Koirien ihosairaudet (villakoira)

auttakaajoku

Itselläni on kohta 7v keskikok. villakoira. Koiralla todettiin ihotulehdus takajaloissa ja hännässä ja tulehdus on levinnyt nyt myös häntään. En tiedä periytyvistä sairauksista oikeastaan mitään, koira on hankittu Virosta. Etujalan ihon pintakerroksessa oli kuolio joka poistettiin tänään eläinlääkärissä. Haavat on auki ja ne on kipeät ja kutittaa koiraa. Me pidetään sillä kauluria. Koiran turkki on hieman kiilloton. Muuten on pirtee syö ja liikkuu.

Vastaavia kokemuksia? Voiko kyse olla SA sairaudesta?

Karmeat kuvat blogissa http://unskun.blogspot.com/2012/01/koko-elainlaakarissa.html

1

366

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiantuntija?

      Koirien allergian voi testata luotettavasti verikokeella. En halua arvostella mutta onko koiraasi hoitava lääkäri asiantuntija ihosairauksissa. Noi haavat vaan ovat sen näköiset ettei hoito taida ihan priimaa olla.
      Mielipiteeni on-vaihda lekuria. Aikoinaan kävin oman koirani kanssa Porissa lekurilla joka tutki sairauksia ottamalla koepaloja ihosta. Lähetettiin Ruotsiin tutkimuksiin. Maksoi maltaita, monta kivuliasta päivää koiralleni ja lopputulos oli yhtä tyhjän kanssa. Vaihdoin lekuria ja koirani sai asianmukaista ja pätevää hoitoa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      930
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      798
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      769
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      687
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      624
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      35
      563
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      170
      528
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      520
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe