Elikkäs, olisin luultavimmin ostamassa jomman kumman. Toimiiko iPhonessa netti myös vai lähiverkkoyhteydellä vai toimiiko esim. Mökillä tms. Jossai ei välttämättä ole lähiverkkoyhteyttä jos on liittymä joka sisältää internetin käytön, kun iPod Touchin netti toimii ainakin vain siellä missä on lähiverkkoyhteys (eli ei varmaankaan esim. Liikkuvassa bussissa?) Mitä muuta eroa näissä kahdessa laitteessa on kun että touchilla ei pysty lähettämään viestejä eikä soittamaan ja kamera ei ole yhtä hyvä?
Anteeksi hyvin hyvin sekava tekstini mutta en juurikaan tajua näistä asioista joten älkää tuomitko!Jospa joku ymmärsi ja kiitos jo valmiiksi vastauksista!
Anteeksi hyvin hyvin sekava tekstini mutta en juurikaan tajua näistä asioista joten älkää tuomitko!Jospa joku ymmärsi ja kiitos jo valmiiksi vastauksista!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Elikkäs iPhone on puhelin, ja iPod Touch on musiikkisoitin. IPod Touch on hieman karsitumpi versio iPhonesta. IPod ei sisällä mm. puheominaisuuksia (ei sim-paikkaa), GPS:sää ym. Jos iPhoneen on ottanut liittymän datapaketilla (="liittymä, joka sisältää netin käytön"), voi puhelimella surfailla (kiinteällä hinnalla) käytännössä missä vain verkon katvealueella (=kuuluvuusalueella, missä voi soittaa...).
Lähiverkkoyhteydellä tarkoittanet Wlan-verkkoa. Olet käsittänyt asia oikein. Se toimii vain tietyissä paikoissa, mutta on periaatteessa ilmainen. Jos kotonasi on reititin (=lähiverkkoyhteys), toimii esim. iPod Touch:in nettiä vaativat palvelut kyseisessä verkossa. Myös joissain julkisissa kulkuneuvoissa on lähiverkkoyhteys.
Erot iPod Touch:in ja iPhone (4 & 4S) ovat aika pienet tavalliselle kuluttajalle. Jos etsit helppoa ratkaisua, ja tarvitset puhelimen, osta iPhone. Jos taas haluat päästä halvemmalla, etkä tarvitse puhe ja tekstiviestiominaisuuksia, osta iPod Touch. Lisäksi voit ostaa erikseen jonkun puhelimen, jolla voit jakaa 3G-yhteyden lähiverkkoyhteytenä. Keron tarvittaessa lisää.
Joo vanha keskustelu, mutta vastaan silti :---D Touchilla voi lähettää tekstiviestejä (;
Joo ja Iphone samoin kuin Pad on jotain häikää edeleen wlanin kanssa, tahmaa ihan sikana!
operaattorin netillä tuntuu vikkelämmältä.
Tosin kummankin selain ja varsinkin Youtube katselut on yhtä tuskaa, verrattuna androidlaiteisiin.
iPod Touch toimii kohtuuliseti wlan verkossa..
Joissakin Iphoneissa on suunattomia ongelmia saada ylipäätään wlan verkkoon
ainakin palomuuria joutuu rukaan ym, silti hidas.
Ipad2 kellotetiin tossa juuri, se kykeni 1.3mb nettiin! VAIN! wlanin kautta.
kun sen kilpailia Galaxy tabletti pisti kymmenkertaset luvut.
Mittaus tehtiin ciscon ohjelmalla.
Kiitoksia vastauksista! Päädyin kuitenkin pitkän pohdinnan jälkeen että tällä kertaa en säästele ja taidankin hommata iphonen vaikka kovasti yritinkin koko omena merkkiä vastustella:) ipod touch olisi muuten ollut riittävä mutta haluan että minulla on mahdollisuus käyttää nettiä myös paikoissa missä ei ole kähiverkkoyhteyttä.
ipod touch toiii erittäin hyvin liikkuvassa bussissa ja missä vain sun mokkula on käytössä jos siinä onwlan, myös kännykkää voi hot sportina käyrrää jossa yhteys voidaan jakaa ja ipodin saa wlanilla verkkoon.
Iphonen saa simin kautta verkkoon halutessaan johon ipod eipysty.
miten i pod touch 5 saa verkko yhteyden??