Luin tässä viimevuoden puolella tosi hyvän nuorten kirjan, ja nyt haluaisin katsoa, onko kirjaan tullut jatko-osa. En vain enää muista ensimmäisen kirjan nimeä! Ole yrittänyt pähkäillä myös päähenkilöiden nimiä, mutta en saa niitäkään mieleeni.
Kirja sijoittuu tulevaisuuteen. Yhteiskunta on tosi tiukka ja ihmisille on määrätty tiukat rajat ja sännöt mitä tehdä ja milloin tehdä. Heillä ei ole vapautta. Jopa henkilölle parhaiten sopivan puolison valitsevat jotkut muut ihmiset. Paperia ja kirjoja ei enää ole, eikä niitä saanut pitää hallussa. Sama koskee kyniä. Kukaan ei osaa kirjoittaa perinteisellä tavalla.
Päähenkilö on tyttö, jolla oli isä, äiti, pikkuveli ja isoisä. Isoisä kuitenkin kuolee kirjassa. (Kaikkien vanhusten piti kuolla kun he saavuttivat tietyn iän. Se oli yhteiskunnan mukaan heille parempi.) Ennen isoisän kuolemaa tyttö kuitenkin saa häneltä paperille kirjoitetun runon, ja tytössä alkaa nousta kapinahenki yhteiskuntaa vastaan ja uteliaisuus muuta maailmaa kohtaan.
Tytölle valitaan hänen tuleva puolisonsa, joka on myös hänen lapsuudenystävänsä. Ensin tyttö on mielissään, mutta alkaa sitten tuntea vetoa erääseen salaperäiseen nuorukaiseen. Vastoin kaikkia sääntöjä poika alkaa opettaa tyttöä kirjoittamaan.
En muista tarkkaan, miten kirja loppuu, mutta jännään kohtaan se kyllä jäi! Kirjan kansi oli muistaakseni vaaleanvihreä ja siinä oli EHKÄ mekkoon pukeutunut nuori nainen.
Hyvän nuortenkirjan nimi hukassa
Sirupiru
1
348
Vastaukset
- Cathaswings
Ally Condien Kadotettu. Jatko-osa ilmestyy suomeksi kevään aikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403047- 792732
- 1772377
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362135- 181466
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231393Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411386- 131269
- 101264
- 221241