paras prosessori n.150€

.

paras prossu pelaamiseen?

11

702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi kuule, riippuu ihan emolevystäsi.

      • .

        Olen ostamassa myös uutta emolevyä.. :)


      • . kirjoitti:

        Olen ostamassa myös uutta emolevyä.. :)

        Eiköhän silloin kannattaisi kysyä parhaiten pelikäyttöön soveltuvaa emolevy prosessori -kombinaatiota hinnaltaan n euroa.

        AMD-puoli taitaa olla edullisessa hintaluokassa valintasi, ja koska en noita tunne, jätän vastaamatta. Toivottovasti joku muu osaa auttaa, mutta kerro kuitenkin yhteishinta, niin jollain voi olla jotain mieltäkin vastata.


    • entinen amd mies
    • .

      Hinta voisi olla joku n.200-250€ voi mennä vähän ylikin, nykyset muistit ddr2, mutta ostan ddr3 jos emolevy vaatii. Kuitenkin joudun uutta muistia ostamaan.

    • entinen amd mies
      • .

        En kyllä tarvitse integroitua näyttistä :D Onko noilla emolevyillä paljonki eroa, kun niitä on miljoona eri hintaista :O Että voisiko ostaa jonkun halvemman emolevyn tuon prosessorin kanssa? mielellään 5, tai enemmän usb liitäntiä takana


    • entinen amd mies

      tuo integroitu näyttis on melkein joka emossa. missä niitä ei ole on nuo kalliimmat high end emot mitkä on tehty niistä ymmärtäville.

      voihan sitä tietty halvemmankin ostaa.. ajattelin vain kun tuo olisi vähän uudemmalla piirisarjalla. ja tukisi natiivisti 1600mhz muisteja... eli muistit melkein kannattaa vaihtaa 1333mhz mutta muistin määrä kannattaa pitää samana. sitä ei kumminkaan ikinä liikaa ole.

      tässä halvempi http://www.jimms.fi/tuote/GA-770TD3L-00-G15

      2x muistipaikkoja.. maksimissaan 8gb saa muistia laitettua. paljon vanhemmalla piirisarjalla mutta en nyt tiedä onko sillä väliä jos et meinaa kellotella yhtään ja etkä tarvitse mitään emon muita ominaisuuksia.

      8x usb liitännät takana.

      ja voithan katsella itsekkin eripaikoista hinnaltaan sopivia emoja. tärkein on että :

      - AM3 tuki löytyy AMD Phenom II sarjalle. silloin saat tuon prossun naitettua siihen.

      - PCI-E paikkoja vähintään 1kpl mikä toimii x16 nopeudella

      muistituki kannattaa katsoa että tukee natiivisti 1333 tai 1600mhz ( huomaat sen kun katsot myynti ilmoitusta jos on merkitty 2000(OC)/1600(OC)/1333/1066
      niin tuo missä on (OC) perässä tarkoittaa että ei tue kuin kellotettuna sitä muistia.

      • .

        Kaippa mää sitte ostan tuon 960t, kun muuten muutaman vuoden päästä kummiskin vituttaa, ettei ostanut sitä parempaa... :D


      • .
        . kirjoitti:

        Kaippa mää sitte ostan tuon 960t, kun muuten muutaman vuoden päästä kummiskin vituttaa, ettei ostanut sitä parempaa... :D

        eiku ny tuli prossu -.-, tarkoitin M4A88T-M :)


    • entinen amd mies

      löysin toisen emon vähän halvemmalla ja parempi tulevaisuutta ajatellen..

      http://www.data-systems.fi/product_info/3103/150588

      prosessori kanta on AM3 eli siihen käy nämä AMD:n uudet 8-ydin prossut. mutta silti tuo AM3 kannalla oleva prossukin siihen sopii.

      2x16 pci-e paikkoja eli kaksi näytönohjainta saa laitettua crossfirex ja molemmat toimii täydellä nopeudella eli tuolla x16.

      8 usb porttia joista kaksi usb 3.0


      ja muisteiksi vaihtaa nämä http://www.data-systems.fi/product_info/4306/101255

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      17
      5766
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      83
      5395
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3414
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      90
      3367
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      120
      1157
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1107
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1032
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      37
      825
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      44
      818
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      23
      769
    Aihe