Eläimistö lisäääntyy

Ilmaston lämpeneminen tuo suomeen uutta eläimistöä, ainakin alussa lintuja. Syykin on selvä. Suomenkin kesä on helteinen mutta helpompi pesiä sentään kuin etelämpänä.

Lintuharvinaisuudet muuttuvat siis yleisyydeksi.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Otollisemmaksi muuttuu lintusille elinolosuhteet, ötököidenkin lisääntyessä ruuaksi niille.

Kasvullisuuden kiihtyvän vauhdin on jo huomannutkin, puutarhan hoidossa ja metsissä samoillessa. On tuo luonto uskomattoman mukautuva.
Lisäähän tuo kasvikunta happeakin, mikä on hieno juttu:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uuno Uronen kirjoitti:

Ilmaston lämpeneminen tuo suomeen uutta eläimistöä, ainakin alussa lintuja. Syykin on selvä. Suomenkin kesä on helteinen mutta helpompi pesiä sentään kuin etelämpänä.

Lintuharvinaisuudet muuttuvat siis yleisyydeksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu