taustakuvat

Kuin saa taustakuvat poistettua koneelta,siis jos jostain on ottanu jonkun,tarkoitan että menee ohjauspaneeliin ja sieltä ulkoasu ja teemat.Onnistuuko sitä kautta,en löytäny poistomahollisuutta,vai jotenkin muuten?
3316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No... siinä ylhäällä se kysymys jo onkin...

Äänestä

Näin saa kaikki windowsXP (lähes sama muissakin windows versioissa) omat taustakuvat pois:

Käynnistä/asetukset/ohjauspaneeli-->lisää tai poista sovellus-->lisää tai poista windowssin osia-->apuohjelmat ja työkaluohjelmat(valitse tiedot)-->apuohjelmat(valitse tiedot)-->alin windowssin omat taustakuvat, ota ruksi pois ja paina OK ja sitten paina OK ja sitten paina seuraava.

Ja näin ne lähtee manuaalisesti Käynnistä-->suorita--> kirjoita riville ilman heittomerkkejä "C:\WINDOWS\Web\Wallpaper" ja paina OK
Tai etsi kansio käsin osoitteesta C:\WINDOWS\Web\Wallpaper ja sitten vaan alat poisteleen kuvia... Elikkäs tää ohje windowsin omien taustojen poistoon

Sitten ne sun itte lataamat kuvat sä löydät silleen että painat hiiren oikeella työpöydällä "tyhjää" kohtaa ("Tyhjä"on kohta jossa ei ole kuvakkeita) sitten valitset välilehden Työpöytä ja siinä onkin sinulle tuttu paikka... sitten kirjoitat ylös kuvien nimet jotka haluat poistaa ja suljet ikkunan oikealta ylhäältä ruksista...

Sitten painat Käynnistä-->Etsi-->Tiedostoja tai kansioita..-->vasemmalta valitset kaikki tiedostot ja kansiot--> sitten kirjoitat kohtaan -Tiedostonimi tai sen osa- yhden niistä ylös ottamistasi kuvien nimistä ja paina etsi.................. kun se on löytänyt saman nimisen tiedoston niin voit painaa sitä hiiren oikealla ja valitsemalla poista jolloin se päätyy roskakoriin...(siis jos olet varma että se on kuva tiedosto)(voit myös kaksoisklikata tiedostoa jolloin tiedosto avautuu ja voit varmistua asiasta)

Eli tämä ohje WindowsXP Home Edition SP1 mutta soveltamalla muissa käyttöjärjestelmissä toimii myös ohje ihan hyvin.... elikkä tässä ohje kaikess lyhkäisyydessään. Ollos hyvä.... mä jatkan tiskaamista :(

Äänestä
  • Kiitos selkeistä ja hyvistä ohjeista

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmä kirjoitti:

Kuin saa taustakuvat poistettua koneelta,siis jos jostain on ottanu jonkun,tarkoitan että menee ohjauspaneeliin ja sieltä ulkoasu ja teemat.Onnistuuko sitä kautta,en löytäny poistomahollisuutta,vai jotenkin muuten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu