tukka lähtee?

hairstyle

vauva 4kk ja imetän nyt lähtee tukka päästä, siis tukoittain, niin taisi olla edelliseltä lapseltakin, olisiko vinkkejä mitä söisin tai käyttäisin jotta se vähän hilliintyisi.

3

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ewrt

      Tuo liittyy hormoneihin, joten ruokavaliosta ei ole paljoakaan apua tilanteeseen. Syö paljon kalsiumia (vaikka purkista, jos et käytä paljoa maitotuotteita) ja d-vitamiinia, jotta kalsiumi imeytyy tehokkaasti.

    • Hiukset..

      "reagoivat" elämänmuutoksiin ym. 4kk jälkeenpäin, eli hiustenlähtö johtuu raskaudesta ja synnytyksestä. Periaatteessa et voi asialle näin jälkeenpäin mitään tehdä, mutta tietysti riittävä kalsiumin saanti auttaa siihen, että hiukset kasvavat hyväkuntoisin takaisin.

    • Pyryharakk@

      Kampaajani mukaan hiuksia ei juurikaan lähde raskaus aikana ja sitten synnytyksen jälkeen tippuu nekin, mitä raskausaikana ei lähtenyt. Piti ainakin omalla kohdallani paikkansa ja siitä voi tulla sellainen olo, että kaljuuntuu kokonaan. Oon kyllä kuullut sitäkin, että imetys vie hiukset, mutta tiedä häntä. Monipuolisesta ruokavaliosta ei ainakaan ole haittaa ja joitakin lisäravinteita voi myös käyttää imetyksen aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      28
      2301
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      29
      1632
    3. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1413
    4. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1412
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1082
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      121
      1044
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      916
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      237
      877
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      14
      747
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      730
    Aihe