Kohta kolme vuotta seurusteltu ja ollaan parhaassa naimaiässä, pitäis siis kosasta muutaman kuukauden päästä. Ideana on kosia päivänä jona yhteinen taival alkoi. Haluaisin keksiä jotain mieleenpainuvaa ja luoda puitteet tarinaan, mitä kehtais lapsillekkin kertoa.
Ajatuksena on ollut tarjota matka Roomaan, kosia lentokentällä ja kertoa matkan olevan kihlajaislahja. Mitä mieltä olette? Miten itse kosinnan voisi tehdä "oikein"? Onko esim. lentokentällä, ravintolaa/baaria, mistä voisi mennä, tilata jotain ja luoda puitteet?
Ajatuksena on ollut tarjota matka Roomaan, kosia lentokentällä ja kertoa matkan olevan kihlajaislahja. Mitä mieltä olette? Miten itse kosinnan voisi tehdä "oikein"? Onko esim. lentokentällä, ravintolaa/baaria, mistä voisi mennä, tilata jotain ja luoda puitteet?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kosi aamulla. Vaikka aamupalapöydässä.
Kun saat (toivon että saat!) myöntävän vastauksen, sano, että pakkaa laukku, kohta lähdetään.
Lentokentällä tai ehkä mieluummin lentokoneessa, voitte ostaa pienen pullon kuohuvaa. Kosiminen siellä lentokentällä on ehkä vähän huono, koska ihmisiä-kuulutuksia-hälinää-häsäämistä-kiirettä yms.
Mun mielestä, jos yrität luoda hirmukivan tarinan koko kosinnan ympärille, niin itse kosinta unohtuu! Mun mielestä tuossa on jo melkoisesti kerrottavaa: yllätyksenä tullut kosinta ja yllätysmatka kaikkine herkkuineen. Ja sieltä matkaltahan tulee sitä kerrottavaa.
Lentokentän ruokaravintola on kohtalaisen rauhallinen, vaikka sinne kuulutukset kuuluvatkin,
Kannattaa varmistaa, että kumppanilla on passi kunnossa, jos yllätystä tekee. Toisaalta matkaa voi suunnitella yhdessä ja siitä huolimatta järjestää kosintayllätyksen.
Mielummin kosisin siellä Roomassa, kun ennen sitä Roomaan lähtöä. Tai vastaavasti siellä lentokoneessa, vaikka saattaa olla vähän vaikeempi juttu, jos nainen päättää sanoa ei.
Kohtalaisen itsevarma, että voin sanoa, ettei sano ei. Melko varmasti odottaa kosintaa tänä vuonna... Itsevarmana on hyvä olla... :)
Tilaa erikoinen auto kun lähdet kentälle. Ja kosi matkalla. Tuolla on monta...
http://www.youtube.com/watch?v=WJoGpo9PByo
"naimaiässä"
"kosasta"
"yhteinen taeval alakooi"
Mäne heinelattoon! Ota morsmaikkua seljästä kiinnekkä ja istuta heinä-puoalille.
Sano emännälle, notta nyt soon sellanen juttu, että tohtisitko naimisiin?
Jos kosioretki onnistunnaa... panet emäntää heinäsuovassa. Jos taas männee keturalleen, otat kipsus ja kapsus aika vitusen nopeesti ja suksit vittuunpässi!!!!
Kuulostat niin herttaiselta ja kultaiselta tyypiltä, että mahtaa onnistua ilman vinkkejäkin... ;)
Ikimuistoinen kosintakakku?
http://www.naimisiin.info/yhteiso/index.php/topic/100463-kosi-ullan-unelmakakulla/
Minulla on tähän helppo, hyvä ja edullinen ehdotus: Älä kosi ollenkaan. Säästyypähän nekin vähät rahat, ja kun tiedossa kuitenkin on, että noin puolet suhteista päättyy ennen aikojaan, niin ei tule turhaan pettymyksiä sitten tulevaisuudessa. Ja jos kuitenkin tuhlata haluaa, niin sormus-/matkarahat voi kivasti käyttää kaljaan, jota voitte sitten kenties yhdessä litkiä kylliksenne.
Jos ihan välttämättä kihloihin tahdot, niin odota että nainen kosii sinua ensin - vaikkapa ihan tasa-arvon nimissä. Jos ei kosi, niin sitten se ei ole sinulle se oikea.
Ongelma hoidettu.