alipainoinen.

hei. mulla on 13 vuotias saksanseisoja se on yleensä painanu yli 23kg ja ny se on yhtäkkia syksyn mittaan laihtunu ihan sikana, se ei paina enää kun jonku 15-16kg. Kylki luut näkyy ja selkärankaki ja perse luut, ei kehtaa lenkillekää oikeen mennä ku se on nii luinen.
Millä saisin sen lihoamaan ja mitä pitäisi tehdä se on jo kummiski 13 vuotta ? :/

4

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+12

      Ootko ikinä kuullu eläinlääkäristä?

    • olen juu, soitin ja he käskivät antaa matolääkettä olen antanu kaks kertaa neljän kuukauden aika eikä ole auttanut..

      • 5+19

        Käytä järkeä, jos se matolääke ei auttanut, vie se lääkäriin, mielellään pätevämmälle kuin mille soitit. Itse olisin vienyt koirani jo aikoja sitten lekuriin tuossa tilanteessa.
        Miksi tuo eläinlääkäriin meno tuntuu olevan nykyään monelle niin vaikeaa? Kysellään ennemmin netissä, ehkä jossain vaiheessa vihdoin soitetaankin lekuriin. Paha se on kuitenkaan lääkärinkään sanoa mitään varmaa koiraa näkemättä ja tutkimatta.


    • beeta2

      Koiravanhuksen äkillinen laihtuminen viittaa sairauteen. Ei se eläinlääkäri puhelimessa sitä pysty diagnosoimaan. Vastaanotolla tutkimuksissa ehkä selviäisi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5010
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1580
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1149
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1063
    5. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1019
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      997
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      75
      950
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      852
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      759
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      713
    Aihe