Kuinka paljon teillä vähän yli yksi vuotiaat nukkuu? Meillä ei 1v.2kk nuku päiväunia kuin puolitoista tuntia ja thats it. Päiväruuan jälkeen laitan sänkyynsä ja tasan puolentoista tuunnin päästä herää ja ei puhettakaan, et enää nukahtais uudelleen. Yöunille rupee puol ysiltä ja herää seiskan aikaan. Esikoinen nukkuin paljo pidempiä päikkäreitä ja tiedän, et lapset on erilaisia, mut kaipaisin vähä "uskonvahvistusta". Tympii, kun päivässä on vaan puoltoista tuntia omaa aikaa. Onko kellään samanlaista taaperoa, jolla virtaa riittää?
1-vuotiaan unenmäärä
12
350
Vastaukset
- 20+15
sama meillä, neiti pian 1v ja unen määrä päivällä max 2h usein alle ja yöunet 21-7, joskus 8 ja tyttö on päivät tosi seuranhaluinen että kaikki se mitä pitää päivässä tehdä on tungettava siihen päikkyjen kohtaan kun illalla on ite valmis heti maate, meillä vielä öisin herätään ja syödään, mikä huvi loppuu kyllä kohta jääny vaan paha tapa...
- fhyj
Meän 1v4kk nukkuu öisin n.11h (~22.00-09.00) ja päikkäreitä 1h-3h, riippuen päivästä :D yleensä nukkuu ainakin tuon 3h.
- regfsg
meillä poika 1v2kk ja nukkuu normaalisti yöllä 10,5-12h (useimmiten väh. 11h) ja päivällä vaihtelevasti 1,5-2,5h. Nyt ollut tosin kipeänä, joten nukkunut normaalia huonommin. Unta nukkuu siis useimmiten 13-14h/vrk, joskus tosin vain 12h/vrk. Esikoisemme sen sijaan nukkui vähemmän tuon ikäisenä, vain 10h yöllä ja 2h päivällä eli aina sen 12h/vrk.
- gdgfhfh
Meillä 1v2kk nukkuu yöllä klo 22.30-9.00 ja päivällä1,5 tunnin päikkärit. Pari viikkoa sitten nukkui vielä jopa kolmen tunnin päikkärit, mutta nykyään jostain syystä vain tuon 1,5 tuntia.
- 12h+ 2,5
Meillä jätti 1v2kk just toiset päikyt pois.. nukkuu nyt pääsääntöisesti yöllä 20-08 ja 2-2,5h päivällä.. Joskus yöunet jää n. 11-tuntiseksi (21-08) ja silloin tarvii vielä kahdet päivänokoset..
- hannapor
Meillä nukkui tuossa vaiheessa yöunia 10h ja päiväunet 1-1,5h.
- ap mutshi
Hei, kiitti kaikille vastanneille. Aika samoissa tuntuu monien taaperoilla unet olevan. Omaan kaveripiiriin vaan on sattunu nyt sellasia lapsia, jotka nukkuu yli kolmenkin tunnin päiväunia. Kateellisena kuuntelen, kun niitten äidit ehtii päiväunien aikana ottaa itekin tirsat, sit lukea tai olla netissä ja ehkä vielä valmistella iltaruokaa. Itse taas rentoudun parhaiten vasta illalla, kun molemmat lapset ovat sängyissään. Meillä on hyvät päivärutiinit ja ulkoilemme kahdesti päivässä, mutta silti näissä muksuissa riittää virtaa!!! Ne varmaan latautuu juostessaan... Taapero on myös tällä hetkellä hyvin ylpeä kiipeilytaidoistaan, joten koko ajan saa naperoa nostaa jostain pöydältä alas. Huoh, tulis jo kesä, niin vois olla koko ajan pihalla. Olkoon voima kanssanne! ;)
- äpäpäpä
1v5kk nukkuu nykyään juurikin 1,5 tuntia tai ihan max 2h päikkäreitä rattaissa pihalla. sisällä ei nuku sen vertaa.
illalla yöunille noin 21 ja aamulla herätys 08-09 välillä. näkyy riittävän noi unet sille :)
esikko nukkui aina 3h päiväunet. - hgfgh
Meillä tasan yksivuotias nukkuu päivässä 2x 0,5 tuntia, joskus (harvoin) vähän enemmän. Ja tälläinen rytmi on ollut nyt n. kolme kuukautta, Sitä ennen se oli 3x 0,5 tuntia.
Syksyllä oli parin viikon jakso että nukkui yhet 1,5 tunnin päikyt ja yöllä 12- 13 tuntia. Tällä hetkellä yöunia tulee vain 10-12 tuntia, josku jopa alle.
Aika vähällä siis näyttää lapsi tulevan toimeen.
Ja todellakin tuntuu että olen tuttavista ainoa, jonka laps nukkuu näin vähän.
Päivän aikana en kyllä saa tehdyksi yleensä yhtään mitään ( en ees suunnittele kyllä tekeväni), onneksi tähän on tottunut, koska nää puolen tunnin unet alkoi jo kolmekuisena meillä. - pikkumyy
Tasan 1-vuotias tyttömme on ollut aina keskivertoa vähäunisempi. Hän siirtyi 11 kuukautisena vain yksiin päikkäreihin ja nekin kestävät nykyisin lyhimmillään puoli tuntia, yleisimmin noin tunnin. Kokemus on osoittanut ettei hänen kannata antaakaan nukkua tuntia, koska riippumatta päiväunien ajankohdasta hän riekkuu sitten vaikka miten pitkälle yli puolen yön, jopa aamukolmeen. Huh.
Hänen luonnostaan hyvin iltavirkun unirytminsä säätäminen on onnistunut parhaiten päiväunien aikaa rajoittamalla. Satunnaisesti ne ovat jääneet kokonaan välistä. Jos menemme ulos, hän saatta nukahtaa rattaisiinsa, mutta unet jäävät niissä aina vain 15-30 minuuttiin. Jos ovikello tai puhelin soi tai kuuluu jokin muu kova ääni (moottoripyörä pärähtää pihatiellä) ja neiti on juuri nukahtamassa omaan sänkyynsä päikkäreille, hän herää heti silmät renkaina pingggg ja ponkaisee seisomaan, mistä ei sitten nukahdakaan enää millään. Sitten hän keikkuu vaikka väkisin jonnekin klo 21.30-22 asti, minkä jälkeen nukahtaa sujuvasti yöunille ja nukkuukin sitten noin 13 tuntia.
Näin meillä. Virtaa riittää ja lapsi on terveeksi todettu. Ainoa haitta tuossa on se, että äiti tarvitsisi aikaisemmin alkavat hyöunet kuin vuoden vanha lapsensa (heh, joo sekin on näköjään mahdollista) eikä omaa aikaa tosiaan ole päivällä oikeastaan ollenkaan. - -p-
Meillä poika 1v3kk nukkuu 11-11.5 tunnin yöunet (klo 19.30-6.30/7). Ennen nukkui päikkäreitä pari tuntia, mut nyt on päikkärit lyhentyneet noin tuntiin. En tiedä, onko kyseessä vain joku vaihe, vai onko unentarve vain pienentynyt.
- henk.koht.
meillä ei tainnut tuossa iässä nukkua enää kuin puolituntia päiväunia. nyt nekin jätetty kokonaan pois (1v7kk). Yöllä sitten n.12-15h nykyään, silloin kun vielä päiväunet nukkui niin yöunet olivat paljon vähäisemmät!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163255Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3622962Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o732793Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä342676Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582188- 491769
- 831718
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise131711Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181709- 571599