin
Melkein samoilla spekseillä mennään täälläkin.
Pakkasten tultua suihkussa käytyä ovi jätetään auki. Saunan ovi jätetään kiinni, mutta tuoltakin suihkun ovi jätetään auki kylpemisen jälkeen.
Tuossa oikeasti ainoat toimenpiteet ja noilla kosteus pyörii tuolla 25% hujakoilla, eli liian kuivaa silti on. Ilmankostuttimia tullut harkittua, mutta hankinta toistaiseksi jäänyt tekemättä. Talo kun on iso, niin noita pitäisi olla pari kappaletta?
Pyykejä emme jaksa narulle ripustaa, vaan nuo tulee laitettua suoraan kuivuriin, jota ilman toisi varmaan lisäkosteutta mukavasti. - mnhymnhy
Ei taida kaksikaan kostutinta riittää kun ei leviä kaikkialle. Eikä niitä jaksa putsata ja täyttää jatkuvasti.
Joku järeämpi ratkaisu pitäisi saada. - The_Rat
Itse asensin puolet pienempään kämppään markettikostuttimen ilpin alle. Samalla kun lämpö leviää, leviää myös kosteampi ilma samoihin tiloihin (olohuone, keittiö, 2-3 makkaria). Ei riitä kyllä nostamaan tarvittavalle tasolle kosteutta, mutta selkeä parannus aiempaan...
Ei tuo kyllä paljoa tuota kosteutta. Joku 10 litraa vuorokaudessa vettä ehkä parhaimmillaan ilmaan siirtyy. Siitä voi joku osaavampi laskea, paljonko suurin piirtein 70 neliön (vaikutusalue) kosteusprosentti kasvaa. - kostutin
Pitää ostaa kunnon kostutin. Maksaa noin 1000-1500€ ja vesi tulee suoraa verkosta.
- jufrufjhdeieokifhfikf
mistä? kuka valmistaa? tuotenimiä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1201924Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1251818Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101778Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561454Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341386Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4961038Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50969Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237915Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115912Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347874