Yle:n tiedotus ollut surkeaa mutu-tietoa

Tutkittua tietoa

Yle on käsitellyt sähkönsaannin katkeamista tiedottamalla sähkökatkoksista uutisissa sekä haastattelemalla mutu-asiantuntijoita esim. ykkösen aamu-tv:ssa.
Asiantuntijoina haastateltiin ministeri Häkämiestä, joka kertasi lehdistössä antamiaan lausuntoja: jotain tarttis tehdä, mutta ei mitään hätää, ehkä korvauksia pitäisi korottaa.

Energiateollisuuden johtajaa haastateltiin aamu-tv:ssa ja hän totesi, että ei koroteta, ei koroteta. Kaikki on tehty, mitä on voitu. Kun verkon kunnostukseen tarvittavat rahat menevät nyt vahingonkorvauksiin, jos niitä vielä korotetaankin, niin sitten ei ainakaan sähköverkon kunnotukseen jää rahaa.

Fortumin vuosikertomuksen (v. 2010) mukaan ehdotus voittovarojen käytöksi:
Emoyhtiön voitonjakokelpoiset varat 31.12.2010 olivat 4.191.864.236,08 €.
Tilikauden päättymisen jälkeen yhtiön taloudellisessa asemassa ei ole tapahtunut olennaisia muutoksia. Niinpä hallitus esittää yhtiökokoukselle, että Fortum Oyj jakaa vuodelta 2010 rahaosinkoa 1,00 euroa osaketta kohti eli yhteensä 888.367.045 €.

Ministeri Häkämies esitti aamu-tv:sa, että Fortum käyttäisi 100 miljoonaa euroa maakaapelointiin. Miten tuo sata miljoonaa tuntuu Fortumin maakaapeloinnin määrään ja Fortumin voittoihin suhteutettuna kovin, kovin, kovin pieneltä summalta.

Toivottavasti yle jakaisi perusteellisempaa ja oikeaa tietoa Suomessa harjoitetusta energiapolitiikasta myös kuluttajien kannalta - ei pelkästään energiayhtiöiden ja energiateollisuudesta näkökulmasta.

Eduskunnassa on tehty välikysymyksiä toteutetusta energiapolitiikasta. On käsitelty muun muassa Purasjoen mietintöä, miten sähkön saanti Suomessa turvattaisiin. Purasjoen mietinnössä oli konkreettisia ehdotuksia, jotta sähkön saanti turvattaisin jotta Tapanin myrskyn kaltaiset sähkökatkokset eivät olisi olleet mahdollisia.

Vattenfall on omistanut Suomen toiseksi suurimman sähkönsiirtoverkon ja on myynyt Suomen sähkönjakelu- ja lämmöntuotantoyksikkönsä sijoitusyhtiö LNI Acquisitionille puolestatoista miljardista eurosta (1,5 miljardista).

Vattenfallin sähkönjakeluun Suomessa kuuluu sata kuntaa ja kaupunkia. Verkon pituus on yli 60.000 kilometriä ja asiakkaita on 40.000. Vattenfall jatkaa Suomessa sähkön myyntiä ja vesivoiman tuottamista.
Ydinsähkön myynti on kannattavaa ja vesivoiman tuottamista tulee tuotantotuet.

Vattenfallissa tiedetään, että Suomessa on myrskyjä, että Suomen jakeluverkko on vanhanaikainen ja sisältää paljon ilmajohtoja, jotka tulisi siirtää maan alle, joten odotettavissa olevat 30 %:n voitot sähkön siirrosta vähenevät, joten Vattenfall myi Suomen verkon monikansalliselle sijoitusyhtiölle.

Sijoitusyhtiön ainoa tarkoitus ja päämäärä on tuottaa mahdollisimman suuret voitot sijoitetulle pääomalle, joten on odotettavissa, että LNI Acquisition ei Vattenfallin suomalaista sähköverkkoa maan alle siirrä.

Vattenfallin sähkönsiirto (joka on myyty ulkomaisille sijoittajille) tuli kalliiksi suomalaisille kuluttajille ennen myymistä, kun voittoja piti kasvattaa, jotta LNI Acquistion maksaisi mahdollisiman kovan hinnan Suomen toiseksi suurimmasta sähköverkosta.

Niinpä Vattenfall moninkertaisti sekä toimitusmaksut, perusmaksut ja siirtomaksut ennen verkon myyntiä.

Suomessa sähkön myynti ja sähkön siirto on annettu ahneiden pörssiyhtiöiden haltuun ja sen seurauksena sähkön verollinen kokonaishinta on noussut Energiamarkkinaviraston mukaan 1.1.1992 lähtien 1.12.2011 asti:
- K1 kerrostalohuoneistossa, ei kiuasta, 8,21 --- 17,75 (snt/kWh)
korotus 9,54 snt/kWh
- K2 pientalo, sähkökiuas, ei sähkölämmitystä, 7,08 --- 15,42, korotus 8,34
- L1 pientaloissa, huonekohtainen sähkölämmitys 5,37 --- 12,78, korotus 7,41
- L2 pientaloissa osittain varaava sähkölämmitys 4,49 --- 11,99, korotus 7,50
- M1 maatilataloudessa, ei sähkölämmitystä 6,96 ---14,66, korotus 7,70
- M2 maatilataloudessa, huonekohtainen sähkölämm., karjatalous 5,68 --- 12,71, korotus 7,03 (snt/kWH)

Teollisuuden sähkö on siirretty sähköluokkaan II. Lisäksi teollisuus ja maatilayrittäjät saavat erilaisia verotukia energiasta arviolta noin 300-400 miljoonaa euroa. Kun valtio Fortumin osa-omistajana saa osinkotuottoja Fortumilta, se häviää osinkotuotot yritysten ja maatalousyrittäjien verotukina (sähköveroluokka II).

Jos Suomen valtio omistaisi energiantuotannon ja jakelun (kuten Ruotsin valtio omistaa Vattenfallin) niin Fortumin saamat miljardivoitot voitaisiin käyttää
- sähköverkon korjaukseen ja ilmajohtojen siirtoon maan alle, jolloin verkko toimisi myös myrskyjen aikana ja jälkeen
- sähkön hinnan ja sähkön siirron kohtuullistamiseen - vuosittaiset Fortumin jakamat miljardiosingot käytettäisiin kuluttajien ja yhteiskunnan hyväksi ja siten kuluttajat, maatalous ja teollisuus saisivat varmasti ja edullista energiaa ilman verotukia....

Nyt emme tiedä, haluaako LNI Acquisition kunnostaa sähköverkkoa vai jakaako kuluttajilta laskuttamansa siirron hinnan kokonaan ulkomaisille sijoittajille (90 % ulkomaisten sijoittajien omistama) osinkoina.

1

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Realisti 1

      Niinpä, osa maakaapeloinnin hinnasta on jo aikaa sitten laskutettu kuluttajilta!
      Kaikki nämä miljardit eurot ovat riistetty hallitusti kuluttajilta ja edelleen jaettu ahneille omistajille.

      HERÄTKÄÄ PÄÄTTÄJÄT!
      Ai niin, kukapa sitä omistaan luopuisi :(.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6612
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6191
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3063
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2544
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2195
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1345
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe