Onko kellään tietoa onko Kajaanissa vatsatauti epidemiaa,kun meillä on vaimolla kova vatsakipua ripulia oksentelua.Voisitteko vastata kun en löytäny netistä ainakaan mitään tietoa,eikä keskus sairaalan hoitajatkaan osanneet sanoa mitään pyytäisin asiallisia vastauksia Kiitos jo etu käteen.
vatsatauti
13
1012
Vastaukset
- kotipizza ok.
Oireet vaikuttavat vahvasti sille, että vaimonne on voinut syödä mamupizzan.
- Sitä on liikkeellä.
Kestää muutaman päivän. Täytyy muistaa juoda paljon nestettä ettei elimistö kuivu.
- apua apua
Sitä on liikkeellä. Kiitos sinulle kun vastasit asiallisesti,jospa se vaimolla hellitäs oli 1 päivän pois ja sitte tuli takasi.Ei näy kaikki olevan samanlaisia kuin toi kotipizza ok ,onneksi on kunnolisiaki vielä että saa tervejärkisen vastauksen.
- Lääkäri auttaa
Meillä on aina vatsatautiin syöty maitohppobakteeria, menee äkimmin ohitse ja appelsiinilimsaa. Ei ruokaa mitään, kuin sitten banaania varoen, kun tuntuu voivan syödä.Jos on maha vaan kipeä kokoajan, kait sen pitäs helpottaakin jos on tavan mahatauti.
- Legenda jaffasta
Vai että appelsiinilimsaa. Miksi juuri appelsiinilimsaa?
Sitkeästi tuo vanha legenda jaffasta elää.
Se alkoi sattumalta, kun joku tohtori vaan sattui sanomaan, että juoda pitää esim keltaista jaffaa. Siitä sitten jäi tuo *esim.* pois, ja legenda alkoi elää ja jaffatehtailijahan oli vaan tyytyväinen.
Siis nestettä pitää nauttia, se on tärkeää. Oli se siten omenaa tai päärynää tai mustaviinimarjaa, mustikkaa yms.
- Veli Ripuli
Perä yskää yskää yskää yskää... Prööööööööööööt ja sitä rataa....
- Nestepaasto
Jos on maha kuralla, mustikkamehua rauhoittamaan.
- iiiiipuli
Onhan sitä liikkeellä, näin joulun jälkeen sitä on aina.
Toinen piikki ripulitaudeissa on yleensä ennen joulua ja kolmas piikki kesällä kait juhannuksen jälkeen.
Mistä sitten johtuu miettikääpä sitä. - kakkahousu? +
no ei tiijetä, kerropä sinä.
- Kylmälaukku
Jos kylmäketju katkeaa ruokakuljetuksissa, niin voi saada vatsataudin. Muistakaa pestä kädet usein, heti kun tulette kaupasta ja aina ruokaa laittaessa.Sekä syömään ruvettaessa, eikä nuoleskella sormia.
- tunnenmontalääkäriä
Noro on nykyaikainen ja aika veemäinen oksennus- ja paskannustauti.
Vatsakipuakin siihen liittyy mutta se taitaa olla toisella sijalla.
Apteekista saa erilaisia ripulijuomia. Itse voi valmistaa juoman laittamalla kannuun puoli litraa tuoremehua ja puoli litraa vettä ja teelusikallisen suolaa, lisäksi vähän sokeria, sitä voi sitten pikkuhiljaa lipitellä. Syödä voi ihan ruokaa, nykyjään ollaan sillä kannalla että osa ruuasta aina imeytyy. maitohappobakteerit lisänä on ok.
Jos mahakipu on kova tai jatkuu pitkään pitää mennä lääkäriin.- noron kärsinyt
Mulla oli muutama vuosi sitten noroviirus. Mikään ei pysynyt sisällä, vuoron perään paskalla ja oksentamassa...tai molempia yhtäaikaa. Taju lähti monta kertaa kun jalat petti alta, piti maata kylpyhuoneen lattialla pöntön vieressä pari päivää. Vesi ja samariini oli ainuita mitä sain kurkusta alas, vaikka ei mulla mitään närästystä ollutkaan mutta pakko oli sitä samariinia juoda että sai jotain muutakin kuin vettä. Lääkäri sanoi että ei kannata juoda mitään missä on hiilihappoja, koska ne vaan pahentaa sitä vatsan oireilua. Kolmantena päivänä sain alas jo banaanin ja jonkun maitohappobakteeri/cefilus juoman, nekin tuli tosin ulos, mutta neljäntenä päivänä oli jo aika normi olo :D Mutta se oli kyllä sellanen kokemus mitä en toivo enää kärsiväni! :D
- HerQsuu
mmmm...HERKULLISELTA kuulostaa nuo RIPULIJUOMAT...ihan suu alko nappasta...juotavaa ripulia...aaaaaah!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171869Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101768Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1141766Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561439Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341383Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861016Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50962Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115908Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237902Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347864