Soros varoittelee taas aikojen huononevan
Miljardööri George Soros maalailee jälleen kauhukuvia talouskriisin syvenemisestä.
Wall Street Journalissa haastatellun George Sorosin mukaan euromaat ovat ”painajaismaisten kiristysten” edessä. Tämä kriisi tulee Sorosin mielestä olemaan vakavampi kuin vuoden 2008 lama.
Mies maalaili kauhuskenaarioita samasta asiasta viimeksi syyskuussa.
Soros muistuttaa euromaiden olevan pakotettuja tiukkoihin säästöohjelmiin, jotta ne saisivat budjettinsa tasapainoon. Miljardöörin mukaan tämä johtaa maailmantalouden voimakkaaseen deflaatiokierteeseen sekä kysynnän leikkaantumiseen.
George Sorosin mielestä eurooppalaisen pankkijärjestelmän romahtaminen johtaa maailmanlaajuisiin seurauksiin. Kovimmin vaikutukset iskevät kehittyneisiin maihin, kirjoittaa WSJ.
Merina Salminen
merina.salminen@kauppalehti.fi
Pankit romahtaa.
5
66
Vastaukset
- Luki.
Luki on samaa kertonut suomalaisille ja varoittamut voimakkain sanoin.
Eu:n alueen pankkijärjestelmä on jo tuhoutumassa jopa romahtaa ja vaikuttaa koko maailmaan.
Tulee pitkä lama vuosia kestävä kituutus. - Luki.
Fitch: Italia euroalueen suurin huolenaihe - Kreikka voi joutua eroamaan.
Luottoluokittaja Fitch varoittaa, että Italia on suurin huolenaihe euroalueella suuren velkataakkansa ja mahdollisesti alentuvan luottoluokituksensa vuoksi. Fitchin mukaan Italian luottoluokitus saattaa alentua kuun loppuun mennessä. Fitch myös varoittaa, että on mahdollista, että Kreikka jättää yhteisvaluutan vielä kuluvan vuoden aikana.
Lehdistötilaisuudessa puhuneen Fitchin toimitusjohtaja David Rileyn mukaan Italia joutuu lainaamaan tänä vuonna jättimäisen summan rahaa. Riley kuvaa tilannetta räjähdysmäiseksi.
Raileyn mukaan euromaiden täytyy hankkia kaksi biljoonaa euroa vuonna 2012. Summasta yli puolet odotetaan tulevan mailta, joita uhkaa luottoluokituksen lasku.
Ilman rittävää Euroopan kattavaa taloudellista palomuuria velkakriisin vaikutukset voivat levitä ja moninkertaistua.
Italian luottoluokitus on tällä hetkellä A negatiivisin näkymin. Fitchin mukaan on hyvin mahdollista, että Italian luottoluokitusta alennetaan tammikuun viimeinen päivä, jolloin Fitchin työn alla oleva selvitys Italian taloudesta valmistuu.
Luottoluokittaja Fitch varoitti viime kuussa, että kuutta euromaata, Espanjaa, Italiaa, Belgiaa, Sloveniaa, Kyprosta ja Irlantia uhkaa luottolukituksen alentaminen.
Fitch ilmoitti aiemmin tiistaina, että Ranskan luottoluokitus ei uhkaa laskea, ellei maata kohtaa merkittävä taloudellinen takaisku. Ilmoituksen jälkeen Ranskan osakekurssit kohosivat pikaisesti.
Portugalin ongelmat syventyneet
Portugalin keskuspankki odottaa vararikossa olevan maan taantuman syventyvän kuluvana vuonna.
Portugali yrittää pyristellä irti valtavasta velkataakastaan, joka pakotti maan hakemaan 78 miljardin euron talouden pelastuspakettia konkurssin estämiseksi viime vuonna.
Portugali on yksi euroalueen heikoimmista talouksista. Maa on kamppaillut talousongelmiensa kanssa jo kahden vuoden ajan. Ongelmien seurauksena myös sijoittajat ovat kaikonneet maasta.
Talouden tuplanotkahduksen viime vuonna kokeneen Portugalin työttömyys on kivunnut jo 13,2 prosenttiin.
Portugalin keskuspankki ilmoitti tiistaina julkaisemassaan tiedotteessa, että se odottaa maan talouden supistuvan kuluvana vuonna 3,1 prosenttia ja vuonna 2013 pysyvän paikallaan.- Hoohjaa..
No sinun kannattaa nostaa pankista ne kympit ettei katoaa sen siliän tien...
- Luki.
Hoohjaa.. kirjoitti:
No sinun kannattaa nostaa pankista ne kympit ettei katoaa sen siliän tien...
Mitäs sinun pitäisi tehdä Hoohjaa?Ainahan teillä on oma perse edellä.
- Tarkkailija
Luki. kirjoitti:
Mitäs sinun pitäisi tehdä Hoohjaa?Ainahan teillä on oma perse edellä.
Kyllä nyt kannattaa myydä, jos jotain vielä saa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1041740Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081730Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1051650Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541418Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii477951Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50941Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298877Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347826