Onko rautatähtäimet ihan out?

eimikäänpro

Olen tyypillinen seka-ampuja ja viime aikoina olen paukutellut paljon avotähtäimillä, siis tavallisilla rautatähtäimillä. Kokemukset ovat hyvät.

Osumatarkkuus on hämmästyttävän hyvä. Piekkarilla osuu juomatölkkiin 100 metristä, kiväärillä 300 metriä on aivan pala kakkua.

Avotähtäimessä on paljon etuja, matala tähtäyslinja, nopea etäisyyden säätö, ei peitä näkökenttää. Väittäisin, että on vähemmän herkkä ympäristölle. Voi olla tottumuskysymys mutta rautatähtäimet ovat mielestäni nopeammat. Ampuihan Simo Häyhäkin aina avotähtäimillä.

Kun selaa mainoksia ja nettisivuja niin tuntuu siltä, että holo-, kiikari-, aimpointit ja muut patterivehkeet on pop. Tällaiset tähtäimet näyttävät ja tuntuvat tarkoilta ja varmasti ovatkin mutta ero osumatarkkuudessa jyvä-hahlo-tähtäimeen on todella pieni.

Tutun kanssa kokeiltiin. Samat kiväärit, toisella rautatähtäin, toisella hyvä kiikaritähtäin. Lopputulos osumatarkkuudessa käytännössä sama. Onko kukaan muu huomannut vastaavaa?

2

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ressu.

      Rautatähtäimillä oppii perusammunnan ja ne soveltuvat kohtuullisesti kaikenlaiseen ammuntaan. Ammunta kannattaa aina aloittaa rautatähtäimillä. Hyvä ampuja hakkaa raudoilla menne tullen huonon kiikarimiehen.
      Koska raudat soveltuvat kaikenlaiseen ammuntaan, niin ne eivät sovelly mihinkään erityisen hyvin. Holotähtäimet hakkaavat raudat mennen tullen nopeissa tilanteissa lyhyillä matkoilla. Kiikari on taas lyömätön kun haetaan tarkkoja laukauksia pitkillä matkoilla. Optiikka autaa myös hämärässä silloin kun rautatähtäimet katoavat pimeässä.
      Itse ammun paljon sekamatkoja rautatähtäimilä, mutta käytän myös kiikaria sekä punapistettä ja holoa. Kaikilla on hyvä harjoitella, sillä kullakin tähtäintyypillä on omat erityspiirteensä.
      Jos ammut kokistölkin nurin raudoilla, niin pystyn ampumaan kiikarilla ampumaasi luodinreikään. 300m rautatähtäimillä kasirinkiin on hyvä suoritus, mutta kiikarilla ammun taulun jalan poikki. Tosin kiikarilla liikkuvaan maaliin jään altavastaajaksi, mutta hololla alle 50m matkoilla jäät altavastaajaksi.

    • Supliikki Possu

      Optisten (kiikari-, hologrammi-, punapiste ...) tähtäinten etu taitaa olla siinä, että niiden läpi katsottuna osumatarkkuus näyttää paremmalta. Kiikari tuntuu äkkiseltään nopeammalta ja helpommalta.

      Ampuivathan Simo Häyhä ja Sulo Kolkkakin rautatähtäimillä ja hyvin osuivat!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      1924
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1818
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1778
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1454
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1386
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      496
      1038
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      969
    8. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      237
      915
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      912
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      874
    Aihe