Olemme menossa Play del curaan helmikuussa. Ja haluttais vuokrata auto päiväksi. Joo eli voisko joku kertoo miten se vuokrataan? Voiko sen vuokrata netistä? Mistä? Ja pitääkö se hakea itse, vai tuodaanko hotellille? Entä hinta? Kiitos tiedosta:)
Auton vuokraus Granilla?
11
174
Vastaukset
- Tartsa N
Aloita vaikka täältä:
www.holidayautos.fi
Paikan päältä voi saada muutaman euron halvemmalla tai sitten voit maksaa enemmän kaiken maailman omavastuita ja vakuutuksia yms. Tässä tiedät, mistä maksat ja hinta on kokemukseni mukaan hyvin kilpailukykyinen. Pikkuauto (Corsa tms) n. 55EUR/3pv. - whaaaaat?
Mikä paikka on Grani?
- Mievaan
No olisko vaikka Gran canaria?
- kirota oikein
Mievaan kirjoitti:
No olisko vaikka Gran canaria?
Gran Canaria
- top-car
kirota oikein kirjoitti:
Gran Canaria
http://www.top-car-hire.com/
Itse vuokrannut aina auton yllä olevasta.Hinta paras joka sisältää kaiken verot vakuutukset ja kilsat. n.20 vuorokausi.
- akuanakkka
ihan vain tiedoksi jos meette vuoristoa kiertämään niin menkää sinne vain arkena kun ette kuitenkaan ole mitään kankkusia,mp:llä siellä pärjää hyvin mutta auton kanssa tulee ongelmia.
Ja paikan päällä noita vuokraamoja on vaikka kuinka paljon,inglesissä se meni niin että vuokrataan vain siitä hotellista missä budjataan.
25e/vrk ilmastoitu micra ilman kilometri rajoitusta oli meidän hinta. - vilperi571
Jos helpolla haluatte päästä, niin voitte tilata auton joko oppaan tai hotellin respan kautta, niin se tuodaan teille ja samoin se noudetaan vuokrauksen päätyttyä. Maksaa tietenkin vähän enemmän, mutta helpoin tapa.
Päivässä nyt ei ehdi paljoa saareen tutustumaan, mutta kyllä saaren ympäri ehtii kiertämään; eli alkumatka on vuoristoteitä kun pohjoiseen päin suuntaa ja siitä sitten tiet paranevat Palmasia lähestyttäessä ja kun sieltä sitten iltasella kämpille suuntaa, niin saa ajaa motarilla, joten jos se pimeys yllättää, niin siitä ei ole sillä tavalla haittaa kuin jos lenkin tekis toistepäin.
Ihan turhaa pelottelua tuo edellisen kirjoittajan kommentti. Ihan normi ajotaidoilla pärjää ja ennemminkin kiinnittäisin huomiota siihen että kuka osaa parhaiten lukea karttaa, niin se henkilö sitten repsikan puolelle! Paikalliset kartat ovat meinaan syvältä!! :( Tosin joistain hyvinvarustelluista liikkeistä saa kyllä ostaa kohtuullisen hyviä karttoja.
T. Yli 2000 kilsaa saarilla ajellut.- pilipalivilppis
Vilperi voisi vähän lukea joskus ajatuksen kanssa muiden textejä.
Viikonloppu on oikeasi yhtä hel....tiä jos vuoristossa suhaa jonkun nuhasen auton kanssa koska silloin vuorta kiertää kaikki !
Tosi on että yhdessä päivässä ei ehdi kunnolla palmasia kiertämään,siihen menee 2pv
Paikalliset kartat on syvältä mutta ne riittää jos ei ole täysi puupää,jos kanarialla eksyy niin eksyy matkalla alkoon.
- blues_brother
En sitten tiedä tavallisista viikonlopuista mutta ei tuolla Gran Canarian vuoristossa joulun 2011 (25-26.12) aikoihin erityistä ruuhkaa ollut? Ihan hyvin sinne sekaan mahtui. Saattaa olla, että jonakin muuna ajankohtana viikonloppuna liikenne jopa ruuhkautuu?
Isompien kuorma- ja linja-autojen takia joutuu tiukimmissa mutkissa peruuttelemaan. Nuo isommat ajoneuvot varoittavat mutkaan tullessaan äänimerkillä. Äänimerkin kuullessaan kannattaa hidastaa tai jopa pysähtyä odottamaan.
Tiet ovat siis kapeita mutta hyväkuntoisia. Vähänkin jyrkimmissä kohdissa on tukevat kaiteet, joista ei henkilöautolla läpi pääse vaikka yrittäisi. Opasteetkin ovat selkeitä, joten suunnistaminenkaan ei ollut kovin vaikeaa. Varsinkin kun tuolla vuorilla ei noita risteyksiä niin paljoa ollut.- blues_brother
Ja tarkoitin joulua 2010 (25-26.12.2010), jolloin Gran Canarian vuoria kiertelin pienellä Nissan Micralla.
- vilperi571
Muuten OK, mutta noiden opasteiden selkeydestä olen kyllä voimakkaasti eri mieltä; kyllä niitä löytyy, mutta esim. ennakkomerkit risteyksistä puuttuvat usein, samoin kuin kylttien koko suomalaiseen merkistöön tottuneelle ovat monesti pienikokoisia eli ei jää aikaa reagoida..
Vaikka itse usein olen ollut juurikin "kartturin" paikalla johtuen erilaisista suunnistustaustoista, niin U-käännöksiä on jouduttu tekemään noiden huonojen karttojen ja merkkien puuttumattomuuksien takia. Risteyksiin ei voi jäädä ihmettelemään että pitikö mun juuri tästä kääntyä eli ei!
Torvet soi herkästi meinaan sieltä persuksien puolelta. :) Helpompi ajaa ohi ja vilkaista turvallisen pysähdyspaikan kohdalla kuviot uudestaan. Nyt puhun ajasta n.3v sitten.
GPS on nykypäivää joka helpottaa kummasti kun voit etukäteen suunnitella reitin ja voit merkata risteykset siihen. Saarien kartatkin saa erilaisiin gepseihin ja älypuhelimiin ihan kohtuuhinnalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1201924Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1251818Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101778Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561454Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341386Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4961038Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50969Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237915Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115912Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347874