Olen huomannut, etten enää ota niin vakavasti vastoinkäymisiä. Samoin kun ystäväni soittavat ongelmistaan, en käsittele enää asioita tunteella eli en siirry voivottelemaan tapahtunutta. Totean vain, että ikävästi kävi ja tästä ei auta mennä kuin ylöspäin.
Onko tämän elämänkokemuksen tuomaa viisautta? Kun tietää elämän olevan yleensäkin tasapaksua ja vastoinkäymisten sävyttämää, niin yrittää olla lisäämättä omaa kuormaansa turhalla tunteilulla.
Ehkä iän myötä osaa arvostaa myös sitä, kuinka luovan ratkaisun löytää ongelman ratkaisuun.
Onko tämän elämänkokemuksen tuomaa viisautta? Kun tietää elämän olevan yleensäkin tasapaksua ja vastoinkäymisten sävyttämää, niin yrittää olla lisäämättä omaa kuormaansa turhalla tunteilulla.
Ehkä iän myötä osaa arvostaa myös sitä, kuinka luovan ratkaisun löytää ongelman ratkaisuun.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hieno suunta sulla kompassissa :)
Oisko se sitä, että ikä tuo jatkuvalla syötöllä vastoinkäymisiä, mutta toisaalta näkee myös että niistä selviää. Ja jopa kasvaa prosessissa. Eikä se pahinkaan tapahtuma välttämättä aina ole pahasta, niistä voi kasvaa jotain hyvääkin.
Ja kyllä kai ihmisen nahka myös paksuuntuu. Asioita, joita mun lapsuudessa pidettiin pahoina (Peyton Place esim.) on näinä päivinä ihan lastenjuttuja. Jatkuva tuputus karaisee.
Sen verran paksunahkainen, että muistutan ystäviä siitä, ettei maailma kaadu tähän. Kannattaa keskittyä siihen, mitä voi muuttaa ja muista todeta, että p... homma.
Jos pystyy energiansa säilyttämään, niin aina jollakin tavoin porskutetaan eteenpäin :).
Hmm.. en ole ajatellut television vaikutusta..
Tänään joku heebanderi puhui radiossa että kun suomessa vietetään niin paljon tätä tipatonta tammikuuta, niin että voitas viettää semmosta vinetysvapaata tammikuuta kans, ettei siis vinguttas ja valitettais mistään turhista, että menee niinku fiilarit semmosesta. Ja tosi se onkin. Vaikka tulee sitä itsekin kyllä väliin vinetettyä.
Voi olla, että viime vuodet ovat olleet niin raskaat, että on muuttunut paksunahkaisemmaksi. Ei ole edes aikaa valittaa, kun koko ajan painavat päälle tekemättömät asiat :) tai keksin niitä koko ajan lisää. Kai sitä yrittää ottaa aikaa takaisin..
Tuo vinkumisvapaakuukausi voisi olla hyvä idea. Kuukauden jälkeen se voisi jäädä tavaksi.