Noniin, eli olisi suunnitelmissa "oma" baari, serkkuni ja vanhemman veljeni kanssa. Nyt vain haluaisin tietää että onkos nämä meidän koulutukset ihan sopivat tähän hommaan ; Serkulla liiketalouden peruskoulutus, veli kävi lukion ja itse vasta aloitan opiskelua, joten tulisin mukaan vasta myöhemmin.
Oma baari
4
330
Vastaukset
- Warden5
Nyt tulee elämäsi paras neuvo, menet töihin baariin useammaksi vuodeksi, ja mielellään kokeilet erilaisia paikkoja, työn antajana, pubi, yökerho, ruokaravintola, jne. Jos lähdette väsäämään baaria ilman mitään kokemusta ravintola alasta, ja kenelläkään ei ole edes vastaavan papereita, niin menee niin salettiin munilleen että ei mitään järkeä. Käyt ensiksi hankkimassa, kokemusta, näkemystä, ja kaikki tarvittavat paperit, ja sitten mietit, haluatko ihan oikeasti lähteä kokeilemaan.
- vxcvcxvxcvx
Pitäisi sitten päästä tilailemaan ym. Tuskin ovella lippuja myymällä kovin paljoa oppii.
- Warden5
vxcvcxvxcvx kirjoitti:
Pitäisi sitten päästä tilailemaan ym. Tuskin ovella lippuja myymällä kovin paljoa oppii.
Kyllä ne varmasti saa kohdata ne vastuullisetkin hommat kunhan todistaa kyvykkyytensä, mutta oikotietä onneen ei tällä alalla ole. Ja voin sanoa että tilailut ym. on nimeltään toimisto päivä ja se on kuule aikamoista paskaa. Mutta toki tarpeellista tehdä kun baaria pyörittää. Ja kyllä niiitä lipun myyjiäkin on nähty sekä hyviä ja huonoja. Ihan suoraan sanottuna se ei ole kovin iso prosentti ihmisistä ketkä soveltuu ravintola alalle, ja varsinkaan yöravintoloihin. Kokeilkaa ensiksi jonkun muun leivissä, ennen kun kätenne ovat kyynärpäitä myöten paskassa.
- ravintoloitsija99999
ette saisi edes lupia...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1111789Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101749Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1111691Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541432Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341378Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483985Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50951Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115901Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298892Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347838