Itselläni on kohta 7v keskikok. villakoira. Koiralla todettiin ihotulehdus takajaloissa ja hännässä ja tulehdus on levinnyt nyt myös häntään. En tiedä periytyvistä sairauksista oikeastaan mitään, koira on hankittu Virosta. Etujalan ihon pintakerroksessa oli kuolio joka poistettiin tänään eläinlääkärissä. Haavat on auki ja ne on kipeät ja kutittaa koiraa. Me pidetään sillä kauluria. Koiran turkki on hieman kiilloton. Muuten on pirtee syö ja liikkuu.
Vastaavia kokemuksia? Voiko kyse olla SA sairaudesta?
Karmeat kuvat blogissa http://unskun.blogspot.com/2012/01/koko-elainlaakarissa.html
Koirien ihosairaudet (villakoira)
auttakaajoku
1
355
Vastaukset
- asiantuntija?
Koirien allergian voi testata luotettavasti verikokeella. En halua arvostella mutta onko koiraasi hoitava lääkäri asiantuntija ihosairauksissa. Noi haavat vaan ovat sen näköiset ettei hoito taida ihan priimaa olla.
Mielipiteeni on-vaihda lekuria. Aikoinaan kävin oman koirani kanssa Porissa lekurilla joka tutki sairauksia ottamalla koepaloja ihosta. Lähetettiin Ruotsiin tutkimuksiin. Maksoi maltaita, monta kivuliasta päivää koiralleni ja lopputulos oli yhtä tyhjän kanssa. Vaihdoin lekuria ja koirani sai asianmukaista ja pätevää hoitoa .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944650
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2291900- 761470
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401160Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3221095- 501079
Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051070Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1471037- 1111009
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85964