Koirien ihosairaudet (villakoira)

auttakaajoku

Itselläni on kohta 7v keskikok. villakoira. Koiralla todettiin ihotulehdus takajaloissa ja hännässä ja tulehdus on levinnyt nyt myös häntään. En tiedä periytyvistä sairauksista oikeastaan mitään, koira on hankittu Virosta. Etujalan ihon pintakerroksessa oli kuolio joka poistettiin tänään eläinlääkärissä. Haavat on auki ja ne on kipeät ja kutittaa koiraa. Me pidetään sillä kauluria. Koiran turkki on hieman kiilloton. Muuten on pirtee syö ja liikkuu.

Vastaavia kokemuksia? Voiko kyse olla SA sairaudesta?

Karmeat kuvat blogissa http://unskun.blogspot.com/2012/01/koko-elainlaakarissa.html

1

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiantuntija?

      Koirien allergian voi testata luotettavasti verikokeella. En halua arvostella mutta onko koiraasi hoitava lääkäri asiantuntija ihosairauksissa. Noi haavat vaan ovat sen näköiset ettei hoito taida ihan priimaa olla.
      Mielipiteeni on-vaihda lekuria. Aikoinaan kävin oman koirani kanssa Porissa lekurilla joka tutki sairauksia ottamalla koepaloja ihosta. Lähetettiin Ruotsiin tutkimuksiin. Maksoi maltaita, monta kivuliasta päivää koiralleni ja lopputulos oli yhtä tyhjän kanssa. Vaihdoin lekuria ja koirani sai asianmukaista ja pätevää hoitoa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      3093
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1799
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1754
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      1610
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      76
      1532
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      335
      1433
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      77
      1261
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1258
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1082
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1055
    Aihe