Onko kellään tietoa onko Kajaanissa vatsatauti epidemiaa,kun meillä on vaimolla kova vatsakipua ripulia oksentelua.Voisitteko vastata kun en löytäny netistä ainakaan mitään tietoa,eikä keskus sairaalan hoitajatkaan osanneet sanoa mitään pyytäisin asiallisia vastauksia Kiitos jo etu käteen.
vatsatauti
apua apua
131256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Oireet vaikuttavat vahvasti sille, että vaimonne on voinut syödä mamupizzan.
Kestää muutaman päivän. Täytyy muistaa juoda paljon nestettä ettei elimistö kuivu.
Sitä on liikkeellä. Kiitos sinulle kun vastasit asiallisesti,jospa se vaimolla hellitäs oli 1 päivän pois ja sitte tuli takasi.Ei näy kaikki olevan samanlaisia kuin toi kotipizza ok ,onneksi on kunnolisiaki vielä että saa tervejärkisen vastauksen.
Meillä on aina vatsatautiin syöty maitohppobakteeria, menee äkimmin ohitse ja appelsiinilimsaa. Ei ruokaa mitään, kuin sitten banaania varoen, kun tuntuu voivan syödä.Jos on maha vaan kipeä kokoajan, kait sen pitäs helpottaakin jos on tavan mahatauti.
Vai että appelsiinilimsaa. Miksi juuri appelsiinilimsaa?
Sitkeästi tuo vanha legenda jaffasta elää.
Se alkoi sattumalta, kun joku tohtori vaan sattui sanomaan, että juoda pitää esim keltaista jaffaa. Siitä sitten jäi tuo *esim.* pois, ja legenda alkoi elää ja jaffatehtailijahan oli vaan tyytyväinen.
Siis nestettä pitää nauttia, se on tärkeää. Oli se siten omenaa tai päärynää tai mustaviinimarjaa, mustikkaa yms.
Perä yskää yskää yskää yskää... Prööööööööööööt ja sitä rataa....
Jos on maha kuralla, mustikkamehua rauhoittamaan.
Onhan sitä liikkeellä, näin joulun jälkeen sitä on aina.
Toinen piikki ripulitaudeissa on yleensä ennen joulua ja kolmas piikki kesällä kait juhannuksen jälkeen.
Mistä sitten johtuu miettikääpä sitä.
no ei tiijetä, kerropä sinä.
Jos kylmäketju katkeaa ruokakuljetuksissa, niin voi saada vatsataudin. Muistakaa pestä kädet usein, heti kun tulette kaupasta ja aina ruokaa laittaessa.Sekä syömään ruvettaessa, eikä nuoleskella sormia.
Noro on nykyaikainen ja aika veemäinen oksennus- ja paskannustauti.
Vatsakipuakin siihen liittyy mutta se taitaa olla toisella sijalla.
Apteekista saa erilaisia ripulijuomia. Itse voi valmistaa juoman laittamalla kannuun puoli litraa tuoremehua ja puoli litraa vettä ja teelusikallisen suolaa, lisäksi vähän sokeria, sitä voi sitten pikkuhiljaa lipitellä. Syödä voi ihan ruokaa, nykyjään ollaan sillä kannalla että osa ruuasta aina imeytyy. maitohappobakteerit lisänä on ok.
Jos mahakipu on kova tai jatkuu pitkään pitää mennä lääkäriin.
Mulla oli muutama vuosi sitten noroviirus. Mikään ei pysynyt sisällä, vuoron perään paskalla ja oksentamassa...tai molempia yhtäaikaa. Taju lähti monta kertaa kun jalat petti alta, piti maata kylpyhuoneen lattialla pöntön vieressä pari päivää. Vesi ja samariini oli ainuita mitä sain kurkusta alas, vaikka ei mulla mitään närästystä ollutkaan mutta pakko oli sitä samariinia juoda että sai jotain muutakin kuin vettä. Lääkäri sanoi että ei kannata juoda mitään missä on hiilihappoja, koska ne vaan pahentaa sitä vatsan oireilua. Kolmantena päivänä sain alas jo banaanin ja jonkun maitohappobakteeri/cefilus juoman, nekin tuli tosin ulos, mutta neljäntenä päivänä oli jo aika normi olo :D Mutta se oli kyllä sellanen kokemus mitä en toivo enää kärsiväni! :D
mmmm...HERKULLISELTA kuulostaa nuo RIPULIJUOMAT...ihan suu alko nappasta...juotavaa ripulia...aaaaaah!!!