Kannattaako sekaantua 70-luvulla rakennettuun taloon joka on painunut toisesta reunasta 14 cm? Kävellessä sitä ei huomaa taikka muutenkaan.
Voiko asialle tehdä jotain jälkikäteen järkevään hintaan? Maa-aines on vaihdettu alle joskus aikoinaan sepeliin.
Talo painunut :/
4
311
Vastaukset
- rakentaja vaan.
EI . . .
- partnevia.fi
Kyllä kannattaa. Kysymys on lähinnä siitä, millä ehdoilla.
Painumiseen voi olla hyvin monia syitä, yleisin on vääränlainen perustustapa. Joissakin tapauksissa painuminen loppuu ja rakennuksen voi oikaista, joissakin tapauksissa painuminen jatkuu nostoista huolimatta. Eli hyvin suurista arpajaisista on varmasti kysymys.
Kannattaa muistaa, että tiedossa oleva painuminen on seikka, jonka perusteella et koskaan tule saamaan myyjää vastuuseen mistään virheistä, jotka ovat jollakin tapaa yhteydessä tuohon painumiseen. Pahimmassa tapauksessa jopa viemärit ja vesijohdot menevät uusiksi kun liitokset pettävät painumisen seurauksena. Myös kylmäsiltojen synty on hyvin tyypillistä taloissa, jotka eivät pysy paikallaan. Jos talo ja paikka kiinnostaa, niin selvitykset tulee tehdä erityisellä huolellisuudella, eikä missään tapauksessa myyjän tai kiinteistönvälittäjän tilaamalla kuntotarkastajalla. - Painunu Tönö
HEI nro 2.
Kiitos kun viitsit vastata noinkin kattavasti.
Talon alle on tosiaan vaihdettu murske joskus 90-luvulla kun se oli silloin jo painunut ilmeisesti ilmataskujen seuraksena. Hinnassa on huomioitu painuminen aika huokeasti. On siis paljon alle alueen muiden samanikäisten ja kuntoisten talojen hintojen. Välittäjä sanoi,ettei talo voi enää painua lisää koska se on jo hakenut paikkansa. Tämä siis ei pidä paikkaansa?
Seinässä katon reunassa oli poikkittais halkeama,voiko tämä johtua painumisesta? Välittäjä sanoi sen johtuvan viime talven lumikuormasta mitä omistaja ei ollut pystynyt itse poistamaan kun oli huonossa kunnossa oleva vanhus.
Tämä on siis kuolinpesä joka taloa myy. Paljon ei ole saatavilla tietoa kaikki vain on sukulaisen muistin varassa.
Kuntokartoistus oli teetetty 23.12.2012 sitä en tiedä kenen toimesta, joko ostajaehdokkaan tai kuolinpesän/välittäjän. Kannattaisiko siis tilata toinen kuntokartoitus ? Meillä on ystäväpiirissä entinen arkkitehti joka ehkä voisi tulla katsomaan taloa. Hän on tehnyt joskus kuntokartoituksia. Mietin vaan sitä että kuin noista ei ikinä tiedä keneen voi luottaa tuossa asiassa.
Se on kuitenkin merkittävää että kun myymme vanhan huoneiston niin saamme melkein sillä hintaa tämän uuden. Paljon ei tarvitse lainaa ottaa lisää. - tönö
Juu tämä tönö meni 15 000 ylihintaan jo, Saavat pitää tönön!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171897Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1181786Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101771Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561446Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341385Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4881026Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50966Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237913Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115911Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347869